August 9, 2011 | In: Bartrujeme.sk

Bartrujeme.sk – 3.diel – vykrádanie databázy

V posledných dňoch sa na nás obracali užívatelia, že im volajú alebo píšu konkurenčné firmy. Nebolo by na tom nič  zlé, keby sa to nestalo 1-2 dni po registrácii u nás. Keďže tých užívateľov bolo viac rozhodol som sa situáciu razantne riešiť.http://midra.sk/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

 

Našim cieľom je vytvorenie miesta, kde budú môcť firmy barterovať a nie miesto, kde bude zoznam firiem, ktoré majú záujem barterovať a konkurenčné firmy ich budú oslovovať.  Takto sa biznis nerobí a voči užívateľom to tiež nie je kóšer. Oni chcú barterovať a nie, aby ich niekto spamoval.

Prvým príkladom je firma IT PROFI Servis s.r.o., ktorá prevádzkuje Barterland.sk – tá registrovaným užívateľom na Bartrujeme.sk posielala nasledovný email:

Dobry den,

kedze uz mate skusenost s vymennym obchodom – bartrom, dovolujeme si Vam zaslat nasledujucu ponuku.

S pozdravom
VÁŠ  BARTERLAND TEAM

Je to  naozaj nechutné z ich strany. Hneď ako som to zistil, tak sme ich vymazali z databázy Bartrujeme.sk – nemáme záujem mať medzi používateľmi firmy, ktoré nemajú záujem barterovať a ktorých cieľom je len to, aby mohli spamovať našich užívateľov. Ďakujem všetkým, ktorí ich email hneď označili ako SPAM – presne tam totiž patrí ich email.

Druhým príkladom je zas Radoslav Ščerba. Ten mi včera ráno volal ako klient, že sa mu nedá zaregistrovať. Cca hodinu sme sa bavili o barterovom obchode, ako by to robil on atď. O tom, že koľko on má firiem, ako dlho barteruje a množstvo iných vecí. Následne som ho zaregistroval, ale niečo mi vravelo, že pozor, tu niečo nehrá. Zadám ho do Google a čo nevidím – on je z konkurenčnej firmy.

Ihneď som mu napísal, či sa mu nezdá blbé takto klamať. Tie firmy, ktoré spomínal nie sú jeho, sú to firmy, ktoré zastupuje v konkurenčnej firme. Na čo mi odpísal: “No ťažko to tak povedať, ale na druhej strane je to cesta ako posunúť firmu ďalej a prispieť do systému komodity, ktoré nemáte vy v systéme alebo my nemáme. Čiže navzájom sa doplňať.”  Vymenili sme si ešte pár ďalších emailov, ale naozaj nechápem, prečo sa nemohol hneď predstaviť, že je s konkurencie. Ja sa veľmi rád stretnem s akoukoľvek konkurenciou, ale normálne. Nie že sa budeme skrývať za zákazníkov. Navzájom sa dopĺňať – prečo teda nenavrhol spoluprácu, ale skrýval sa za pozíciu klienta?

Jeho sme ešte v databáze nechali. Ale akonáhle bude podozrenie, že oslovuje firmy nie za účelom obchodu, ale s prezentovaním svojej ponuky tak ho zmažeme. Vyznie to ako klišé, ale naozaj nechcem, aby užívatelia boli teraz každý deň oslovovaný konkurenciou, len preto, že sa zaregistrovali u nás. Aby dostávali každý deň emaily, a pritom oni sa rozhodli len barterovať. Nechcem, aby sa z Bartrujeme.sk stala nejaká “link farma” na kontakty. To nie a budeme proti tomu bojovať ako to len pôjde.

Sú ešte minimálne 2 firmy, ktoré získavajú kontakty cez náš portál. Bohužiaľ na nich som ešte dostatočne neprišiel. Ale postupne riešim aj ich. Som si vedomý, že riešiť to súdnou cestou by nemalo moc zmysel, sme však pripravený pristúpiť aj k tomuto kroku. Včera som už riešil s právnikom ako týmto krokom predchádzať a v prípade, že firmy budú v svojich krokoch pokračovať tak nám neostane iná cesta, len to riešiť právne.

Keď sa však na to pozerám z iného uhľa pohľadu tak môžeme byť naozaj radi, že sa deje to, čo sa deje. Firmy obkukávajú a kopírujú vždy len tých najlepších. Preto, to že nás firmy kopírujú mi robí celkom dobre na ego. Pravdepodobne sme dobrí a niečo nám naozaj ide, keď sa firmy rozhodli kopírovať práve nás. Konkurencia by si mala uvedomiť, že kopírovaním bude vždy za na mi a nie pred nami.

Za posledný mesiac vznikli ďalšie 3 podobné portály ako je Bartrujeme.sk - nastáva nová éra ;) Ako mal kedysi skoro každý PR free web, potom zľavomaty tak teraz budú barterové weby.

Je len smutné, že si neuvedomujú, že to nie je o množstve firiem, ktoré majú v databáze. Je to o tom, ako k nim budú pristupovať a čo im ponúknu. Spamovaním získajú maximálne tak veľkú figu borovú, ale to už je na ich rozhodnutí. V každom prípade nedovolíme, aby spamovali cez Bartrujeme.sk – na to budeme dávať pozor a predchádzať tomu.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

6 Responses to Bartrujeme.sk – 3.diel – vykrádanie databázy

Avatar

Pavol Holeš

August 9th, 2011 at 10:18

Navrhujem hromadne podanie navrhu na Slovensku obchodnu inspekciu za posielanie spamu od spolocnosti IT PROFI Servis s.r.o. Nevyziadali si vopred suhlas so zaslanim infomacneho (reklamneho) e-mailu, cize porusili zakon. A to, ze v tom e-maily nie je ani odhlasovacia linka ma fakt dorazilo.

Michal, ak by si to zorganizoval, myslim, ze by sa pridalo viacero ludi. Ved na co mame zakony? Na to aby ich taketo firmy porusovali a zarabali na tom? A co my, ktori ich dodrziavame a teda nemozme takto jednoducho ziskat novych zakaznikov?

Avatar

nordic

August 9th, 2011 at 13:13

Ja by som sa kludne pridal.

Avatar

Smith

August 9th, 2011 at 13:49

Chalani vizistím situáciu u právnika a potom dám vedieť ;)

Avatar

Bartrujeme.sk - ako nám konkurencia vykrádala databázu | Midra blog

August 10th, 2011 at 20:20

[...] som tu písal o spoločnosti IT PROFI Servis s.r.o., ktorá nám vykrádala emailové adresy firiem na Bartrujeme.sk Keď už som si myslel, že je všetko zažehnané, tak ma pán Majerov (majiteľ firmy IT PROFI [...]

Avatar

Martinko

August 15th, 2011 at 16:15

Ach ten pravopis :D

Avatar

Andy

Október 3rd, 2012 at 19:25

Ak odhliadnem od toho, ze barter je prekonany a pouziva ho mini skupina firiem a ludi…. tak mi to pride ako zabomysie vojny.

Preco nie barter? lebo mame peniaze. univerzalny vymenny prvok. Ak niekto nema cash, nech si urobia biznis navzajom cez zapocitanie pohladaviek.

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska