August 4, 2011 | In: Bartrujeme.sk

Bartrujeme.sk – diel 1. – ako vznikol?

Vznik Bartrujeme.sk, respektíve prvé myšlienky prišli ešte niekedy v januári 2009. Zhruba v apríli som dokonca napísal článok o barterovom obchode, ako o spôsobe ako využiť nevyužité kapacity. Uverejnený bol na portály podnikam.sk a koncom roka aj u mňa na blogu

Práve v tom období som sa spoznal aj s Petrom Sandtnerom, ktorému som povedal o mojom pláne vytvoriť Bartrujeme.sk Vtedy som o projekte mal len stručnú predstavu, musí to byť iné ako ostatné portály. Práve v tom období sme pochovávali dohodime.sk – dopytový portál, ktorý však stroskotal a dnes o ňom nie je už ani zmienka.

Následne sme sa bavili o tom, ako bude Bartujeme.sk vyzerať v realite. Čo všetko musí obsahovať, čo bude zbytočné, akú reklamu použijeme, aký to bude mať potenciál atď. Bolo toho naozaj veľa, dosť mi pomohol práve článok, ktorý som písal, keďže som zistil dosť veľa informácií o bartery a aj konkurencii. Už vtedy som bol takmer na 100% presvedčený, že o Bartrujeme.sk bude záujem.

Ešte neskúsený som si začal písať mini biznis plán, chvalabohu mi o pár mesiacov odišiel NB aj s biznis plánom. Prvý náznak šťastia :) Nakoľko postupne sme k Bartrujeme.sk začal pridávať ďalšie súčasti – tie však nebude konkretizovať a nechám ich na neskôr. Dôležité je, že by sme potom museli upravovať celý BP – čo teraz nemusíme ;)

Ako na potvoru, práve začiatkom v roku 2010 sa Chilli papričkám začala hromadiť práca a na bartrujeme neostával čas. Teda aspoň mne nie. Ako som však neskôr zistil, Peťo na projekte postupne v menšom pracoval takmer celý rok až mi začiatkom tohto roka oznámil, že aha čo mám. Skoro ma drblo zo stoličky, samozrejme v dobrom. Bolo to príjemné prekvapenie. Bol to prvý náznak Bartrujeme.sk

Tu mám hneď jednu radu. Ak chcete robiť nejaký projekt, nikdy si ho nedávajte robiť externej firme. Nájdite si ľudí, ktorí budú ochotný pracovať na projekte na základe % zo zisku. S Peťom sme sa takto dohodli a myslím, že je to zatiaľ môj najlepší deal. Okrem toho, že projekt zbytočne hneď na začiatku nespapal pár stoviek eur tak Peťo sám prinášal (prináša) rôzne nápady ako projekt vylepšiť. Je priamo zainteresovaný, nie je platený od roboty. A vtedy si uvedomíte rozdiel v práci medzi ľuďmi, ktorí majú v niečom svoj podiel a tými, ktorí robia len pre prachy.

Nájsť grafika bolo tiež celkom náročné. Vzhľadom na budget cca 400 eur sa nám nikoho nepodarilo nájsť. Dal som echo na FB, Twitter a kde tade, ale grafik sa nenašiel, aj keď sa ich pár ozvalo :/ Nakoniec sme sa však dohodli s MenyhArtom, ktorý nám pripravil grafiku. Grafika je teraz mierne upravená oproti grafickému návrhu, ale postupne sa ho snažíme vylepšovať. S grafikou bolo celkom dosť práce, kým sme sa rozhodli kde čo bude, ako to bude a kopa ďalších otázok. Nakoniec sme to nejak dokončili a bolo na chvíľku dobre.

Samotné spustenie portálu sa tiež trošku odkladalo. Tí čo ste nás sledovali cez sociálne médiá viete, že sme termín pár krát presúvali. Chceli sme to však vždy ešte nejak odladiť, potom prišiel sviatok, potom niečo iné. Až sa nám to 12.júla podarilo. Vtedy som si chcel otvoriť aj šampanské – dieťa prišlo na svet :) V tento deň sme zatiaľ mali aj najväčšiu návštevnosť – 561 návštev čisto cez sociálne médiá. A vraj sociálne médiá sú o ničom ;)

A na začiatok by aj stačilo ;) Ďalšie info zas o pár dní. Ak máte akékoľvek otázky, tak ich napíšte do komentárov. O tie najzaujímavejšie následne budem aktualizovať aj článok, kde ich doplním.

 

 

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

5 Responses to Bartrujeme.sk – diel 1. – ako vznikol?

Avatar

Adam Debnar

August 4th, 2011 at 18:28

Ahoj Michal. Držím ti palce. Zaujímavú oblasť si si vybral. Ešte nedávno by som povedal, že k barteru sa už ľudstvo nikdy nevráti. Prečo sme na barter po toľkých rokoch zabudli? Čo myslíš?

Avatar

Smith

August 4th, 2011 at 18:50

Adam myslím, že najväčšie problémy sú tieto:

1. Barter bol komplikovaný. Nájsť vhodného partnera na barter nie je jednoduché. Musíš napísať firme, či ma záujem. Ak nemá musíš hľadať ďalej.

2. Barterové centrály – jednak je tam registračný poplatok, potom provízia z obchodu atd. Takže firmy sa tam moc nehrnuli.

3. Barter nebol moc propagovaný. Jediné info o bartery robili prevádzkovatelia barterových centrál.

4. Firmy nevedia o všetkých výhodách barteru. Myslia si, že je to len pre firmy, ktoré majú málo zákaziek atd.

Ale o tom asi napíšem osobitný článok

Avatar

Lukáš Pampurík

August 5th, 2011 at 10:19

Projekt vyzerá veľmi sľubne. Čo sa týka toho podielu na projekte, myslím že je dosť ťažké nájsť niekoho, kto by takto programoval celý systém s tým, že dopredu nevie, či bude výnosný. Teda je málo programátorov, ktorí by brali podiel oproti peniazom na ruku.

Avatar

Smith

August 5th, 2011 at 10:50

Lukáš prečo nie? Ak je programátor (alebo ktokoľvek iný) presvedčený, že je to naozaj dobrý projekt tak do toho pôjde. Ak niekomu povieš, že chceš druhý FB, alebo pokec tak jasné že nikto do toho nepôjde ;)

Avatar

Vladimír Rejholec

August 7th, 2011 at 3:37

Princip fungovania je fajn a je jednoduchy, len ci je dost siroky a chut na to aby sa to riadne ujalo. Inak sa mi to paci a dufam, ze si coskoro najdem cas na zhodnotenie na mojom blogu :-)

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska