December 17, 2010 | In: Nezaradené

Ako na dobré podujatie?

Veronika Pizzano postla na Twitteri odkaz na článok ohľadom organizovania akcií. Odporúča hlavne bod číslo 4 z článku pre akcie #OpenCoffee #StartupCamp a podobne. 

Bod 4 vraví v skratke o tom, že ľudia by sa nemali predstavovať pri okrúhlom stole, lebo ľudia nepočúvajú tých pred nimi, ale rozmýšľajú nad tým čo povedia, keď prídu na rad oni.

Tí čo ste boli na piešťanskom StartupCamp-e viete, že ja som toho veľa nepovedal, takže som moc nerozmýšľal. Respektíve, rozmýšľal som, ale vyšlo zo mňa len to čo vyšlo :)

V každom prípade, okolo tohto bodu sa na Twitteri spravila celkom zaujímavá diskusia, pričom ja som sa rozhodol napísať ako to bolo na štvrtkovom najneformálnejšom stretnutí, ktoré som robil v Žiline.

Prišiel som ako prvý, tak som obsadil stôl hneď pri vchode. Aby tí čo prišli vedeli, kde som a ja aby som zas videl, kto prišiel. Malo to svoje čaro, najprv som sedel sám, potom prišli prví ľudia a keď už nám stôl nestačil tak sme sa presunuli ku väčšiemu stolu.

Zakaždým keď prišiel niekto nový, tak sa v skratke predstavil zoznámil s ostatnými a zaradil sa do diskusie. Neskôr prišli ďalší 4 a tí keďže si nemali kde sadnúť si sadli o stôl ďalej. Najprv sme o nich nevedeli, až neskôr sme zistili, že patria ku nám, ale že nepoznajú organizátora tak, že si sadli inde :)

Samotné predstavenie prišlo až po cca 2 hodinách, kedy sme si dali menšie „zoznamovacie“ koliečko, kde každý čo to o sebe povedal. Tým pádom, že sme už väčšina aj tak o sebe niečo vedeli, tak to nebolo ani stresujúce a ani sme nemuseli rozmýšľať čo povieme.

A ako viem, že ľudia počúvali a nerozmýšľali nad tým čo povedia oni? Jednoducho, každý povedal niečo o sebe a ostatní sa pýtali na to čo ich zaujíma. Takže v konečnom štádiu, každý povedal o sebe 2-3 vety, ale tým, že sa ho ostatní pýtali povedal o sebe viac, ako sám chcel.

Nemali sme ani visačky s menom, aj keď pripravený som bol aj na to ak by bolo treba. Ale nebolo ich treba. Napriek tomu, že sme sedeli pri jednom stole, tak sme nejak prirodzene sedeli v rôznych skupinkách, kde ľudia medzi sebou kecali.

Ešte pred samotným koliečkom sme si na jeden papier každý dopísali svoj nick na twitteri, tí čo nemali dali svoj email.

Takže ako spraviť dobrú akciu a samotné zoznamovanie? To už nechám na Vás, záleží od štýlu akcie (formálna, neformálna) od ľudí, ktorí tam prídu ale aj od miesta, kde sa udalosť odohráva.

1. Ak je to priestor, kde sa dajú vytvoriť skupinky tak nechajte účastníkov nech sa prirodzenie rozdelia. A ak príde do skupinky niekto nový, nech sa predstaví. V žiadnom prípade ich nenúďte, aby sa predstavili. Možno sa predstaviť nechcú. (ako napríklad ja, potom Vám poviem akurát tak veľké nič).
2. Menovky vôbec nemusia byť. Tie používajte iba pri udalostiach kde je viac účastníkov. Do počtu 20 ľudí sú zbytočné. Je to zbytočné pri menších skupinkách.
3. Majte jedného zabávača. Väčšinou som to ja. Ale naozaj potrebujete niekoho, kto dokáže zakročiť vtedy ak začína byť nuda a ľudia si nemajú čo povedať.
4. Po akcii napíšte blog a spomeňte účastníkov. Napríklad papier s Twitter nickmi som mal ja. Následne som napísal blogpost, aby si ľudia mohli pridať užívateľov na Twitteri. Taktiež som vytvoril list.
5. Zistite čo ľudí zaujíma a pripravte sa na ďalšie stretnutie. V našom prípade viem, že na ďalšie treba priniesť grafikov. 6. Vytvorte im debatu. My sme sa napríklad začali baviť o coworkingu v Žiline. Nevravím, že je to ideálne, ale podľa ohlasov si dúfam predpokladať, že na ďalšom stretnutí nás bude určite viac, a že aj toto prvé stálo za to.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

4 Responses to Ako na dobré podujatie?

Avatar

Michal Dragan

December 17th, 2010 at 11:20

@VeronikaPizano @ZuzanaUrbanova http://tinyurl.com/2u3n3ka nech sa páči slečny

Avatar

zuzu

December 17th, 2010 at 11:30

pekne si to napisal:) aj si ma prisambohu inspiroval;)

vdaka! dufam, ze na dalsie zilinske neformalne stretnutie budem mat moznost sa dostavit.

z.

Avatar

Smith

December 17th, 2010 at 11:34

neverím :)
ešte napíšem jeden post, čisto body, kde to zhrnniem

Avatar

Michal Dragan

December 17th, 2010 at 17:50

Ako na dobré podujatie? Vyjadrite sa aj VY! « Midra blog http://t.co/wjKm1xi via @michaldragan

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska