November 4, 2010 | In: Nezaradené

Ako sledovať konkurenciu?

Väčšina prevádzkovateľov eshopov sa trápi každý deň otázkou ako zmerať konkurenciu. Na výber sú jednoduchšie cesty, alebo zložitejšie, ktoré zaberú viac času. Záleží čo všetko chcete merať.  

V prípade, že chcete vedieť, len aké má eshop obraty, tak najjednoduchšia cesta je zbehnúť na obchodný register, kde si môžete vyžiadať ich účtovnú uzávierku. Ak sa nemýlim, tak je to povinnosťou firiem vkladať ju medzi listiny na obchodnom registri. Ak je to len živnostník máte smolu.

Ak zas chcete vedieť, koľko objednávok vybaví eshop za mesiac, môžete robiť „testovacie objednávky“. T.j. na začiatku každého mesiaca si objednáte tovar a pozriete číslo faktúry na faktúre. V prípade, že eshop má generované čísla faktúr za sebou v rade, nie je problém zistiť koľko objednávok vybavil za jeden mesiac.

A čo robiť v prípade, že chcete zmapovať ceny konkurencie? Česká spoločnosť  Karsa Technologies, s.r.o. vypustila do obehu ich produkt Karsa monitor. Karsa monitor je produkt na meranie cien v konkurenčných e-shopoch.

Navolíte si produkty u ktorých chcete sledovať cenu konkurencie  a následne už len porovnávate.  V aplikácii si pridáte konkurenčné eshopy, ktoré chcete sledovať a už len rozhodujete, či znížite cenu alebo vyrovnáte ako konkurenčný eshop. Údaje je možné následne exportovať do excelu, čo je ďalšia výhoda softwéru.

Pre koho je táto aplikácia primárne určená? Predovšetkým pre eshopy, kde je marža na produkty nízka a zákazník si môže daný tovar objednať v inom eshope za nižšiu cenu. V tomto prípade môže eshop prísť o zákazníka napríklad kvôli cene vyššej o 1 euro. V prípade, že by používal karsa monitor tak cenu zníži a zákazník si neobjedná u konkurencie.

To isté platí, ak máte nízke ceny. Naozaj ich musíte držať na nižšej hladine a znižovať si tak maržu? Asi nie, tak prečo ju držať na spodnej hranici?

Cena je ešte stále výrazný rozhodovateľ u spotrebiteľa pri výbere, kde nakúpi. Až 60% spotrebiteľov pri nákupe cez internet sa rozhoduje na základe ceny.

V prípade, že by ste mali záujem o karsa monitor a objednáte si ho, napíšte mi a ja Vám pošlem kód, ktorý Vám v karsa monitore aktivuje možnosť sledovať 3 konkurenčné eshopy s maximálnym množstvom 1000 produktov. Tento kód dostanete zadarmo. Kupón je kombinovateľný aj s akciou Vianočné nákupy.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

3 Responses to Ako sledovať konkurenciu?

Avatar

Miro

November 9th, 2010 at 13:25

Ďakujem za užitočný tip. Prevádzkujeme e-shop s elektronikou, ceny konkurencie kontrolujeme ručne, pretože inak to nejde. To sa ale nedá robiť u všetkých výrobkov, len u tých top a i tak je to zdĺhavé a pekná otrava. Táto aplikácia vypadá, že by nám s tým mohla výrazne pomôcť.
Idem to otestovať.

Avatar

Smith

November 9th, 2010 at 19:15

Ak si budete kupovať licenciu napíšte na michal@chbs.sk Vieme Vám dať kupón na nastavenie tých 3 konkurenčných eshopov zadarmo.

Avatar

Michal Dragan

November 18th, 2010 at 7:47

Blog: Máte eshop a chcete sledovať konkurenčné eshopy? http://tinyurl.com/37qvy4l

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska