Máj 25, 2011 | In: Nezaradené

Chcem stáž, ale mám plno výhovoriek

Na pôde FMK v Trnave robili Zuzana Devečková a Eva Kretiková prieskum o pracovných stážach. Výsledky ma mierne šokovali, keďže z výsledkov je zrejmé, že študenti o stáže majú záujem, ale málokedy na nejakú ponuku reagujú a zdá sa im, že ponúk na stáž je málo.

To ma donútilo napísať tento článok, lebo si myslím, že problém je inde ako v nedostatku ponúk na stáž. Keďže nejak očakávam, že sa  nájdu nejaký ľudkovia, ktorí si budú chcieť rýpnuť, že ja nie som ten pravý na nejaké písanie o stáži, keďže som na žiadnej nebol tak upozorňujem, že ide len o môj osobný názor.

Takže pekne po poriadku. Pôjdeme bod za bodom.

1. Stáž je neplatená a ja z niečo musím žiť.
To je pravda. Ale je potrebné si uvedomiť, že firma bude ťažko platiť stážistovi ak dopredu nevie čo dokáže. Navyše brať stáž len za účelom nejakého obohatenia vo forme pár eur je nesprávny postoj. Aj neplatená stáž Vám v dlhodobom horizonte môže  priniesť viac peňazí ako platená. Prečo?

  • Väčšina firiem v prípade, že hľadá nového človeka uprednostní skôr človeka, ktorý bol (je) u nich na stáži. Je to pre nich efektívnejšie, ako hľadať nového človeka, ktorého je potrebné potom zaučiť. Firma si svojich stážistov vychováva a následne po skončení školy je z nich hotový zamestnanec pre danú firmu.
  • Verte, že ak sa budete po škole hlásiť do práce, tak Vám pomôže ak budete mať vo svojom cévečku napísanú stáž, ako keď tam budete mať len školu. Obzvlásť, ak firme kde ste stážovali je známejšia.
  • Získate množstvo skúseností. Školy sú fajn, ale množstvo vecí, ktoré Vás v škole naučia sa robia v bežnej realite inak. A čím skôr to zistíte, tým lepšie pre Vás.

Keď sme k nám do firmy hľadali stážistov tak som bol prekvapený, že 100% emailov so životopismi (ak sa to tak dá nazvať, lebo ja ich osobne neznášam) bolo o tom, že študenti chcú ísť na stáž a aj zadarmo. Hlavne aby získali skúsenosti.

Pri platení stážistov som aj ja opatrný. Zatiaľ ani jeden stážista nie je platený. Prečo? Je to jednoduché, jednak nepracujú na konkrétnych projektoch, zatiaľ sú nám nápomocní, keď pripravujeme návrhy kampaní pre klientov a hlavne ja nemám záujem o stážistov, ktorí budú u nás pre peniaze. Chcem stážistov, ktorí budú na rovnakej vlne ako my a môžeme s nimi rátať aj neskôr. Môžem im dať platenú stáž, ale čo ak po mesiaci odídu na stáž inde, lebo tam dostanú o 5 eur viac? Takto mám istotu, že im nejde len o peniaze, ale aj o niečo iné. Ak vydržia určité obdobie neplatené, tak sa potom nezdekujú inde pre 5 eur.

Navyše začínam mať pocit, že keby som skončil u nás vo firme, tak ju s pokojným svedomím môžem prenechať Peťovi.

Ale k veci: Je jedno či nastúpite na platenú alebo neplatenú stáž. Nepozerajte sa len na odmenu, ktorú dostane za stáž, pozerajte sa trošku širšie (akú skúsenosti môžem vo firme získať? Aké sú tam podmienky? – verte, že je lepšie stážovať vo firme aj zadarmo ak sa tam cítite dobre, ako stážovať vo firme keď aj za 500 eur a cítiť sa tam zle)

2. Firmy majú náročné podmienky preto im svoje cévečko nepošlem. Bojím sa.
Niektorí si povedia: „ na čo budem posielať cévečko, keď ma aj tak nezoberú?“ No tak Vás nezoberú, ale za pokus to stojí. Ak Vás nezoberú tak máte aspoň skúsenosť a na Vašom mieste by som napísal do firmy, prečo Vás nezobrali. Získate potrebný feeback, aby ste sa zlepšili. Zlepšite sa, a o rok to môžete skúsiť znovu.

Podobných odmietnutí zažijete počas svojho života mnoho, takže čím skôr sa na ne pripravíte tým lepšie to potom budete zvládať. Navyše, kto neskúsi nemôže potom hodnotiť. Navyše, keď idete osloviť nejakú slečnu na drink tak máte  možno tiež strach a aj tak ju oslovíte :) Pre ženy príklad nemám :)

3. Nemám čas
K tomu len pár viet. Kto chce, ten si čas nájde. A kto si ho nevie nájsť, ten robí niečo zle. Navyše väčšina firiem Vám dokáže stáže flexibilne prispôsobovať, takže ďalšia výhovorka odpadá. Prípadne je možnosť pracovať cez net, takže nemusíte nikde cestovať.

4. Ponúk na stáž je málo
Či ich je málo alebo veľa by sa dalo polemizovať. Ale verím tomu, že ten kto chce si stáž nájde. Nemusíte sa orientovať len ponukami ktoré sú zverejnené, napríklad na stránke FMK.

Skúste osloviť firmy aj sami. Možností máte viac, ak ste šikovný a viete čo chcete napíšte napríklad do  Triad-u, Candoo, Zeom, nám, ale aj iným firmám. Ak si dáte záležať a dokážete ich presvedčiť, že chcete u nich byť na stáži tak Vás určite hneď neodmietnu a pozrú sa na Vás. Je to len na Vás, či viete čo chcete.

Základom je, aby ste  si dali na tom záležať. Zistite si ako daná firma funguje, aké projekty riešia atď. Čím viac budete vedieť tým lepšie pre Vás. Vyvarujte sa všeobecnému cévečku a nejakým kecom, tie väčšinou nezaberú.

Ďalším spôsobom je získavanie kontaktov cez sociálne média. Ideálny je v tomto Twitter, alebo začnite blogovať.  Začnite byť aktívny a ukážte, že niečo viete a že vo Váš niečo je. Ak budete písať zaujímavo tak si Vás všimnú aj firmy a môžu sa Vám následne ozvať aj sami. Inšpirujte sa ostatnými, napríklad ľudí, ktorí sú spomenutí v tomto článku. Títo ľudia Vám radi a ochotne pomôžu.

5. Nechcem stáž, chcem rozbehnúť niečo svoje
Tak to je asi najlepšia varianta. V tom prípade sleduj opäť zoznam inšpiratívnych ľudí a Rozbehni sa na FB.

Čo si o stážiach myslia študenti? Na Twitteri ale aj na FB som zverejnil, že hľadám do tohto článku stážistov, aby sa mi ozvali, ako berú oni svoje stáže. Ozvali sa až 5 :/

Položil som im nasledovné otázky:
1. Ako si sa dozvedel /-a o stáži?
2. Máš ju platenú alebo neplatenú?
3. Išiel /-la by si na stáž aj keby bola neplatená?
4. Čo si od stáže sľubuješ.

Romana Sadlonova

1. O stáži som sa dozvedela prostrednictvom projektu Pracovné stáže, ktore vytvorili 2 kočky vrámci Kabinetu marketingu a lobbyingu.
2. Ide o neplatenú stáž.
3. Keďže ide o neplatenú stáž, takže mi to nerobí problém, ide mi o získanie skúseností.
4. No hlavne získanie skúseností, nových zážitkov, spoznanie nových ľudí, možnosť dostať za do prostredia kde by som sa za normálnach okolností dostala len veľmi ťažko a samozrejme aj nejaký zápis do životopisu:o)

Baška Klimeková

1. firma kde stážujem – PR agentúra AMI Communications nebrala zatial žiadnych  stážistov. Takže nemali ani inzeráty, ani prostredníctvom VŠ to neriešili. Avšak riaditeľ – Juro Puchý prišiel k nám na školu prednášať v rámci predmetu PR s pánom profesorom Bednárom. Pôvodne som zbierala odvahu,aby som oslovila práve tohto profáka, či nemôžem uňho stážovať, ale keďže tam stáli obaja, nazbierala som fakt všetko čo sa dalo a vyklopila na Jura, či neberie stážistov. Bol prekvapený, ale keďže na prednáške videl, že ma to zaujíma, kladiem otázky a tak, povedal, že mu mám napísať mail a on sa spýta, či si to vediqa vo firme nejak zariadiť. A tak sa stalo, že nás s kamošom vzal. Je to neplatená mesačná prax, dosť flexibilná, ale ja sa snažím chodiť tam čo najviac, teda min. 3x za týždeň. Nechal nám aj vybrať si mesiace, bol skvelý. Od začiatku sa nám snažia všetko vysvetliť,a zapájať nás ako by sme boli normálni zamestnanci.

2. Mám ju neplatenú, ale asi skôr z dôvodu, že som sama o takú prax žiadala. Ide o to, že som mala väčšiu šancu, že ma zoberú a vždy predsa existuje šanca, že keď uvidia ako mi to ide, vezmú ma na platenú stáž alebo čiastočný úväzok – lebo si ma už preklepnú, zaučia, a je to pre nich ideálne ak potom niekoho potrebujú

3. samozrejme, takéto neplatené trvajú zväčša max. 1 mesiac a to sa dá zvládnuť. A výhovorky študentov, že sa to nedá lebo musia pracovať : blbosť. Ja pracujem, musím a nemám na výber ale aj chcem. A stíham aj školu aj prácu. Na stáži sa dá ako tak dohodnúť na čase, hlavne ak je to zadara, lebo ak vidia, že máte záujem, sú radi za každú hodinu, čo ste tam. V práci si jeden mesiac vezmete o trošku menej služieb a pôjdete menej krát na pivo a zvládnete to. No a škola?  Väčšina profákov sú ústretoví, keď vidia, že na hodiny alebo na termín skúšky nemôžete v tedy kvôli praxi. Mne sa ešte ani raz nestalo, keď som sa dopredu ospravedlnila , že nemôžem a prečo, aby mi profák robil problémy.

4. čo si sľubujem? že zažijem niečo naozaj naživo. Je to úplne iné ako v škole. O všetkom viem, čo robia aj ako by mali postupovať, ale keď to ide v reale… je to sila. Zisťujem, čo všetko vyriešia dobré vzťahy a kamarátstva, ako jednať s ľuďmi, čo to naozaj znamená robiť v marketingu. Doposial poučky a postupy, ktoré sa mi zdali úplne jasné a že ich opakujeme už 4. rok teraz vyzerajú úplne inak. Až terau naozaj vidím a viem o čo ide. A sľubujem si od toho, že sa veľa naučím. Získala som aj väčšie sebavedomie. Predtým som išla na pohovor síce hovoriac si že to dám, ale moc som si neverila. Teraz som sa naučila jednať s ľuďmi, nech sú akokoľvek vysoko síce s úctou a rešpektom, ale s tým, že si viem povedať svoj názor, myšlienku. Viem sa ozvať.  A myslím, že keď skončím školu spolu so stovkou svojich spolužiakov, asi 3 stovkami svojich “kolegov” s odboru, že si ma firmy či agentúry skôr všimnú. Jednak kvôli plnšiemu a zaujímavejšiemu CV, jednak, že na pohovore budem sebavedomejšia, ale aj zistím čo naozaj chcem. Prelúskam sa odvetviami, kt. sa mi zdali fajn, ale prídem nato, že ma to nebaví a už budem vedieť, čo chcem presne robiť a kam sa uberať. :)

Maroš Marejka
1. O stáži som sa dozvedel prostredníctvom fb skupiny „Pracovné stáže FMK“.

2. Stáž mám neplatenú (t.j. nedostávam €-ká na účet), aj keď ja ju považujem za platenú, pretože získavanie skúsenosti v oblasti, o ktorú sa zaujímam, je pre mňa ako prváka marketingu vôbec tá najväčšia hodnota, aká mi môže byť momentálne vyplatená.

3. Keďže na neplatenej stáži som, tak jednoznačne som aj za neplatenú stáž. Veď odkiaľsi sa vždy začína.

4. Od stáže si sľubujem v prvom rade získanie nových skúseností v oblasti marketingu a možno aj môj osobný posun opäť o kúsok dopredu.

Maroš Hamorský
Momentálne som na 6 mesačnej stáži v Slovenskej akadémii vied a mam na starosti online komunikáciu SAV na sociálnych sieťach. Ivan Stefunko oslovil Veroniku Pizano, či mu nevie dohodiť troch študentov pre tuto stáž, z ktorých si oni vyberú jedného na pohovore. Veronika ma oslovila s tým, že je takáto možnosť, ktorú som samozrejme nemohol odmietnuť. Nakoniec si vybrali mňa. Stáž mám platenú, ale prijal by som aj neplatenú stáž. Som toho názoru, že pri takej stáži sa človek toho naučí omnoho viac ako v škole. A od tejto mojej stáže si sľubujem hlavne nové skúsenosti a poznatky. Taktiež verím, že mi to pomôže v budúcnosti pri hľadaní práce.

Jana Rusinková

Študujem 4. rok mediamatiku na Žilinskej univerzite. Pracovať som začala hneď ako som prišla do ZA. Vystriedala som viacero pozícií: od účtovníčky, cez asistentku až po projekt managera. Teraz pracujem vo firme Netmarketer, kde mám na starosti viacero projektov a menší tím kolegov. Venujem sa tu aj copywritingu a internetovému marketingu. Som veľmi rada, že sa mi naskytla príležitosť získavať bohaté skúsenosti ešte počas štúdia. Moja stáž je platená, ale môžem povedať, že by som určite vzala aj neplatenú, pretože mi to prináša množstvo nových a cenných vedomostí

Jakub Straka

Moja prvá reálna stáž bola a pretrváva v Chilli Business Solutions s.r.o. Priniesla mi bohaté skúsenosti z oblasti marketingu a komunikácie na sociálnych médiách. Okrem toho ma začlenila do skvelého homo tímu na čele s Michalom Draganom.

Ako vidíte, niektorí si našli stáž sami, niektorí sa prihlásili, niektorí majú platenú, iní zas neplatenú. Preto prestaňte hľadať výhovorky a hlavne sa sťažovať, že to nejde, lebo ak sa posnažíte ide všetko. A hlavne buďte vďačný ľuďom na univerzite, ktorí sa Vám snažia sprostredkovať stáže. Robia Vám neskutočnú službu a oni vedia prečo. Chcú aby ste sa po škole začlenili do pracovného života, podnikali, určite nechcú aby ste ostali bez práce.

Hrki ma upozornil ešte na jeden dôvod: “som lenivý a na stáž nechcem, ale ak sa ma spýtaju tak sa tvárim že chcem”.  Pre tých len jeden odkaz, raz Vás uvidíme na úrade práce.

Ak ešte stále máte nejaké výhovorky, prečo nepôjde na stáž tak Vás už asi nikto nepresvedčí. Ak však na stáž chcete ísť, ale neviete kde a koho osloviť tak mi môžete napísať na michal@chbs.sk alebo na Twitteri a niečo vymyslíme.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

17 Responses to Chcem stáž, ale mám plno výhovoriek

Avatar

jojototh

Máj 25th, 2011 at 12:05

RT @michaldragan: Po dlhšej dobe nový článok na blogu: Chcem stáž, ale mám plno výhovoriek http://bit.ly/kH9amE Zmení sa niečo u študentov?

Avatar

Ivana Sendecka

Máj 25th, 2011 at 13:01

Velmi dobry clanok od Miska aka @michaldragan ->"Chcem stáž, ale mám plno výhovoriek" -> http://bit.ly/maDbVd cc: @LeadersSlovakia

Avatar

Miro

Máj 25th, 2011 at 13:15

Dobry clanok, len by som pridal este jednu “zaujimavost” a rybol si trocha do univerzit. Portal CestaSNP sa snazil oslovit pred nedavnom rozne univerzity na Slovensku, aby online/offline vyvesili oznam o ich zaujimavom platenom internshipe (plug: http://opensummer.cestasnp.sk/ ). Univerzity im iba postupne oznamili, ze “to nie je nic, co by ich [technicky zameranych] studentov mohlo zaujimat”. Pritom tam maju vyvesene robotnicke “staze” do Nemecka, zbery jahod a podobne hovadiny. Je to skoda.

Avatar

Smith

Máj 25th, 2011 at 13:19

Super Miro. Diky za koment, čo sa týka univerzít je to tak. Niektoré sú fajn a niektoré no coment. Preto som aj v článku napísal, nech si študentí vážia tých učiteľov, ktorí im pomáhajú.
P.S. trošku som tu upravil koment, lebo linku na web bralo aj so zátvorkou. Hodím to zajtra aj na blog ako článok, hádam sa niekto chytí.

Avatar

MegatronSK

Máj 25th, 2011 at 13:45

Ináč je to môj dojem alebo väčšina oslovených už má Bc. za sebou a až potom začali pomaly chápať, že pre svoju budúcnosť musia niečo naozaj urobiť, že samotné ukončenie školy im nič nezaručí?

Avatar

Juraj

Máj 25th, 2011 at 14:07

Na margo FMK v Trnave.. niekolkokrat som samotnej fakulte marketingu ponukal moznost spoluprace, ci uz formou prednasok pre studentov alebo stazi.. stretli sme sa.. vyzeralo ze maju zaujem, ale nikdy sa nic nedoriesilo.

Slovenske skoly su zalostne smutne z tohto pohladu a nie vzdy je to len o peniazoch

Avatar

Smith

Máj 25th, 2011 at 14:11

Juraj to je to čo tvrdím. Niektorí sa tvária, že chcú ísť na stáž, ale potom cúvnu z rôznych dôvodov. Čo sa týka škôl, záleží od profesorov, jedine od nich čo študentom dávajú do hláv.

Avatar

Juraj Petrovic

Máj 25th, 2011 at 14:12

Tak ja som na jednej stazi bol pred dvomi rokmi cez http://www.IAESTE.sk a na jednu idem o 2 mesiace :P. A musim povedat, ze plat stacil na prezitie. Cestovanie a zabavu som si musel platit, no nikdy neolutujem rozhodnutie tam ist. Stretol som tam strasne vela super ludi vela veci som sa naucil a uvidel som kus sveta. Jedine co bolo treba spravit aby som sa dostal na staz bolo zaplatit 2 eura poplatok za jazykovy test. Zvysne papierovacky a poplatky (cca 130-160eur) sa platia az po prideleni staze. A este musim podotknut, ze ked boli s mojou pracou na stazi spokojny tak mi este pridali cca 40% navyse k dohodnutemu platu, takze netreba sa bat a treba skusit.

Avatar

zuzu

Máj 25th, 2011 at 17:44

miso, super clanok, vdaka vsetkym, ktori sa na jeho tvorbe podielali.

jedna obava – vela ludi pre ktorych je cieleny ho podla mna nedocita ani do polovice.

jedna skusenost – prosim vas ludia, ked posielate CVcka a uchadzate sa o miesto v nejakej firme, bolo by celkom vhodne napisat o aku pracu mate zaujem. aby sme v tom mali jasno, citat myslienky na dialku je dost problem, este v tom nie som doma:)

Avatar

Smith

Máj 25th, 2011 at 17:48

Zuzu to majú ako skúšku. Ak to nedočítajú do konca, tak nemajú nárok ísť niekde na stáž lemry lemravé :)

Ad cévečka – serte na ne. Stačí keď do mailu napíšeťe kto ste, čo dokážete a čo chcete. :) A ideálne, keď hneď niečo navrhnete. Napríklad po tomto článku by sa mi mal určite o zvať nejaký korektor textov :)

Avatar

Lukáš

Máj 25th, 2011 at 20:32

Fajn článok :) celkom som sa zasmial,je pravda,že u nás na FMK je dosť takých ľudí, čo len vravia a nič nerobia. Tiež som na stáži vďaka holkám Evke a Zuzka, je to tam fajn.(skúšal som aj cez CV etc. neozvali sa zatiaľ) Popri stáži mám ešte aj skúšky a brigádu a dá sa to len treba chcieť :) (a občas aj aký taký život)..a som 2.r bc btw ..
v lete mám v pláne obehnúť si firmy osobne a snád dakde to zaberie a budem stážovať zase..

Avatar

Smith

Máj 25th, 2011 at 21:07

Super. Zlepšuješ štatistiku aktívnych. Potom daj po lete vedieť ako si dopadol. :) želám veľa šťastia

Avatar

Veronika Pizano

Máj 25th, 2011 at 22:36

Miro, ku mne sa nic nedostalo a nasa fakulta (FMK) mi vsetko poctivo preposiela. Tam je mozne, ze sa to zaseklo na vedeni UCM, tam je to zalostne. Kludne mi napis, hento pojde na nas web a FB hned zajtra.

Juraj, s kym si prosim Ta komunikoval na FMK, niekedy sa to fakt vie zaseknut na jedno cloveku? (dufam, ze som to nebola ja)

Kontakt: veronika.michalkova(@)gmail.com

Avatar

Miro

Máj 25th, 2011 at 23:44

@Mr. Smith: diky za opravu & blog post. Bracho sa potesi :)

@Juraj: len tak dalej, kazdy jeden meeting & nova vec, co clovek skusi, sa mu skor-ci-neskor zide!

@Veronika: dakujem, pisal som @solinko1 nech sa ti popripade ozve.

Avatar

Zuzana Devečková

Máj 26th, 2011 at 10:15

Tiež by som niečo svoje pridala. Som druháčka na FMK, študujem marketing. Nemôžem sa považovať za extra aktívneho študenta, vždy je čo zlepšovať(a v mojom prípade to teda platí viacnásobne). No tento druhý ročník bol pre mňa prelomový. Začalo mi záležať na tom, ako budem ja ako budúci absolvent vyzerať pred očami možných zamestnávateľov oproti svojim spolužiakom-konkurentom. Preto som sa začala hlásiť na všetko možné aj nemožné, od konferencií cez stáže atď., aj keď nie vždy to dopadlo podľa predstáv. No musím dať Michalovi za pravdu v tom, že ponuky samé nechodia. Ja s vidinou nečinného, preležaného leta, začala som bezhlavo posielať svoje CV a motivačné listy všade možne, keď som objavila nejakú ponuku. Nik sa mi neozval. Skúsila som to teda z inej strany. Začala som písať firmám, agentúram, ktoré žiadnu ponuku nikde nevyvesili. A asi to bola správna cesta, od prvého júna nastupujem v jednej brnenskej reklamke na platenú pracovnú stáž. Týmto chcem povedať, že možno netreba až tak nečinne sedieť a čakať, ale skúšať. Niektoré tie firmy zistia, že sa im hodí niekto na oživenie kolektívu až vtedy, keď si prečítajú CVčko. Ešte neviem, ako mi to pôjde, ako dopadnem, ale teším sa, že sa snáď posuniem o krok vpred.

Avatar

Martin Vataha

Máj 31st, 2011 at 15:46

Avatar

Ako si nájsť prácu? | Midra blog

Január 9th, 2012 at 13:31

[...] prečítate články, ktoré som už u seba na blogu publikoval. Začať môžete napríklad “Chcem stáž, ale mám plno výhovoriek“, pokračovať môžete článkom “Dajte si záležať na životopise” a [...]

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska