November 4, 2010 | In: Nezaradené

Čo čítať? Na sme.sk

Sme.sk pred niekoľkými týždňami dala čitateľom zaregistrovať sa do testovania nových služieb. Aké bolo moje prekvapenie, keď v utorok prišiel email zo sme.sk o novej službe. Volá sa “Čo čítať” a je dielom sme.sk v spolupráci s Fakultou informatiky a informačných technológií. Beta verziu si môžete vyskúšať aj Vy na stránke sme.sk/cocitat/

Služba Vám umožňuje sledovať, respektíve Vám odporúča články, ktoré by Vás mohli zaujímať. Funguje na princípe zberu dát, kde následne pomocou algoritmu Vám odporučí ďalšie články na sme.sk podľa toho čo čítali ďalší ľudia, ktorí si prečítali to čo Vy. Takže ak s niekým máte spoločných veľa prečítaných článkov, je pravdepodobné, že Vám služba odporučí si prečítať aj ďalšie články dotyčného čitateľa, ktoré prečítal.

Je to celkom zaujímavá služba vzhľadom na množstvo článkov, ktoré na sme.sk denne vychádzajú a asi nie je možné ich všetky sledovať. Navyše nie každý sa pripája každý deň, tak si môže prezrieť články aj spätne.

Odporúčané články si môžete nechať zobrazovať aj v pravom panely vedľa článkov.  Ak ich chcete mat hneď vedľa článkov, je potrebné si ju aktivovať.

Celkové hodnotenie služby po pár dňoch:
Ide o zaujímavú službu, len bude treba naozaj ešte zapracovať na algoritme, nakoľko zatiaľ mi to neponúkalo zrovna články, ktoré by ma mohli zaujímať. V prípade doladenia to budem aktívne využívať. Výhodu to bude mať aj pre užívateľa, ale aj pre samotné sme.sk, ktoré si vďaka tejto službe zvýši počet prečítaných stránok na jedného užívateľa.

Zatiaľ môžem službu porovnať napríklad s Facebookom alebo s Twitterom. Na Facebook-u v prípade, že viac užívateľov zdieľa jeden príspevok tak sa zobrazujú pekne pod sebou. Takže vidím, že napríklad daný článok zdieľa 10 ľudí, a to už je pre mňa zaujímavé a tak si ho chcem prečítať aj ja. Na Facebook-u mi to však zdieľajú priatelia, kde už čo to viem, čo môžem čakať. Podobne aj na Twitteri, keď je niečo zaujímavé jeden to tweetne a ďalší potom dajú retweet. Zatiaľ čo na sme.sk mi to odporúča články na základe údajov od pre mňa neznámych užívateľov.

Na druhej strane, to môže rozšíriť obzory, nakoľko u priateľov už viete čo ich zaujíma, u neznámych ľudí to môže byť celkom prekvapenie. Nechám sa od sme.sk prekvapiť ako doladia danú službu. Každopádne som si nechal aktivovať odporúčanie vedľa článku a uvidíme čo to prinesie.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

1 Response to Čo čítať? Na sme.sk

Avatar

Michal Dragan

November 4th, 2010 at 11:02

Čo to @denniksme zas vymyslel? Beta verzia Čo čítať je vonku :) http://tinyurl.com/2ww4fr5

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska