Máj 30, 2011 | In: Nezaradené

Dajte si záležať na životopise

Keď som písal článok o študentoch, ktorí majú plno výhovoriek,  tak ma ani vo sne nenapadlo, akú bude mať reakciu. Niektoré boli fajn, ale niektoré boli také, za ktoré by som asi vraždil. 

V článku som písal o tom, že mi študenti môžu poslať email a niečo vymyslíme. Prípadne, že majú osloviť firmy sami a ponúknuť sa im. To samozrejme nenechalo na seba čakať a prišlo mi celkom dosť emailov. A teraz ich k rozdeleniu:

1. Tie horšie, alebo úplne najhoršie

Jedna slečna mi poslala email a následne aj svoj životopis. Ten zároveň poslala aj do Zeomu. Nebolo by na tom nič divné, však skúšať treba, tak to pošlem aj do 30 firiem :) Ale zaujímavejšie bolo, že ona ani nevedela čo vlastne chce. Len chcela platenú stáž. Na toto si dávajte pozor, vždy napíšte čo chcete robiť. Žiadna firma predsa nevezme uchádzača, ktorý nevie čo chce robiť.

Aké chyby spravila?

  • ani za toho netušila čo ja a Zeom robíme. Nevedela o nás nič, len chcela mať stáž, akúkoľvek.
  • hneď prvý email bol o platenej stáži. Ešte ani neukázala, čo vie, čo chce robiť a hneď začala, že to  musí byť platené.
  • keby niečo o mne vedela, tak by neposlala cévečko, lebo by vedela, že ja ich neznášam a po väčšine ani neotvorím

Seriózne som uvažoval, že ju ponúknem jednej nemenovanej firmy, ktorá robí finančné poradenstvo nech chodí ako jehovistka ponúkať poistky a podobné veci. Však chce robiť čokoľvek, tak sa môže realizovať.

2. Taký slabší priemer. Takmer dobré :)

To boli emaily, ktoré poslalo pár uchádzačov. Tu bola hlavne chyba v tom, že nevedeli čo robíme. Reagovali len na článok. O našej firme netušili ani fňuk. Pozitívom bolo, že sa aspoň následne informovali. Niektorí poslali svoje cévečko, so záujmom som ich otvoril a čítal až do konca. Niektoré mali aj 4 strany :)

Keď posielate svoj životopis na pozíciu copywriter, programátor atď. tak bude firme naozaj veľmi “prínosné” vedieť, že ste boli na brigáde v záhradníctve, alebo že ste cez leto oberali jablká. To že sa snažíte chodiť na brigády je fajn, ale vážne by bolo lepšie, keby ste namiesto svojho cévečka radšej poslali zoznam referencií / projektov, ktoré ste vypracovali.

Ponaučenie: do životopisov si píšte stáže / brigády / práce, ktoré súvisia s predmetom stáže. Ak sa hlásite za copywritera tak pošlite ukážky textov, ak programátor tak zas nejaký ten web, ak za marketéra tak si vypracujte koncept ako by ste riešili kampaň pre firmu / prípadne si vymyslite fiktívneho klienta.

Váš životopis má len jednu príležitosť, ako osloviť človeka, ktorý ho číta. Ak neuspejete na prvý pokus, už sa k Vám nevráti. Preto si dajte záležať na tom, ako ho napíšete. Váš životopis Vás reprezentuje vo Vašej neprítomnosti. Na to nezabudnite.

3. Tie najepšie (samozrejme pre mňa)

To boli uchádzači, ktoré o mne a o firme vedeli naozaj veľa. Vedeli čo robíme, ako to robíme alebo kto je u nás. Taktiež vedeli, že neznášam cévečka tak ich ani neposielali, ale radšej dali do emailu 3 vety, priložili referencie a bolo to super. Podaktorí hneď aj tykali – bonusový bod :)

Tým nechcem povedať, aby ste teraz každej firme posielali stručný email + odkaz na referencie. Týmto chcem povedať len toľko, aby ste vedeli o firme kde chcete ísť na stáž čo najviac. Predtým než pošlete životopis (email) si odpovedzete na nasledovné otázky:

  • čo viem o tej firme?
  • čo tam chcem robiť?
  • mám dobrý životopis?
  • viem akej osobe to posielam?
  • viem aké je tam prostredie?
  • naozaj tam chcem ísť na stáž?

A až potom posielajte životopis. Hlavne v určitých komunitách už nejaké to vykanie ide bokom. Poznáme sa cez Twitter, FB a iné sociálne média kde si tykáme. Samozrejme sú ľudia, kde by ste s tykaním nepochodili.

Takže dajte si záležať a robte na 100%. Nemusíte denne poslať desiatky emailov so žiadosťou o stáž, stačí jeden- dva. Aspoň budete mať prehľad, kde ste to všade vlastne poslali. Ale hlavne, buďte adresný! Adresujte svoju ponuku konkrétnej firme, ideálne konkrétnej osobe.

Ale všetky skupiny mali niečo spoločné – aspoň začali.

P.S. Toto neplatí len pre študentov, ale pre všetkých, ktorí sa uchádzajú niekde o prácu.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

7 Responses to Dajte si záležať na životopise

Avatar

Jan Rosa

Máj 30th, 2011 at 8:12

Pokračujem v hone na študentov :) Máte len jednu príležitosť, nepremárnite ju. Plus ukážky ako to nerobiť a ako áno. :) http://t.co/5LAyCfo

Avatar

Baška Klimek

Máj 30th, 2011 at 9:59

Dobre vedieť :) Ale naozaj, niektoré rady sú fakt super! Nabudúce budem vedieť :)

Avatar

Smith

Máj 30th, 2011 at 10:02

Baška Tvoj aj napriek pár výhradám som dal do tej najlepšej skupiny. len trošku skrát CV a bude to v pohode :)

Avatar

Baška Klimek

Máj 30th, 2011 at 11:51

:) no vidíš, ja by som svoj po tomto prečítaní nedala teda do tej najlepšej skupiny, mám sa ešte čo učiť :) ale veď o to mi predsa ide :)ešte raz vďaka za rady,určite využijem…

Avatar

Spyros

Máj 30th, 2011 at 12:02

“keby niečo o mne vedela, tak by neposlala cévečko, lebo by vedela, že ja ich neznášam a po väčšine ani neotvorím”

“Niektorí poslali svoje cévečko, so záujmom som ich otvoril a čítal až do konca. Niektoré mali aj 4 strany :)”

Z toho by si mali free stazisti odvodit, ze si schizofrenik? :-D

Avatar

Smith

Máj 30th, 2011 at 12:06

@spyros to nie. To bola výnimočná situácia, kedže som im napísal, že mi môžu posielať maily. Chcel som vedieť čo všetko tam je. Našiel som tam od oberania jablk až po brigádu v KII :))

Avatar

Ako si nájsť prácu? | Midra blog

Január 9th, 2012 at 13:32

[...] “Chcem stáž, ale mám plno výhovoriek“, pokračovať môžete článkom “Dajte si záležať na životopise” a ukončiť to môžete článkom “Ako na Twitter“. Ale keď už som otvoril [...]

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska