Jún 13, 2011 | In: Nezaradené

Ďakujem Ti SOZA :) A just nezaplatím.

V prvom rade je potrebné ozrejmiť, kto je šéfom SOZA. Je ním PhDr. Vladimír Repčík, ktorý bol riaditeľom TV Markíza. Takže sa nemôžeme čudovať, že má niekedy podivné nápady. Prečo?

Viac krát som potreboval rôzne zostrihy z relácií, ktoré vysielali rôzne televízie. V prípade STV a JoJ-ky nebol nikdy problém. Dokonca v JoJ mi pripravili hotové DVD so zostrihom, ktoré potom stačilo prevziať. Jediná TV, ktorá niekedy robila problém bola a je TV Markíza, kde je potrebné uhradiť poplatok, ktorý je taký vysoký ako reklama pred Novinami.

Nemôžeme sa preto čudovať, že p. Repčík, by najradšej spoplatnil aj uprdnutie na verejnosti. Ale k veci, SOZA sa rozhodla, že bude posielať všetkým blogerom, majiteľom web stránok ale aj iným pokuty, respektíve návrhy zmlúv, aby sme každý mesiac odvádzali poplatky v prípade, že na web stránke zdieľame videá cez embed kódy alebo iframe.  Povolené je len uvedenie URL na dané video, samotné embed alebo iframe sú proti zákonom (teda aspoň podľa SOZA).

Pán Repčík ako PhDr. (Doktor filozofie, skratka PhDr. (philosophiae doctor), je vysokoškolský titul, ktorý (napríklad na Slovensku) po absolvovaní rigoróznej skúšky získa absolvent v spoločenskovedných a umenovedných študijných programoch. *zdroj wikipedia) samozrejme nemôže vedieť čo je to embed alebo iframe. Preto by sme mali na neho byť zhovievaví a po lopate mu vysvetliť čo to je (alebo mu lopatou dať po hlave)

Dnes som volal aj s pani Geyerovou (Vedúca Oddelenia médií) a po mojej otázke, či je možné zverejniť URL sa ma opýtala : “čo je to URL”? Aj to svedčí o tom, že SOZA je pár rokov za opicami.

Embed kód alebo iframe sú vlastne “rámy”, ktoré sú z inej web stránky vložené napríklad na môj blog. Teda nie sú priamou súčasťou mojej web stránky, ale sú načítavané z iného serveru. Veľa krát sa používajú na zdieľanie rôznych dokumentov, diskusií, videí, hudby ale aj iných vecí. Je preto nezmyseľné, aby užívatelia museli platiť SOZA za zverejnenie takéhoto videa, nakoľko dané video nie je uložené na web stránke užívateľa, ale prehráva sa z inej web stránky.

V prípade, že si porovnáte zdrojový kód pri uverejnení URL a embed/iframe vloženie tak je rozdiel len v tom, že v prípade, že uverejním len URL tak sa video otvorí v novom okne a v prípade embed/iframe sa prehrá na web stránke. Tým pádom ide o takmer identickú situáciu. V prípade, že by sme teda brali, že embed/iframe je nezákonné tak aj uverejnenie URL je nezákonné, kedže v konečnom dôsledku ide o to isté.

Verím, že v prípade súdneho procesu, by rozumný súdca musel uznať, že práva autorov nie sú nijak dotknuté nasledovným zdieľaním, nakoľko v prípade, že ich autori pridajú dobrovoľne na YouTube, Vimeo a iné služby tak vedia, že ich video sa následne bude zdieľať ďalej. A verím, že hudobníkom práve o toto aj ide, aby sa ich videá zdieľali a šírili ďalej.

Ako vyzerá vloženie videa cez iframe:

A takto obyčajný link: http://www.youtube.com/watch?v=z8Xxrb3sH1A Vidíte v tom rozdiel? Ja nie, aj v jednom aj druhom prípade si to video pozriete na YouTube.

Odkaz pre SOZA: Video je vytvorené nami, preto mi za to pokutu nemôžeš dať. Ešte rozmýšlam, či Vám nepošleme faktúru, keď už vyberáte poplatky aj za tých, ktorí nie sú členmi SOZA.

Spôsob podnikanie SOZA a firmy, ktorá robí weby kde je potrebné zaplatiť neskôr 60 eur veľmi podobné. Akurát, že SOZA to robí so súhlasom štátu. Zaujímalo by ma, prečo sa do dnešného dňa k tomu nevyjadril pán Krajcer ako ministre kultúry, kedže SOZA  ”od 1.1.1998 kolektívne spravuje autorské práva k hudobným dielam v súlade s oprávneniami, vydanými MK SR pod č.1/1998 a 1/2004. Ako organizácia kolektívnej správy autorských práv uzatvára licenčné zmluvy s používateľmi hudobných diel, na základe ktorých získavajú oprávnenie hudobné diela použiť. Vyberá autorské odmeny a rozdeľuje ich oprávneným vlastníkom práv (podľa §40, §81 Autorského zákona). (*zdroj výročná správa)”.

Je naozaj zarážajúce, že sa to deje s tichým súhlasom štátnej inštitúcie. Alebo, že by to bolo preto, lebo SOZA dochádzajú financie? Ako sama uvádza vo výročných správach, hlavne z roku 2009, kde došlo k poklesu príjmov.

V prípade, že sa Vám postup SOZA nepáči tak sa pridajte ku iniciatíve, a na stránku SOZA na FB pridajte každý deň jedno video (odporúčam Čo Ti jebe od rytmusa :) ) a taktiež sa môžete stať fanúšikom SOVA. A pridajte sa ku petícii na FB.

A milá SOZA, nezabudni, že ľudia sú technicky zdatnejší ako Vy. A verím, že Vám niekto nakope prdel. S Jožom sme zatiaľ spravili len taká malý odrb na Vás. Zatiaľ jednoduché riešenie z novým oknom.

Ide o jednoduchý kód:

<script type=”text/javascript”>
function openwindow(url)
{
window.open(url,”mywindow”,”menubar=1,resizable=1,width=560,height=349″,”status=1″);
}
</script>
<p>
<a href=”javascript: openwindow(‘http://www.youtube.com/embed/z8Xxrb3sH1A’)”>http://www.youtube.com/embed/z8xxrb3sh1a</a> </p>

A SOZA si môže trhnúť nohou. Verím, že viacerí vymyslia aj lepšie riešenie. Faktúru potom pošlite ministrovi Krajcerovi.

Aktualizácia: Vyjadrila sa SOZA a za embed a iframe platiť nemusíme :)

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

40 Responses to Ďakujem Ti SOZA :) A just nezaplatím.

Avatar

anonym

Jún 13th, 2011 at 14:56

SOZA nie je riadena ministerstvom kultury, cize krajcer moc teraz s tym nezmoze. MK ma, ale na starosti legislativu tykajucu sa autorskeho zakona, kde sa pracuje na novom navrhu, ktory bude obmedzovat take sialensoti co robi SOZA :)

Avatar

Mato

Jún 13th, 2011 at 15:08

A este doplnim: v menezmente maju 6 ludi (bodaj by im nedochadzali financie, platit 6 menezerov – dakujem pekne) a medzi tymto manazmentom maju aj “veducu odboru informacnych technologii”.
Ked tam maju aj cloveka, co si za meno opovazi zavesit magicke pismenka “IT”, tak by mohol mat aspon paru o tom co je embed video. Lebo takych “IT” poznam aj ja, ze ovladaju max. word a vsetci sa teraz poserme, lebo je to vraj IT. Supneme 3 takych do sozy a voila, necudo ze sa tu deju take veci.

Celu tuto kauzu povazujem skor za skusanie sozy, ze co majitelia webov strpia a co uz nie. A pokuty ani poplatky by som urcite neplatil, lebo toto sudne vymahatelne jednoducho nie je. Lenze niekto sa najde co aj zaplati, a soza svoj ciel tym splni. :-/

Avatar

Smith

Jún 13th, 2011 at 15:09

Ja len čakám, kedy mi príde nejaký papier od nich. S právnikom už skúmame ako by sme ich potom dobehli :)

Avatar

peter.kucerka

Jún 13th, 2011 at 15:33

Chysta sa velke stretnutie a diskusia k soze, jej fungovaniu a k autorskemu zakonu, miesto upresnim ale bude 21. júna o 19:00 budu tam hudobnici, zastupcovia dotknutych webov, pravnik, a este inych vela ludi

Avatar

Smith

Jún 13th, 2011 at 15:34

Už som vytvoril udalosť na FB :) Potom tam upresníme dátum :)

Avatar

vojto

Jún 13th, 2011 at 17:13

Preto by sme mali na neho byť zhovievavý -> zhovievaví

Avatar

Tomas Abaffy

Jún 13th, 2011 at 18:10

A koľko si vlastne SOZA pýtala?

Avatar

Smith

Jún 13th, 2011 at 18:16

Pokuta je 99,60€ Ale inak cenník je: do 50 hodín záznamov = 16,60€, viac ako 50 hodín = 33,20€ (cena je za mesiac)

Avatar

lacike

Jún 13th, 2011 at 19:00

Akosi vsetci zabudate na to, ze to, ze sa video vobec objavi na web stranke je iba a jedine zalezitost prehliadaca, inak povedane:
- ak moj prehliadac nepodporuje javascript+flash nic nevidim
- ak moj prehliadac je iba textovy, tiez nevidim
V tychto pripadoch nie je medzi ahref a embde/iframe rozdiel uz ani vizualny.

Ako chce SOZA dokazat, ze ludia, ktori si pozeraju moj blog si ho pozerali s kompatibilnym prehliadacom?

Avatar

Roman

Jún 13th, 2011 at 19:48

Lacike, stým stebou max súhlasim..ale tu ide skôr o to, že oni nevedia, o čom rozprávajú .. žijeme v 21. storočí, môj 7ročný bratranec vie čo to znamená, a vie určite lepšie pracovať s PC ako nemenovaný s Markízi .. proste teraz k pointe, im ide len o to, aby si mohli kúpiť nové limuzínky, a to že rozumovo sú ako už spomenul /Smith/, za opicami . To už ich netrápi.

Avatar

legionar

Jún 14th, 2011 at 8:15

SOZA TREBA NAKOPAT DO ZADNEJ CASTI TELA !
Jej “cinnost”je iba sprosty POKUS O PODVODNE VYMAHANIE PENAZI OD OBYVATELSTVA.
Ak ma n****u, poslem im fakturu za DYCHANIE, pretoze v tom vzduchu, co dychaju, sa urcite nachadzaju aj molekuly plynu, ktory som VYPRODUKOVAL JA !!! :)
P.S. Podotykam, ze ja ziaden web nemam a ziadne “embed videa” tiez nie … :)
Ale princip je princip !

Avatar

CoPLaS

Jún 14th, 2011 at 8:34

Total volovina, kopa webov napriklad funguje tak, ze cez (i)frame zobrazuje ine weby a to maju za to tiez platit poplatok? Zaroven ak embedujem video z youtube, ako mam vediet, ze za toto konkretne platit treba a za ine nie? To nech si riesi poskytovatel – youtube a pod…

Avatar

Smith

Jún 14th, 2011 at 8:38

@coplas platíš automaticky za všetky. SOZA totiž vyberá poplatky aj za zahraničných umelcov a dokonca aj za umelcov, ktorých nezastupuje :(

Avatar

Ako uvažuje Youtube o autorských právach | Blog o marketingu - píše Peter Kučerka

Jún 14th, 2011 at 9:10

[...] Midra.sk – Ďakujem ti SOZA :) [...]

Avatar

kardinal_emilius

Jún 14th, 2011 at 9:40

zastupuju umelcov … mna by zaujimalo, ako sa aspon trochu tychto poplatkov dostane napriklad k skupine Monte Rosa, alebo Citron.

Avatar

lmdizajn

Jún 14th, 2011 at 9:49

Iba k tomu pridavaniu odkazov na ich FB skupinu. Facebook pridava videa z Youtube len ako odkaz, nie ako embed… A FB nie je slovenskym webom. Takže radšej im treba zavolat a spytat sa na nejaku kapelu XY, či ich zastupuju ;)

Avatar

Anonym

Jún 14th, 2011 at 10:01

Uvadzate: “Verím, že v prípade súdneho procesu, by rozumný súdca…”, dovolim si len uviest, ze zijeme na Slovensku…

Avatar

..

Jún 14th, 2011 at 10:03

Uvadzate: “Verím, že v prípade súdneho procesu, by rozumný súdca…”, dovolim si len uviest, ze zijeme na Slovensku…

Avatar

soza

Jún 14th, 2011 at 10:04

ked embujem video z yt tak predpokladam ze autorske poplatky maju vysporiadane nie? a kedze taketo vkladanie videa yt nezakazuje, naopak ho podporuje tak nech soza posiela fakturu im nie? a ako geniovia zo slovenskeho zväzu riesia zahranicne stranky dostupne na slovensku? ta pesnicka ze co ti jebe je asi najlepsia reakcia na takyto dabilizmus! Asi dam niekam na stranku ze jej prezeranie zo strany statnych institucii je spoplatnene a poslem im fakturu… ved ako inac by vedeli ze tam mam nejake video?

Avatar

jozo

Jún 14th, 2011 at 10:55

A navyse, pokial viem, tak samotny vlastnik videa moze povolit alebo zakazat embed svojich videi z youtube, tak co sa do toho starie SOZA

Avatar

Hviezdolet

Jún 14th, 2011 at 11:27

V niektorych statoch je stale uzakoneny trest smrti, ale uz sa niekolko desatroci nevykonava.

Nechcem si predstavit co by tam bolo keby tam rozhodoval niekto zo SOZA….

Vyzera to ako by par jednotlivcov zneuzilo “moc” aby si pomastili ego a brucha… (a zabudli pritom na zdravy rozum).

Avatar

Robo

Jún 14th, 2011 at 14:54

Krajcer, Krajcer… A neni on tiez z Markizy? Ja len ze nadavas na jedneho ex-markizaka a slubujes si napravu od ineho ex-markizaka. :-)

Avatar

proz

Jún 14th, 2011 at 15:09

dnes som cital ze na nejakej cerpacke na juznom Slovensku zacali spoplatnovat vzduch z kompresora pri dofukovani pneumatik…

cinnost SOZA povazujem za podobnu.
ocakavam ze mi tak o mesiac-dva posle SHMU ucet za spotrebovanu slnecnu energiu pocas leta.

nakopat vsetkych slovenskych nenazrancov, ved to nema obdobu co sa tu uz deje a ludia stale cusia a platia ako trotli!!!!! neskutocne

Avatar

Anonym

Jún 14th, 2011 at 15:55

…pokial je video uz niekde na youtube a hlavne ked je tam uz dlhsie…neriesit, pracujte s tym ako youtube dovoluje. Moze sa vsak stat ze video alebo audio niekto uploadne na cierno co potom? A vobec ako zistit ci to ono video tam neni na cierno dane?

Avatar

Anonym

Jún 14th, 2011 at 16:26

clanok je ok, len krat sa pise spolu s predchadzajucim slovom (vid http://www.slex.sk/)

Avatar

NN

Jún 14th, 2011 at 18:40

http://piratske-noviny.cz/?c_id=32853
SOZU treba ignorovať, je to banda tupcov bez právneho povedomia.

Avatar

Erik

Jún 14th, 2011 at 20:42

Pravne do toho nevidim, ale google ako majitel youtube plati tucne peniaze za autorske prava preco by to mala nejaka lokalna mafia spoplatnit este raz?

Avatar

SOZA

Jún 14th, 2011 at 22:01

Oficiálne stanoviska SOZA nájdete na http://soza.sk/index.php?id=106

Avatar

x

Jún 14th, 2011 at 22:13

tak si myslim ze pises dost od veci ale nevadi

Avatar

jano

Jún 15th, 2011 at 0:13

a

Avatar

(tiez) jano

Jún 15th, 2011 at 9:04

Vidim to tak, ze nielen SOZA ale spusta spolkov, institucii a organov, vratane podvodne spoplatnych webovych stran sú v dnesnom storoci zbytocnost.Paratizujú a parazituju. Cim skor zmiznu zo zivota, bude to len prinosom pre celok a nie pre chamtivcov.

Avatar

peto

Jún 17th, 2011 at 7:47

mi tak napadlo, ak by ste vsetky tie objecty a embedy generovali javascriptom az po loadnuti stranky (napr. javascript, ktory by vsetky linky na YouTube automaticky prekonvertoval na object / embed), tak by to asi malo byt ok aj s pohladu SOZA, nie? ;)

Avatar

Slovakia: Big Money in the Tube · Global Voices

Júl 26th, 2011 at 12:14

[...] When people behind each individual server found out that they were not alone, they united in their response to SOZA. Still, it was not easy for them to explain to SOZA that there was nearly no difference between links to videos of other servers and embedded videos from the same source. Testing the limits, SOZA was asked whether it was allowed simply to post URLs to various musical pieces. According to blogger Michael “Smith” Dragan of Midra Blog, SOZA's media department chief replied [sk]: “What is a URL?” [...]

Avatar

Slovakia: Big Money in the Tube @ Current Affairs

Júl 26th, 2011 at 12:33

[...] When people behind each individual server found out that they were not alone, they united in their response to SOZA. Still, it was not easy for them to explain to SOZA that there was nearly no difference between links to videos of other servers and embedded videos from the same source. Testing the limits, SOZA was asked whether it was allowed simply to post URLs to various musical pieces. According to blogger Michael “Smith” Dragan of Midra Blog, SOZA's media department chief replied [sk]: “What is a URL?” [...]

Avatar

Slovakia: Big Money in the Tube :: Elites TV

Júl 26th, 2011 at 14:03

[...] When people behind each individual server found out that they were not alone, they united in their response to SOZA. Still, it was not easy for them to explain to SOZA that there was nearly no difference between links to videos of other servers and embedded videos from the same source. Testing the limits, SOZA was asked whether it was allowed simply to post URLs to various musical pieces. According to blogger Michael “Smith” Dragan of Midra Blog, SOZA’s media department chief replied [sk]: “What is a URL?” [...]

Avatar

Slovakia: Big Money in the Tube | Social Entrepreneur Guide

Júl 26th, 2011 at 14:08

[...] When people behind each individual server found out that they were not alone, they united in their response to SOZA. Still, it was not easy for them to explain to SOZA that there was nearly no difference between links to videos of other servers and embedded videos from the same source. Testing the limits, SOZA was asked whether it was allowed simply to post URLs to various musical pieces. According to blogger Michael “Smith” Dragan of Midra Blog, SOZA‘s media department chief replied [sk]: “What is a URL?” [...]

Avatar

Viera

August 4th, 2011 at 6:10

Ak niekto zverejní svoje video na Youtube a nechce aby iní sťahovali kód na vloženie, môže tak predsa zadať pri vkladaní!!!! Takže SOZA súhlasí s uložením videa (teda kódu)na stránky iných, keďže sa kód kopírovať dá…

Avatar

Slovakia: Vola Be Azo Avy Amin’ny Hira · Global Voices teny Malagasy

August 4th, 2011 at 19:37

[...] namaly ny lehiben'ny  sampan'asa misahana ny haino aman-jery ao amin'ny SOZA [sk] :  “Inona no atao hoe ROHY?” i Juraj Grecnár bilaogera koa dia nisintona ny sain'ny mpamorona zava-baovao ao amin'ny [...]

Avatar

Słowacja: YouTube żyłą złota · Global Voices po polsku

August 14th, 2011 at 23:01

[...] URL do materiałów muzycznych. Odpowiedź, jaką uzyskał brzmiała następująco: – Co to jest URL? [sk]. Blogger Juraj Grečnár zwrócił uwagę na nowatorskie pojęcie stosowane przez SOZA – [...]

Avatar

miro

September 26th, 2011 at 20:12

prosím vas velmi aby mi niekto kto tomu rozumie pomohol a po lopate vysvetlil či je to v poriadku ak nam prišlo do obce vyučtovanie od SOZA aby sme zaplatili akciu stavanie maja pri ktorom sa spievali ludove piesne a spieval ich naš folklorny subor Požitavan a je jasne že dakto to dal aj na internet.Dalej nam prišlo zaplatiť aj palenie vatry kde pri vatre hral harmonikar a ženy spievali.Ja tomu nechapem no naš starosta tvrdí že to musí zaplatiť a asi aj zaplatil

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska