Október 17, 2010 | In: Nezaradené

E-mail marketing po slovensky – Vyvrcholenie

V predchádzajúcom poste som písal o tom ako sa robí e-mail marketing po slovensky. Reakcia dotknutej firmy M Technologies spol. s r.o. nenechala na seba dlho čakať.  Najprv bol z ich strany pridaný komentár a neskôr mi bol doručený aj email. Toto pokračovanie je teda vyvrcholením na reakcie danej firmy, keďže považujem za priam vhodné o tom informovať.

Snažím sa zhrnúť svoje doterajšie poznatky, vyjadrenia dotknutej firmy a svoj obraz na danú záležitosť si vytvorte sami.  Podotýkam, že ide o moje názory a postrehy.

Takže v prvom rade sa vytláča na povrch otázka ako je možné, že získali dané množstvo e-mailov a ako sa do ich databázy dostal môj email.

Funguje to nasledovne :

1. na ich portály je možnosť odoslať pozvánku svojim  ”priateľom”, ktorým následne príde email.
2. Vy otvoríte email a v prípade, že kliknete na odkaz v ňom ste automaticky zaradený do ich databázy a sú Vám posielané ich reklamné emaily.

Email ktorý príde ako pozvánka vyzerá nasledovne:


Danej firmy som sa nasledovne spýtal či to nepovažujú minimálne za neetické ako získava emailové adresy, hlavne to, že užívateľ nemusí potvrdiť prihlásenie a je automaticky zaradený do ich databázy. Na to mi prišla odpoveď : ” Moze sa vam to zdat neeticke, prave preto davame odhlasovaci link. Myslim ze bez neho by to bolo ovela horsie a uz aj nezakonne.”

Takže pre zaradenie do ich emailovej databázy naozaj stačí kliknúť na link a ste zaradený do och databázy. Naozaj si preto dávajte pozor kde klikáte. Na to, aby ste sa následne odhlásili musíte použiť ich link na konci emailu. O tom som sa dnes ráno pokúšal, ale zakaždým mi vyhodilo chybu v odhlasovaní. Následne som kontaktoval firmu aby mi objasnili prečo nefunguje, a ako je možné, že som sa v danej databáze ocitol.
Odpoveď dotknutej firmy: “Nefunguje, vcera som totiz vymazal tento a aj dalsie vase maily, ktore mali rovnaku registracnu IP. Vcera popoludni som odosielal jeden mailing, ten vam zrejme asi  pride, azet totiz dorucuje aj o 3 dni neskor. Maju snad najpomalsie servre na svete.” V emaily bola aj odpoveď na to, ako som sa dostal do ich databázy. Celé znenie emailu je tu. Uvedený email som pochopil nasledovne:
email (pozvánku) som otvoril dňa 26.jula 20:13 hod
nasledne potom:
September 19 2010, 20:09 hod
September 25 2010, 19:32 hod
September 25 2010, 19:33 hod

Firma mi odporúčala, aby som si skontroloval prihlásenia na pokec.sk a tu sú teda údaje z pokec.sk o mojich logoch prihlásení.

26. 07. 2010 o 21:15 (čiže email som v čase ako uvádza daná firma nemohol otvoriť a kliknúť naň, nakoľko som sa prihlásil neskôr)
19.09. 2010
– nebol som prihlásený
25. 09. 2010 - bol som prihlásený len 1 krát a to o 20:35

Takže firma opäť uvádza nepravdivé informácie. Z tohto mi vyplýva, že naozaj neviem ako som sa mohol dostať do ich databázy na posielanie emailov. Je taktiež zaujímavé, že firma už včera údajne zmazala všetky emailové adresy, ktoré boli z mojej IP adresy. Naozaj sa mi nechce veriť, že by firma sama od seba zmazala mňa z ich databázy na základe IP sdresy, hlavne po tom, ako mi dnes poslala informácie, ako som sa dostal do ich databázy, keď údaje nesedia s mojimi prihláseniami na pokec.sk

Zhrnutie: Podľa môjho názoru je celý postup danej firmy nezákonný, minimálne neetický, nakoľko na to, aby Vám poslali reklamný email stačí aby ste klikli na link, ktorý Vám príde v emaily. Ak sa nemýlim tak na zaradenie do databázy treba mať od užívateľa súhlas a následne v každom emaily link  na odhlásenie z databázy. Daná firma, nerešpektuje minimálny prvý krok.

Čo je však asi najhoršie, firma nekontroluje vek užívateľov, a preto Vám pokojne môže prísť email, ktorý propaguje napríklad vagíny pre mužov. Viď screenshot .

Zarážajúce je preto hlavne fakt, že na prihlásenie Vám stačí kliknúť na link v emaily. Vzhľadom na fakt, že na pokec.sk sú väčšinou mladistvý je asi pravdepodobné, že by im nemala smerovať eroticky ladená reklama. Za toto nesie zodpovednosť firma, ktorá posiela reklamné emaily, a mala by zabezpečiť aby daný email dostali iba osoby, ktoré sú staršie ako 18 rokov a podobná reklama sa nedostala k mladším užívateľom. V prípade pokec.sk si dovolím povedať aj ďeťom.

Takže čo robí daná firma? Jednoducho Vás zaradia do ich databázy, následne posiela nerelevantné reklamné emaily aj osobám, ktorým zaslané nemali byť.

P.S. firma už stiahla informácie odkiaľ má emailové adresy na predaj. Takže asi nebolo niečo v poriadku, kedže informácie, že databázy pochádzajú z 123dopyt.sk, zoznam.sk a ďalších už na webe nefigurujú. o tom, že tam boli sa môžete presvedčiť cez google, keďže v pamäti má ešte starú verziu. Dôkaz link. Alebo screenshot:

Aktualizácia pondelok 10:50 hod. :
Kontaktoval som dotknuté weby, či im nevadí vykrádanie obsahu. Prišla mi zatiaľ len odpoveď z portálu 123dopyt.sk, ktorú si dovolím citovať: “Dobrý deň, ďakujeme za Váš email a upozornenie. Dotyčnej firme bola zaslaná výzva k ukončeniu tejto činnosti, ktorú od nás žiadnym spôsobom nemajú povolenú a porušujú tým naše obchodné podmienky a meno našej firmy. Náš ďalší postup bude závisieť od ich reakcie.”

Ako vidno, Tvrdenie firmy, že je všetko v poriadku neplatí. Firma už stiahla informácie odkiľa databázy pochádzajú a predpokladám, že aj dotknuté firmy to tak nenechajú. Situáciu budem ďalej monitorovať.

Aktualizácia pondelok 12:50 hod.:
Firma už stiahla ponuku na predaj databáz, ktorú zozbierali z rôznych portálov.  Reagovali tak na výzvu 123dopyt.sk a pravdepodobne aj iných portálov, ktorí ich kontaktovali.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

25 Responses to E-mail marketing po slovensky – Vyvrcholenie

Avatar

Zuzana Urbanova

Október 17th, 2010 at 17:21

“do buducnosti prosim neklikajte hned na vsetko co je v emaily pokial nepoznate odosielatela”

si snad robite srandu!

Avatar

Michal Dragan

Október 17th, 2010 at 17:35

Firma strašila trestným oznámením a tak som pátral.No povedzte mi,nie je to svonstco čo robia? http://tinyurl.com/3aaudcr ďakujem za reakcie

Avatar

Michal Dragan

Október 17th, 2010 at 17:36

Firma strašila trestným oznámením a tak som pátral. No povedzte mi,nie je to svinstvo čo robia? http://tinyurl.com/3aaudcr díky za reakcie

Avatar

Zuzana Urbanova

Október 17th, 2010 at 17:38

RT @michaldragan: Firma strašila trestným oznámením a tak som pátral.. http://tinyurl.com/3aaudcr //dalsie info k e-mailingu a spamom

Avatar

vlado

Október 17th, 2010 at 17:48

Doplnil by som, že odporúčam neklikať (a nesťahovať obrázky) v akomkoľvek e-maili, ktorý som si nevyžiadal, alebo nie je od osoby, ktorú poznám a zároveň obsah nesúvisí s odosielateľom. Také maili ihneď mažem.
Dobrý článok inak!!!
Podľa mňa je tak trochu problém aj v tom, že v SR nepoznám kvalitnú direct marketingovú firmu, ktorá má vypracovaný kvalitný model pre e-mail marketing. Takisto len málo firiem si poctivo buduje vlastnú DB kontaktov pre direct marketing. Samozrejme hovorím o zakomponovaní žiadosti o informácie, resp. zasielanie newsletter do firemných www stránok.

Avatar

E-mail marketing po slovensky « Midra blog

Október 17th, 2010 at 17:49

[...] chcete vedieť nové zistenia, prečítajte si pokračovanie článku pošli do vybrali.sme.sk Tweet Si IT-čkár, geek, alebo pracuješ v reklame a marketingu? [...]

Avatar

Smith

Október 17th, 2010 at 17:51

Priznám sa, že aj my sme ponúkali rozposielanie direct emailu cez náš web. Zabezpečovala nám to externá firma, ale pred cca 3 mesiacmi sme si však uvedomili, že cesta vedi v budovaní klientskej databázy a následne pracovať s touto databázou. niektoré firmy to už pochopili, niektoré ešte nie. ďakujem za komentár

Avatar

Roman

Október 17th, 2010 at 18:23

Presne tak, budovanie vlastnej databázy užívateľov (napr. takých čo nakúpili cez e-shop, a pod.) je legálne a podchytené v zákone. Takisto im ale človek musí umožniť odhlásenie zo svojho mailing listu.

Avatar

Smith

Október 17th, 2010 at 18:25

tak som to myslel Roman. A hlavne im môžeš ponúknuť relevantné veci ku narodeninám, iným sviatko atď. V tomto blogposte somsaq snažil skôr poukázať na to ako daná firma “neeticky” získava emaily a aká je tam úspešnosť

Avatar

Michal Dragan

Október 18th, 2010 at 9:51

Info k spamerom a vykrádačom databáz.Vyjadril sa už aj 123dopyt.sk http://tinyurl.com/3aaudcr Ak ste tu cez víkend neboli, čítajte a čudujte

Avatar

Michal Dragan

Október 18th, 2010 at 11:44

Kauza spameri a predaj databáz. posledná aktualizácie. Firma stiahla svoju ponuku na predaj uvedených databáz. http://tinyurl.com/3aaudcr

Avatar

mj

Október 18th, 2010 at 11:45

Cas na serveri mame posunuty o cca hodinu (letny-zimny cas sa neprehadzuje), takze to sedi… Pozrite si to este raz a ku kazdemu casu pripocitajte hodinu. Aka nahoda, ze to sedi, ze? A toho 19.9. bol email odoslany!!! Neslo o otvorenie a kliknutie, treba lepsie citat…

Avatar

Smith

Október 18th, 2010 at 11:48

aj keď čas posuniem stále som bol vždy prihlásený o pár minút neskôr ako uvádzate Vy. Zázrak? navyše tvrdenie o letnom a zimnom čase neobstojí. Je zaujímavé, že doteraz ste tvrdili, že predaj databáz je normálny a seriózny. Po upozornení 1223dopyt.sk ste zrazu ponuku stiahli. Dovolím si povedať, že sta sa zľakli prípadných krokov, ktoré mohl idané firmy podniknúť.

Avatar

Smith

Október 18th, 2010 at 12:06

Navyše, podľa zákona č. 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách, v znení neskorších predpisov – § 65 Nevyžiadaná komunikácia, písmeno 2. Potrebujete na zasielani súhlas. V emaile kde je pozvánka nie je žiadne info o tom, že ak kliknem budem zaradený.

Vaše počínanie je teda v rozpore so zákonom. Takže sa tu teraz nehrajte na letný a zimný čas a konečene si priznajte chybu, že robíte emailing nelegálne.

Avatar

mj

Október 18th, 2010 at 12:27

Nie som si vedomy nicoho nelegalneho, mozno projekt mailmacher.com je na hrane zakona a neeticky, ale nie nelegalny.
A na serveri nieje nastaveny presny cas, ide o zmenu casu a plus 2 minutovy rozdiel. Ja som napisal CCA hodina, nie PRESNE hodina. V oboch pripadok ide presne o 1hod a 2 min posunutie. Nahoda?
Namiesto tohoto vzajomneho presviedcania vam dam sukromne detailne statistiky stranky macicka.sk cez awstats a sam si pozrite kedy je tam zaznamenany pristup z vasej IP. Alebo aj to sme zmanipulovali?

Avatar

Smith

Október 18th, 2010 at 12:36

Ale no. pred tým v emaili o Vašom posune nič nebolo. Teraz si to dolaďujete podľa potreby? Ja nevravim o vasom warmacher ale o vasom posielaní emailov. Do Vašej DB môžete zaradiť len užívateľa, ktorý Vám dá súhlas. klik na odkaz v emaile nie je súhlas. očividne viete o zákone strašne málo.
1. najprv ste tvrdili, že predaj DB z iných webov je legálny a máte to potvrdené. Email z 123dopyt.sk svedčí o inom. Hlavne potom aj vaše stiahnutie.
2. Naštudujte si niečo o posielaní eroticky ladených emailov. Mali by smerovať osobám staršám ako 18 rokov. Ja na pokeci zverejnený vek nemám, takže ste nemohli vedieť že mám viac ako 18 rokov.
3. A plno ďalších vecí.
4. okrem toho, že ste chceli podávať trestné oznámenie za poškodzovanie dobrého mena. Každý užívateľ čo sa ocitil vo vašej databáze Vás môže žalovať za podvod, nakoľko ste ich uviedli do omylu, že Vám dali súhlas na zasielanie emailov. ale tento súhlas Vám užívateľ nedal. teda ak ste ich získavali tak ako ste získali moju emailovú adresu.

V konečnom štádiu, počkáme si na rozhodnutie príslušných úradov ako rozhodnú a komu dajú za pravdu.

Avatar

mj

Október 18th, 2010 at 15:17

Suhlasim, pockajme. Ak organy rozhodnu ze nieco robime zle, budeme si samozrejme niest zodpovednost.

Avatar

najki

December 2nd, 2010 at 13:39

Vyborny clanok, veta mj: “Nie som si vedomy nicoho nelegalneho, mozno projekt mailmacher.com je na hrane zakona a neeticky, ale nie nelegalny.” hovori za vela.

Som rada tomuto clanku aj aktivite, lebo 10 min. denne venujem mazaniu a odhlasovaniu sa z roznych databaz, do ktorych som sa nikdy neprihlasila a to hovorim len o firemnom maile.

Avatar

Michal Dragan

December 5th, 2010 at 12:00

@synopsi 2/2 v emaile a si zaradeny do ich databazy. Clanky na blogu ohlaodm tohto: http://tinyurl.com/3x8yxl8 a http://tinyurl.com/3aaudcr

Avatar

Email marketing po slovensky – aktualizácia « Midra blog

Január 14th, 2011 at 17:06

[...] emailové adresy získava naozaj zaujímavým spôsobom. Rrečítať si o tom môžete v tomto článku a aj v tomto.  Nakoľko som aj v článku písal, že podám podnet na SOI a Telekomunikačný [...]

Avatar

Oliver

Január 17th, 2011 at 14:31

majitela firmy M-Technologies spol.s.r.o. osobne poznam. je namoceny v mnohych podvodoch. staci si hodit jeho meno do googlu.

Avatar

JP

Január 22nd, 2011 at 21:21

Kam je možné na Slovensku nahlásiť spam?
Už mám týchto podvodníkov plné zuby.Nielen že mi spamujú súkromnú adresu,už mi začal chodiť spam aj na firemnú.
Pritom som sa na žiadnu z ich stránok neregistroval a nikdy mi neprišla ani tá podvodná pozvánka.

Avatar

Smith

Január 22nd, 2011 at 21:24

Slovenská obchodná inšpekcia, telekomunikačný úrad alebo na radu pre reklamu

Avatar

Jozef

Marec 27th, 2011 at 12:00

Ja sa čudujem, že si si dal takú námahu sa týmto zaoberať. Vychádzajú mi iba dve možnosti. Buď si lúzer čo nemá nič na práci a takto zabíja čas, alebo ťa za to niekto platí. Neviem čo z internet marketingu je tu na slovensku legalne? Si mylíš že tie firmy ako si uviedol kontakt na …pyt.sk nemajú nedostatky? majú. A by si sa čudoval aké.

Avatar

xxx

Apríl 8th, 2011 at 21:01

Jozef, ked povazujes dotycneho za luzra, tak jeho blbosti necitaj. Mne tieto informacie prisli vhod. A paci sa mi aktivizmus autora clanku.

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska