Júl 27, 2012 | In: Nezaradené

Keď úsmev neznamená úsmev

Skúsili sa niekedy opýtať ľudí, ktorí sa takmer stále usmievajú či nemajú problém? Možno s tým nič nezískate, ale dotyčnému môžete pomôcť. Prekvapivo, tí ľudia, ktorí sa usmievajú viac, trpia možno ešte väčšími problémami ako vy.

Nie som psychológ, ale toto tvrdenie sa mi už nespočetne veľa krát potvrdilo. Napriek tomu to držia v sebe a ešte dokážu pomôcť druhým (možno práve aj vám). Väčšinou máme potrebu spýtať sa či sa niečo stalo až vtedy, keď už sa niečo naozaj deje (je to viditeľné). Nie je to však už neskoro? Mohol by som vám tu teraz dať množstvo príkladov, ktoré by to potvrdili.

Aj v osobných životoch platí to čo v biznise. Ako povedal Peter: “To čo je vidieť navonok nemusí zásadne vypovedať o tom čo sa deje vnútri. Komunikujú sa dobré veci a nie zlé a to mení uhoľ pohľadu.” Skúste sa nad tým niekedy zamyslieť. Ono koniec koncov je príjemné vedieť, že nie len vy máte problémy. A to vám už za to opýtanie stojí, nie?

Ako využiť frustráciu vo svoj prospech?
“Depresia” (resp. frustrácia)  môže byť veľkým pomocníkom v prípade, že sa chcete posunúť dopredu. Každý z nás zažíva chvíle, keď nie je všetko o.k. Ja sa väčšinou v tejto chvíli rozhodujem, či danú situáciu absorbujem, budem ignorovať, alebo ju začnem riešiť. Problém nastáva hlavne vtedy keď človek dlhšie všetky tieto veci ignoruje a oni sa niekde začnú kopiť.

Ako to už býva zvykom, tak tieto veci raz vyplývajú na povrch. Pre takéto veci používam pomyselný pohár s vodou. Všetko má u mňa pohár vody, ktorý je rozdielny (blízke osoby ho majú väčší, neznámi ľudia menší). Od určitého momentu plnenia však prichádza prúser, hlavne ak sa tých pohárov plní viac. Vtedy prichádza to, čo nemá rád nikto. Človek sa začne nad tým všetkým trápiť, pričom je už toho toľko, že človek sa nezamýšľa nad tým, ako to postupne vyriešiť, ale skôr rezignuje, alebo vybuchne.

Z vlastnej skúsenosti viem, že v tejto chvíli je najlepšie sa nechať trošku v tom potrápiť. Ideálne však je, aby ste sa v tom čase vyhli svojim blízkym, známym a vlastne všetkým, ktorým nechcete ublížiť. Skúste si v tej chvíli dať na jedno miesto všetko čo vás trápi (pesimizmus, spomalenosť, pocit zlyhania, smútok….) a pozrieť sa tomu poriadne na kolienok. Čo sa vlastne stalo a prečo?

Čo s tým potom? Jednoducho analyzujte a zmierte sa s tým, že niektoré veci nevyriešite. Príklad?
- smrť (príčina) – nič s tým už nespravím (analýza) –  zmierenie sa s tým (výsledok)
- lenivosť (príčina)  - v čom spočíva lenivosť?  kedy a prečo som lenivý? (analýza) – zmena prostredia, okolia (výsledok)
- zlé výsledky v práci (príčina) – prečo sú zlé? ako to môžem zmeniť? – zmením zamestnanie, požiadam o inú pozíciu (výsledok)
atď. Dôležité je netrápiť sa s príčinami, ktoré nedokážeme ovplyvniť.

Dobrá frustrácia vás dokáže posunúť vpred už len tým, že si vyčistíte hlavu. Ideálne však je, aby ste následne začali realizovať kroky, ktoré povedú k odstráneniu príčin a poviete si, že ste to zvládli sami. Je potrebné, aby ste si neprestávali veriť, ani keď je naozaj zle. Ak sa najbližšie budete cítiť naozaj zle, spomeňte si na to, že sú ľudia, ktorí majú možno väčšie problémy ako vy. Sústreďte sa na riešenie príčin, ktoré dokáže ovplyvniť a s tými, ktoré nedokážete sa jednoducho zmierte.

 

 

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

1 Response to Keď úsmev neznamená úsmev

Avatar

matj

Júl 27th, 2012 at 22:43

Na tu cast pod fotkou sa uplne hodi kniha od Carnegieho / Ako sa zbavit starosti a zacat zit http://www.martinus.sk/?uItem=3883

Uplne poriti ta donuti rozmyslat nad krokmi, ktore je potrebne urobit ked je nejaka starost..

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska