November 1, 2010 | In: Nezaradené

Kvalita železníc na Slovensku

O tom, že železnice nie sú na úrovni sa už mohol presvedčiť každý. Minulý týždeň ma však zarazili veci, o ktorých som si myslel, že by pri cene lístka mali byť samozrejmosťou.  Ale čo ma tak zarazilo? Cestoval so  IC-ečkom zo Žiliny do Bratislavy. Pri kupovaní lístka som pani za pokladňou upozornil, aby mi miestenku dala do vozňa kde sú zástrčky, lebo potrebujem pracovať. Aké bolo moje prekvapenie keď som nastúpil do vlaku a miestenka bola do vozňa kde zástrčka nebola? Hneď ma zarazilo aj to, že vozne kde bola zástrčka boli poloprázdne a mne dala miestenku do vozňa kde už boli 2 cestujúci a v Žiline nastúpili ďalší 2.

Namiesto toho, aby som dostal miestenku kde som chcel,  som dostal miesto vo vozni kde zástrčka nebola a navyše bol skoro plný. Pri tom ja som chcel, aby mi dala miestenku kde je zástrčka. Ona ako pomstu mi však dala kupé, ktoré bolo skoro plné.

Chvalabohu prišiel o niekoľko minút sprievodca, tak som hneď zistil, či si môžem presadnúť. Na moje šťastie mi to povolil a tak som sa mohol presunúť do vozňa, kde bola zástrčka a bol skoro prázdny a tak som si mohol vybaliť notebook.

Ďalší fail ma zarazil na ceste domov. Prišiel som na hlavnú stanicu v Bratislave (naše hlavné mesto) a hľadal som miesto, kde by som sa cez wifi pripojil na internet. Našiel som jednu kaviareň kde mali napísane internet café. Vojdem tam a pýtam sa: “máte wifi?”. Odpoveď : “nie, nemáme”. Tak som hneď začal zisťovať prečo majú teda napísané internet café, načo sa mi dostalo odpovede, že majú len jeden notebook na pripojenie do internetu, ale ten vypli lebo mrzol. Vravím si, no super. Hlavná stanica, jedna kaviareň čo má napísané, že má internet ale bohužiaľ nefunkčný.

Hľadal som ďalej po celej stanici a nikde nič. Našiel som akurát plno kaviarní, ktoré boli preplnené a človek už z diaľky videl cigaretový dym. Tam ak vojde nefajčiar tak ho asi porazí. Po pár minútach v kaviarni keď ju opustíte tak sa dym za Vami ešte pár minút tiahne.

Ale to, že na hlavná stanica nemá pre cestujúcich wifi je naozaj zarážajúce, hlavne keď ide o stanicu v hlavnom meste. Nie len, že cestujúci si nemá kde kultúrne sadnúť, ale wifi je asi vo hviezdach.

Preto radšej cestujem autobusom. Súkromníci veľmi dobre vedia, ako získať zákazníka. Preto už aj u súkromníkov na diaľkových linkách nájdete bezplatné wifi. To je dôvod prečo radšej idem z Bratislavy diaľkovou linkou do Žiliny a nejdem vlakom. A to ešte nevravím o cene.

Cena lístka na vlak do Bratislavy je orientačne 9 eur, IC takmer 11. Autobuse s wifi Vás stojí do Bratislavy maximálne 8 eur. Takže autobus je nie len lacnejší, ale má aj pridanú hodnotu v podobe free wifi. Môžem okašľať celý reštauračný vozeň (ktorý aj tak nie je vo všetkých vlakoch) keď mojou prioritou je wifi, aby som mohol pracovať aj cestou.

Železnice by sa naozaj mali zamyslieť nad skvalitnením svojich služieb pre cestujúcich a nie vyplácať nehorázne odmeny pre predstavenstvo, keď je spoločnosť v strate a získava dotácie od štátu!

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

9 Responses to Kvalita železníc na Slovensku

Avatar

Michal Dragan

November 1st, 2010 at 9:07

BLOG: o tom ako som cestoval vlakom, alebo kvalita železníc na Slovensku. http://tinyurl.com/2es68sf

Avatar

Jakub Straka

November 1st, 2010 at 10:17

Ako to vlastne funguje s tým wifi v buse? Rozmýšľal som minule tiež, že pretrpím radšej 6 hodín v buse ako 4 a pol vo vlaku bez wifi. Ktorá spoločnosť to poskytuje?

Avatar

Smith

November 1st, 2010 at 11:11

Jakub úplne v pohode. Šofér má vpredu router (buď Orange alebo T-mobile) a cez to poskytuje wifi. Len nastúpiš, pripojíš sa a už môžeš surfovať.
Neviem ako je to na linkách na východ, ale z BA smer ZA chodia diaľkové do Námestova a tam majú 2 linky takto wifi.

Avatar

camperSK

November 1st, 2010 at 11:17

vlaky su dobre na citanie :-)
nemusis vsade nonstop pracovat.. mam odjazdene na vlakoch tisicky km a nemam s tym ziadny problem… Stale poskytuju vacsie pohodlie ako autobus..teda na dlhsich cestach urcite.

Avatar

Santas

November 1st, 2010 at 11:32

Ale aj v autobusoch sa stáva, že nefungujú.

Avatar

Juraj Horny

November 1st, 2010 at 18:18

Ono to vyplýva z toho, ze vlakom jazdi strasne vela studakov a panie pri pokladni maju v pazi,ved su to len studaci a este ked ledva stihaju vydavat listky… Na druhej strane co tak mobilny internet ? Vlak je podla mna ovela pohodlnejsi uz len kvoli mojim dlhym noham. Jednoducho to idem riesit takto

Avatar

Smith

November 2nd, 2010 at 19:00

kurdel ale ja nie som študent :D Mobilný net by bol v pohode, keby operátori mali normálne ceny. Ale u mňa by to bola pálka ako hrom

Avatar

Juraj Horny

November 9th, 2010 at 9:01

no ak mas napr orange nejakych tych par rokov… teraz ti vyjde za necelych 19 ecok mesacne celkom slusny. Prvy rok 22 GB, druhy rok 12 GB objem dat. Myslim, ze do toho sa da zmestit :P
Btw… prave iem vlakom TT-BA a ma to velmi dobry signal.

Avatar

Gulovačka vo vlaku? Už je to možné! « Midra blog

December 28th, 2010 at 19:13

[...] neplechu ako dobré meno sa toho už popísalo veľa.   Aj sa som už písal článok o tom, že slovenské železnice stoja za veľké …. (doplňte si sami). Dnes som musel zas cestovať vlakom do Žiliny a bol to zážitok, ktorý stojí [...]

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska