Január 2, 2011 | In: Nezaradené

Nová DPH 20% a keď 1% nie je 1%

Od včera platí na Slovensku nová sadzba DPH. Kým doteraz bola DPH na úrovni 19% tak od Nového roku sa zdvihla na 20%. Poviete si, že je to len 1%, ale je to naozaj tak?   

Už pred novým rokom som v rôznych diskusiách čítal názory, že zvýšenie DPH by mali znášať obchodníci alebo, že naopak,  zvýšenie DPH sa nepremietne do cien. Ako príklad som použil spoločnosti Orange a O2, ktorým som venoval článok.  Orange sa rozhodol vplyvom novej DPH zvýšiť ceny, a O2 sa zas rozhodol nepremietnuť novú DPH do cien. Takže bude zvýšenie DPH financovať zo svojho zisku.

Poviete si, že 1% nie je veľa. Ale dám Vám konkrétny príklad. Je množstvo produktov, ako napríklad potraviny, notebooky, mobily ale aj iné IT produkty, ktoré predávajú obchodníci s 5% maržou. Takže na produkte pri predaji zarobia len 5%. Tým, že by financovali zvýšenie DPH o 1% zo svojho zisku, by neprišli o 1% ale o rovných 20%. Prišli by totiž o jednu pätinu svojho zisku.

A to už by pre mnohých obchodníkov bolo likvidačné. Viete si predstaviť, že by Vám zamestnávateľ znížil plat o 20% len kvôli nejakej zmene zákona? Tiež by ste boli za to, aby to financoval zo svojho a tým pádom by ste dostali na výplatu menej?

Okrem tejto “plastickej” zmeny DPH pripravila pre podnikateľov ďalšie zmeny, ako platenie odvodov zo zisku, že konateľ firmy sa bude brať ako SZČO a množstvo ďalších. Preto podnikateľom nastávajú horšie časy, ktoré prišli v jednom čase. Takže, ak by si podnikatelia všetky veci mali platiť zo svojho zisku tak by museli ušetriť niekde inde.

Premietnete zvýšenú DPH do cien?

Loading ... Loading ...
pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

14 Responses to Nová DPH 20% a keď 1% nie je 1%

Avatar

Michal Dragan

Január 2nd, 2011 at 11:27

Blog: Na nedeľné čítanie trošku matematiky. Nová DPH 20% a to, že 1% nie je vždy 1% http://bit.ly/evrtQM

Avatar

Martin Jurča

Január 2nd, 2011 at 12:05

To se mi moc nelíbí, respektive mi to přijde trošku manipulativní, protože tě nikdo nenutí to financovat (čili pokud to udělají, je to z velké části jejich vina). Plus pokud to už financovat budou, tak by to měli mít dobře spočítané a můžou si z toho udělat dobrou reklamu, díky které naopak vydělají víc a získají větší podíl na trhu, protože problémy většinou přinášejí příležitosti…

Společnosti, které budou mít tak malý zisk to asi ze svého financovat nebudou (O2 má určitě marže větší). A pokud ano a nebudou to mít spočtené, tak si sami zatlučou hřebíček do rakve a trh se od nich očistí…

Myslím, že bys stát za tyhle věci (DPH, více papírování, byrokracie) zvládl zkritizovat daleko lépe…

Avatar

Smith

Január 2nd, 2011 at 12:07

To nebolo na kritizovanie štátu. Skôr som chcel dať ukážku ľuďom, ktorí nadávajú na podnikateľov, že zvyšujú ceny.

Avatar

Martin Jurča

Január 2nd, 2011 at 12:13

Aha, tak to hodně zdaru, protože to je skoro jako boj s větrnými mlýny…

Avatar

Dušan Zis

Január 2nd, 2011 at 16:30

Nová DPH 20% a keď 1% nie je 1% http://bit.ly/evrtQM

Avatar

tomec

Január 2nd, 2011 at 20:13

ak niečo do decembra 2010 stálo 100 € bez DPH, pri 19% sadzbe bola celková cena produktu 119 €… od januára 2011 ten istý produkt/služba stojí pri 20% sadzbe 120 €. môžete pán autor naznačiť, ako ste vypočítal 1% nárast cien produktov/služieb? :)
napríklad: ak obchodník predal “niečo” za 119 € z čoho bolo 19 € dph a zo zvyšných 100 € mal maržu 5%, zarobil na tom “niečom” do decembra 5 €. ak predáva rovnaké “niečo” aj od januára stále za 119 €, jeho marža 5% z 99 € (kedže dph je už 20 €) je 4.95 € čo znamená, že nepríde o 20% z pôvodného zisku, ale iba o 1 percento svojho pôvodného zisku

Avatar

Smith

Január 2nd, 2011 at 20:47

Jednoducho.
Príklad: Ak som mal na niečom maržu 5% tak to znamená, že som niečo kupil za 95 eur a predával za 100 / 119(s 19% DPH) eur = moj zisk 5 eur. Po novom, ak by som si DPH zapocital do svojho tak by som to musel predat za 99 / 119 (s 20% DPH) eur, to znamena zisk len 4 eur.

5 eur je 100%, 4 eur z toho je už len 80%. takže niekde mi tých 20% (jedna patina) chýba.

Avatar

Michal Dragan

Január 2nd, 2011 at 21:22

BLOG: Anketa, zvýšite kvôli novej sadzbe DPH svoje ceny alebo nie? http://bit.ly/evrtQM

Avatar

Róbert Sedlák

Január 8th, 2011 at 17:27

Článok je úplný nezmysel, pretože 1% DPH nie je 1% marže. Odkedy počítame maržu z ceny s DPH? ;)

Navyše: nikde sa nehovorí o tom, prečo sa vôbec DPH musí zvyšovať – je to pre to, že bývalá vláda krajinu rozmlátila tým, že kradla (http://www.ukradli.sk) a zadlžovala (http://www.zadlzili.sk). Máme 2 možnosti: môžeme to dať doporiadku aj za cenu krátkej bolesti alebo môžeme pokračovať na maďarskej ceste do Grécka a čakať, ako nás z tejto republiky vykopú naše deti, že čo sme to preboha robili.

Avatar

Smith

Január 8th, 2011 at 17:40

A pán Sedlák asi nevie čítať. Trošku matematiky by Vám neuškodilo. Asi sa budem musieť opakovať:

Ak som mal na niečom maržu 5% tak to znamená, že som niečo kupil za 95 eur a predával za 100 / 119(s 19% DPH) eur = moj zisk 5 eur. Po novom, ak by som si DPH zapocital do svojho tak by som to musel predat za 99 / 119 (s 20% DPH) eur, to znamena zisk len 4 eur.

5 eur je 100%, 4 eur z toho je už len 80%. takže niekde mi tých 20% (jedna patina) chýba.

Avatar

Róbert Sedlák

Január 8th, 2011 at 19:17

Nemôžete spájať maržu s DPH. Miešate jablká s hruškami, takto to robia aj populisti v opozícii. Marža je zisk, DPH je náklad, ktorý sa navyše riadne uplatňuje a znižuje daňový základ. Prosím vás, nepíšte o niečom, čomu nerozumiete, pretože miešate 2 na 3. Spájate dokopy niečo, čo ovplyvňuje zisk a neberiete vôbec ohľad na to, či to náhodou neovplyvňuj aj daňový základ. Úspora na dani z príjmov už vás nezaujíma? Každý rozumný obchodník to vie vykompenzovať.

Avatar

Smith

Január 8th, 2011 at 19:26

no jasné. Zas populistické reci SDKU. Tu vam vezmeme, ale tu nas mozete odrbat :D ach jaj, pan Sedlak, trosku matematiky by vam neuskodilo. Miesat zvysenide DPH s danou z prijmou a dalsimi veciami dokazete len Vy, ked Vam dochadzaju zdovodnenia.
Stále je to tam jasné, že v prípade 5% a zauctovania DPH zo zisku pridem o jednu patinu.

Avatar

Róbert Sedlák

Január 8th, 2011 at 20:31

Pán Smith, ja neviem kto ste, ale trepete rovnako ako autor. Spájate veci, ktoré k sebe nepatria a ešte obviňujete mňa, že spájam nespojiteľné. Ešte raz vám hovorím, že 1 DPH nie je 1% marže. Spôsob, akým rátate, je nezmyslelný. Ale to by ste museli najskôr vedieť, o čom píšete ;)
Nebudem vám dávať školenia, lebo to nemá zmysel. Idem si dať radšej aj za vás čašu vína. Pekný večer ;)

Avatar

Smith

Január 8th, 2011 at 20:36

Klasický prístup. :D Všetko je zlé, ale reálny výpočet nedáme. že by ste nevedeli 2 + 2? :D

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska