Január 30, 2010 | In: Nezaradené

Podnikanie na živnosť verzus s.r.o. II.

Včera sme si povedali čo prináša podnikanie ako SZČO (živnostník) a dnes niečo o podnikaní ako s.r.o. (spoločnosť s ručením obmedzením). Podnikanie ako s.r.o. oproti podnikaniu na živnosť prináša pár výhod, o ktorých sa dozviete nižšie v článku.

Ak ste si už založili alebo sa chystáte podnikať ako spoločnosť s ručením obmedzeným (spôsob založenia tu ) tak nižšie sa dôzviete aké výhody Vám to prinesie.

Prvom výhodou je určite ručenie. Kým v prípade SZČO ručíte celým svojim majetkom, tak v prípade s.r.o. ručíte len základným imaním spoločnosti, ktoré musí byť minimálne 5 000 eur.  Týmto krokom ochránite svoj majetok a môžete prísť v prípade problémov len o základné imanie.

Spoločnosť s.r.o. môže mať od 1 až po 50 spoločníkov. Takže ak chcete podnikať ešte s niekým iným, nie je v tom problém. Spíšte spoločenskú zmluvu, kde uvediete všetkých spoločníkov a vymenujete konateľov. Konateľ je osoba, ktorá zastupuje spoločnosť navonok, podpisuje zmluvy a koná  v mene spoločnosti. Konateľ môže byť zamestnaný alebo stačí zmluva o výkone funkcie konateľa. V prvom prípade vyplývajú povinnosti ako pri každom pracovnom pomere. V tom druhom prípade, nemusíte za konateľa odvádzať ani sociálne, ani zdravotné a ani nč iné. A tu prichádzame k výhode číslo 2 a to: žiadne zdravotné a sociálne poplatky ako pri SZČO.

Výhodou číslo tri je väčšia dôvera u obchodných partnerov a bánk. Lepšie znie konateľ spoločnosti ako živnostník.

Štvrtou výhodou je dedenie alebo prevod práv. V prípade, že podnikáte ako SZČO a niečo sa Vám stane a chcete aby za Vás podnikal niekto z rodiny, je potrebné aby Váš nástupca založil novú živnosť. V prípade s.r.o. stačí spraviť prevod obchodného podielu na uvedenú osobu. Toto platí aj pri predaji, predať s.r.o. je jednoduchšie ako SZČO.

Či už sa rozhodnete pre podnikanie ako SZČO alebo ako s.r.o. je už len na Vás. Môžete začať jednoduchšou formou ako SZČO a neskôr prejsť na podnikanie ako s.ro.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

6 Responses to Podnikanie na živnosť verzus s.r.o. II.

Avatar

eMan

Január 31st, 2010 at 13:49

A jak je to s účetnictvím? Jako SRO se musí vést složitější účetnictví a tedy se víc platí za účetní?

Avatar

Smith

Január 31st, 2010 at 13:51

Áno. S.r.o. musí viesť podvojné účtovníctvo, ktoré je zložitejšie. Ako SZČO stačí viesť jednoduché účtovníctvo – takže stačí nejaká písanka, kde sa uvádzajú príjmy a výdaje. Pri podvojnom je to zložitejšie, avšak zas to prináša výhody ohľadom optimalizácie daní a podobne.

Avatar

Vitao

Február 2nd, 2010 at 8:36

Celkom fajn clanok. Mohol by si v tretom diely :-) napisat prave nieco o uctovnictve a DPHcke.

Avatar

Smith

Február 2nd, 2010 at 15:47

No to by som rád. Ale tam už sa moc nerozumiem detailom, skúsim popýtať účtovníčku či by niečo nenapísala.

Avatar

Spyros

Február 19th, 2010 at 13:23

Teraz som objavil noveho kolegu z Oravy (Ja som nedaleko z Tatier), tak som si pridal hned do citacky. Je tu ten elan, co mam rad, tak nech vydrzi a mozno niekedy dame aj spolocny deal :-D

On topic: SZCO je jednozancne lepsie kvoli DPH. Ak je ten obrat vacsi, tak potom SRO. Ja pouzivam aj jednu aj druhu formu, tak viem trosku porovnat.

Bod c. 1: To je na dlhsiu diskusiu. Da sa urobit napriklad zdruzenie zivnostnikov etc…

Bod c. 2: Ale tomu sa ja tak nevyhnes. Nejakym cinom to platit musis.

Bod c. 3: Banky beru do uvahy uplne ine kriteria. Napriklad dlzku podnikania daneho subjektu a potom samozrejme peniazky.

Avatar

Smith

Február 19th, 2010 at 13:28

Diky za nazor. Ono je pravdza, ze sa da spravit aj zdruzenie podnikatelov a ine sposoby. Ale uz tam zasahuje mnoho faktorov a nerozhodujes iba sam.

A viem, ze banky beru do uvahy ine kriteria, ale zas povedzme si, lepsie znie ten konatel ako zivnostnik. Aj ked banku skor zaujimaju obraty, zisky, danove priznania a podobne.

A ako pozeram na Tvoj web, tiez sa asi nenudis. :D

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska