September 29, 2010 | In: Nezaradené

Podnikať? Radšej nie!

O tom, že na Slovensku vládne v oblasti podnikania pri kontakte s úradmi poriadna byrokracia vie každý. O tom, že každý úrad si po novom vyžaduje iné doklady, prípadne si vyžaduje aj tie ktoré nemusí je už moc. Naši milí poslanci namiesto znižovania byrokracie hľadajú radšej spôsoby, ako od podnikateľov získať čo najviac. Konkrétna situácia s daňovým úradom v Žilina I.  Chcel som požiadať o dobrovoľné prihlásenie k plateniu DPH. Avšak tí okrem štandardného formulára na prihlásenie chceli ešte vyplniť doplnkový “formulár” kde som musel uviesť:

  • hlavný predmet podnikania
  • zmluvy o budúcich zmluvách alebo iné doklady, kitoré preukážu, že dosiahnem obrat aby som sa stal platcom DPH
  • kde budem vykonávať činnosť
  • kto bude viesť účtovníctvo
  • a ďalšie

Pri tom, toto na iných DÚ nepožadujú. Zdalo sa mi to ako byrokracia, hlavne bod, aby som preukázal, že dosiahnem obrat na to, aby som sa stal povinným platcom DPH. Aký význam má potom dobrovoľné prihlásenie, keď musím zdokladovať, že zarobím toľko aby som sa stal povinným platcom?

Napísal som teda na daňové riaditeľstvo dota, či môžu toto vyžadovať alebo nie. Tu je odpoveď z riaditeľstva:

Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov /ďalej len zákon o DPH/ uvádza nasledovné:

Povinná registrácia je viazaná na dosiahnutie obratu v zmysle § 4 zákona o DPH. Okrem toho zákon umožňuje aj dobrovoľnú registráciu na DPH, ktorá sa neviaže na dosiahnutie obratu, t.j. o dobrovoľnú registráciu môže požiadať aj osoba, ktorá v čase podania žiadosti neuskutočňuje žiadne zdaniteľné obchody, avšak má zámer vykonávať podnikateľskú činnosť a jej registrácia je nevyhnutná z dôvodu prípravy na budúce zdaniteľné obchody. Taktiež by sa malo vyhovieť žiadosti o dobrovoľnú registráciu vtedy, ak žiadateľ tým, že nemá postavenie platiteľa dane (nedosiahol obrat pre povinnú registráciu) by utrpel nevýhodu vo vzťahu k svojim obchodným partnerom, ktorí majú postavenie platiteľa dane.
Daňový úrad nemusí vyhovieť každej žiadosti o dobrovoľnú registráciu. Žiadosti o dobrovoľnú registráciu nemusí správca dane vyhovieť vtedy, ak bude mať dôkazy o tom, že žiadateľ nemá zámer uskutočňovať v budúcnosti zdaniteľné obchody t.j. má dôkazy o tom, že táto osoba nie je zdaniteľná osoba. Každý prípad je potrebné posúdiť individuálne.”

Z tohto vyjadrenia mi vyplýva, že DÚ by formulár vyžadovať nemal a mal by zakročiť až vtedy, keď bude mať podozrenie.

To, že mne kvôli tejto ich byrokracii stojí biznis, nakoľko nemôžem vystavovať faktúry ich očividne nezaujíma. Som hlavne zvedavý ako začne boj s byrokraciou o ktorej tak politici rozprávajú.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

4 Responses to Podnikať? Radšej nie!

Avatar

Zuzana Urbanova

September 29th, 2010 at 10:30

my sme sa registrovali ako platcovia DPH hned pri prihlasovani firmy na danovy urad (Senec) a nemali sme ziadne podobne problemy. sice sme mali hned po 3 mesiacoch kontrolu, ale po vysvetleni predmetu podnikania opat ziadny problem. mozno treba skusit ineho uradnika.. neda sa?

Avatar

Smith

September 29th, 2010 at 10:32

Ja som už kupoval zabehnutú firmu, takže som sa hned nemohol. Respektive, hned ako som ju kupil som isiel nahlasit potrebne zmeny (konatelia, ucet atd) a chcel som sa prihlasit no nedalo sa. Maju to vraj nariadene z riaditelstva. Asi si presuniem sidlo do DK, tu to nechcu :)

Avatar

Pavol Matlák

September 29th, 2010 at 12:06

Zdravím ťa Miško. No ja som za posledné 2 roky prihlasoval v DK za dobrovoľných plátcov DPH asi tri firmy a pri každej od nás chceli okrem žiadosti aj spomínané dokumenty – nájomné zmluvy, zmluvy o budúcich zmluvách, zmluvu o poskytovaní účtovných služieb, prehlásenie o ekonomickej činnosti spoločnosti …. Tak sa velmi nespoliehaj, že to v DK nechcu. Možno, len ak sa niečo zmenilo ale to dosť pochybujem. Inak dávam úplne za pravdu s tou byrokraciou a s akútnosťou jej riešenia. A samozrejme všetko best k dnešnému sviaktu :-)

Avatar

Smith

September 29th, 2010 at 12:13

Ahoj. Asi sa zmenilo, lebo včera som tam bol a nechceli nič, len tú klasickú prihlášku.

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska