Január 9, 2012 | In: Nezaradené

RE: Ako si nájsť prácu?

Tento článok je venovaný hlavne ako odpoveď pre Kamilu, ako reakcia na jej článok, ktorý uverejnila na blog.sme.sk  Aby ste pochopili zmysel mojej odpovede určite si najskôr prečítajte jej článok. Zároveň vedzte, že tento článok nepatrí len jej, ale všetkým, ktorí majú podobné zmýšľanie ako ona.

Keď sa tak nad tým zamýšľam, tak odpoveď by nebola ani potrebná. Stačí ak si prečítate články, ktoré som už u seba na blogu publikoval. Začať môžete napríklad “Chcem stáž, ale mám plno výhovoriek“, pokračovať môžete článkom “Dajte si záležať na životopise” a ukončiť to môžete článkom “Ako na Twitter“. Ale keď už som otvoril administráciu blogu neodpustím si možnosť napísať slečne odpoveď.

Začnem tým, že slečna je nahnevaná na celý svet preto, lebo už 2 mesiace posiela životopisy a často sa jej nedostane cti zúčastniť sa osobného pohovoru. V tomto má pravdu, nie každý si vyslúži pozvanie na osobný pohovor. Nevidel som síce jej životopis a tak nemôžem hodnotiť, ale podľa jej prejavu na blogu to bude určite perlička perličiek.

A tiež ako vlastne posiela ten životopis? Klasicky ctrl+c a ctrl+v bez toho, aby si naštudovala niečo o danej firme, pracovnej náplni atď? Môj názor potvrdzuje aj samotný článok, kde slečna až po pozvaní na pohovor začala zisťovať, kde firma vôbec sídli.

Rada číslo 1: Už pri reagovaní na pracovnú pozíciu si naštudujte niečo o firme. Je to naozaj firma, kde by ste chceli pracovať? Kde má firma sídlo – vyhovovalo by vám dochádzanie? Čím viac budete o danej firme a samotnej ponuke vedieť tým lepší životopis dokážete pripraviť. Uvedomte si, že na trhu práce je výrazný prebytok nezamestnaných a nečudujte sa, že sú medzi nimi aj skúsenejší ako vy. Musíte sa však predať a na to potrebujete marketing.

Rada číslo 2: Vyzbrojte sa poriadnou dávkou trpezlivosti. Prácu nezískate zo dňa na deň. Čim je pracovná pozícia lukratívnejšia tým dlhšie trvá samotný výberový proces. Nie je neobvyklé ak od odoslania životopisu po samotné nastúpenie do práce ubehnú aj 3 mesiace. Preto ak po 2 mesiacoch nemáte prácu nezúfajte. Navyše vždy sa môže nájsť niekto kto môže byť lepší ako vy na danú ponuku. Preto si zapamätajte, že trpezlivosť ruže prináša.

Pokračujeme ďalej. Spomínal som marketing a tak tretia rada bude venovaná osobného marketingu, t.j. self promo (marketing vlastnej firmy, alebo vlastných služieb, osôb atď. ) Váš marketing je všetko čo urobíte. Pozriete si profilovú fotku danej slečny na blogu.

Ak by som si v nejakej fotobanke dal vyhľadať slovíčko namyslená fiflena tak by ma neprekvapilo ak by mi ukázalo jej fotku. Prejdime na jej Facebook profil – o nič lepšie :/ A to nevravím o jej pravopise v danom článku. Ak už chcela zaujať, tak si mala dať pozor na gramatické chyby. Samotné pohŕdanie z jej strany nie je tiež zrovna výhra. Ak teda nechce mať marketing ako ja :) P.S. nezabudni sledovať hejter.sk

Rada číslo 3: Nezabudnite, že všetko čo urobíte sa s vami bude ťahať ďalej. Aby ste nevraveli, že len kecám – realizujem prieskum medzi personalistami na Slovensku. 99% z nich si pozrie profily uchádzačov na sociálnych médiách a prekvapivo najviac práve Facebook.  Dávajte si teda pozor na to, ako máte sprístupnený profil, čo na ňom publikujete a celkovo vaše vystupovanie. Personalisti medzi sebou komunikujú takže  pozor! Na to očividne daná slečna zabudla. Ak sa daná firma v jej článku spoznala tak bude mať výrazný problém, aby ju ostatní personalisti zavolali na pohovor. Bohužiaľ už bude mať negatívne PR veľmi dlho.

Rada číslo 4: Ak už sa dostanete k “úspechu” a pozvú vás na osobný pohovor určite nemeškajte. Naplánujte si všetko tak, aby ste boli na mieste určenia aspoň 10-15 minút skôr. Vždy je totiž lepšie skôr ako neskôr – máte čas sa ukľudniť, ísť na toaletu, atď- Ak pôjdete MHD alebo inými dopravnými prostriedkami vždy rátajte, že môžu meškať alebo sa vyskytne iný problém.

V prípade, že viete, že budete meškať aspoň slušne zavolajte a ospravedlňte sa. Prísť neskoro je naozaj “dobré PR a dôvod prijať vás”.  A určite nepublikujte následne info ako Kamila: “Tvárila sa, že jej to 18 min. meškanie vôbec nevadí, aspoň mala čas vychutnať si rannú kávu a prečítať topky na internete. ” Personalisti sú tie osoby, ktoré rozhodujú o tom či budete mať prácu, alebo nie. Nechcite si ich pohnevať.

Rada číslo 5: Nepohŕdajte žiadnou pracovnou ponukou. Každý sme nejak začínali a nezačínali sme ako riaditelia vo veľkých firmách. Ak ste študent tak nemôžete čakať, že hneď dostanete lukratívnu ponuku. Uspokojte sa aj s nie moc výhodnou ponukou. Však koniec koncov máte prácu a popri nej môžete hľadať niečo iné – lukratívnejšie pre vás.

Každá ponuku je pre vás krok vpred už len pre tie skúsenosti, ktoré môžete získať. Robiť asistentku pre celú firmu? Nevadí! Aspoň sa ukáže ako viete komunikovať, organizovať a takto odhalíte všetky svoje silné a slabé stránky. Pamätám si na študentov, ktorí sa prihlásili na stáž len preto, aby mali prax. A chceli robiť aj zadarmo, aby mali skúsenosti. Z čoho žili? Popri stáži mali iné brigády, ktoré nemali s ich vzdelaním nič spoločné. Keď sa chce všetko sa dá. P.S. lepšie vo vačku 1 euro ako žiadne.

Rada číslo 6: Pracovné ponuky môžete nájsť kdekoľvek. Otvorte oči a hľadajte. Budujte si na sociálnych médiách kontakty. Samozrejme, nebudú to vaši reálny priatelia a môžeme povedať, že ide o slabé sociálne väzby, ale zas veľmi hodnotné. Vezmem si za príklad 4 médiá: LinkedIn, Facebook, Twitter a Google+. Opäť to súvisí aj so self-promom – budujte si profily, kontakty a hlavne nech vás je vidno.

LinkedIn – nie je neobvyklé, ak vás personalista kontaktuje cez LinkedIn s pracovnou ponukou. Nehanbite sa taktiež poslať personalistom žiadosť o priateľstvo a potom sa im pripomínajte. Ak budú mať pre vás vhodnú ponuku určite vás oslovia. Využiť môžete taktiež vyhľadávanie pracovných pozícií.

Facebook – Vaše kontakty môžu mať prístup k pracovným pozíciám, ktoré nie sú zverejnené na pracovných portáloch. To sú tie sociálne väzby, ktoré môžete potom využiť. Na Facebook-u si môžete vytvoriť rôzne zoznamy priateľov a nastaviť komu budete čo zdieľať. Nebojte sa teda straty súkromia. Okrem priateľov môžete využiť aj špecializované Fb stránky, ako napríklad Pracovné stáže FMK. Ako to vyzerá v praxi? Napríklad takto.

Twitter – už naozaj veľmi veľa krát sa ponuka objavila na Twitteri ešte skôr ako sa objavila na pracovných portáloch. Ak sa našiel vhodný uchádzač tak ponuka sa ani nezverejnila. O dôvod viac sledovať Twitter ako spôsob pre vaše self-promo. Vybudujte si svoje kontakty, svoje meno a máte zas o výhodu naviac oproti ostatným uchádzačom.

Google+ – to isté ako v prípade iných médií.

Rád by som vám tu mohol napísať toľko, že by z toho mohla byť aj kniha. Myslím, že na začiatok vám postačí týchto 6 a časom prídete na ostatné aj sami. Určite si však neberte príklad z danej slečny. Ak si ona nájde prácu tak budeme môcť povedať o zázraku. To čo mohla pohnojila. Pre rekapituláciu aké chyby spravila: nevedela o firme nič, meškala na osobný pohovor, zabudla na self-promo /respektíve teraz ho už má veľmi negatívne/, neskôr pohŕdala ponukou a zavŕšila to zverejneným článkom.

Chcete dostávať ďalšie tipy ako si nájsť dobrú prácu? Pridaj sa ako fanúšik.

 

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

41 Responses to RE: Ako si nájsť prácu?

Avatar

Pecosita

Január 9th, 2012 at 13:42

Tak ja si na uvod trosku rypnem, ked uz kritizujeme gramatiku slecny, tak najdi chybu v tejto casi vety: ” Samozrejme nebudú to vaši reálny priatelia…”

Inak suhlasim so vsetkym, najma s tym, ze slecna si urcite nepolepsila tym, ako vykreslila danu personalistku na blogu, ktory je velmi lahko vyguglitelny.

Avatar

Smith

Január 9th, 2012 at 13:47

Pecosita – to je to moje self-promo :) musím mať v článku chybu :)

Avatar

mima

Január 9th, 2012 at 13:54

aj ja si chcem rypnúť :) tých chýb je tam viac… asi sa s čiarkami moc nekamarátiš, ale hlavné je, že si vystihol podstatu a slečna by sa mala uvedomiť a prehodnotiť svoje myšlienky :)

Avatar

hrki

Január 9th, 2012 at 13:56

Pecosita: keby len vyguglitelny :) ale aky pondelkovy viral spustila

btw: jedna hrubka sem tam neuskodi. vzdy lepsie ako Brano :)

Avatar

Mika

Január 9th, 2012 at 14:31

Mna docela zaujalo to, ze 99% personalistov si pozrie facebook profil. vedel som ze to robia, ale ze take percento to som netusil. No tak som sa pre istotu mrkol na svoje meno na facebooku a nasiel som si menovca, dokonca chodil na tu istu univerzitu ako ja. Je to zaujimave zistenie a mam dojem ze som poriadne podcenil budovanie kontaktov na socialnych sietach.

Avatar

Braňo

Január 9th, 2012 at 14:43

Som zvedavý či a ako slečna zareaguje :)

Avatar

Tomáš

Január 9th, 2012 at 16:17

Takto.. Na margo sociálnych sietí.. A keď nemám ani FB, ani Google+ a ni Twitter a viem že nie som sám na slovensku s takým menom, neni tak trochu pokrytecké?? Za chrbtom zguňať info o danom uchádzačovi?? Však keď chcú niečo vedieť, majú papuľy nech sa opýtajú… Však nehryziem..

Avatar

kamila

Január 9th, 2012 at 16:25

ahojte,
ďakujem za rady milý Smith, veľmi si ich cením :) Ako som písala vo svojom blogu, pracovala som na rôznych pozíciach. Zapájam sa aj do rôznych súťaží, hlavne literárnych. Moje poviedky si môžeš prečítať napríklad na http://www.mamtalent.sk ak by si mal záujem.
Personalistku som ani neurazila ani nepodcenila a jemná irónia v mojom texte bola zjavne nepochopená. Ukazovať tu moju fotku na profile, no nech sa páči keď ti to urobí dobre. Mám pripravený text na ďalší blog tak si ho nenechaj ujsť a kľudne o ňom potom môžeš napísať :)
Prajem ti pekný deň.
kamila

Avatar

Pecosita

Január 9th, 2012 at 16:28

Tomas, ale oni nechcu vediet, co o sebe povies. Chcu vidiet, ako realne fungujes. Moze to byt trosku pokrytecke, ale na druhej strane chapem. V mojej nie az tak dlhorocnej praxi som narazila na x ludi, ktori o sebe na pohovore povedali kraaasne veci a nakoniec sa ukazalo, ze realita je ina. Ano, aj svoju prezentaciu online mozes ovplyvnovat, ale je velmi pravdepodobne, ze sposob, akym online vystupujes je autentickejsi ako naucene frazy na pohovore.

A ak sa tu bavime o praci v marketingu, tak to, ze vela ludi profily na socialnych sietach nema ako argument v dnesnej dobe neobstoji. (aj ked aj takych komunikacnych expertov poznam…)

Avatar

Duo

Január 9th, 2012 at 16:45

Avatar

Peťo Kučerka

Január 9th, 2012 at 16:50

Kamila zjavne si nepochopila kam Michal mieril. To ze pises poviedky je pekne a chvalitebne. Ale co si pocas studia realne urobila aby si po skonceni skoly mala pracu PR manazerky?

Ja ti dam este jednu radu. Pocas skoly ber robotu, ktora je k dispozicii pokial sa tyka odboru co studujes. Po skonceni skoly zacni robit, vyuzi kontakty ktore si ziskala pocas skoly a prace, zacni podnikat.

Avatar

Pecosita

Január 9th, 2012 at 17:09

Kamila,
myslim, ze netreba brat tento blogpost extremne osobne. Tvoj clanok na blog.sme.sk len ukazal, ze studenti/absolventi potrebuju poradit, ako sa realne popsaovat s hladanim prace resp. budovanim kariery. Takze Ti asi budu mnohi vdacni, ze si tuto diskusiu rozprudila.

Avatar

niekto

Január 9th, 2012 at 17:27

kamila si evidentne mimo. je pekne, ze pises poviedky, ked si dam ale googlit tvoje meno, najde to tvoj blog a tvoj profil na fb, kde nemas zrovna najlepsie fotky na hladanie prace. a naozaj si myslis, ze personalistka by sa necitila urazena ak si precitala co si napisala?

pokial nemas kamosov co by ta pretlacili, nechod pracovat do statnej sfery. hadam si nemyslis, ze tak funguju sukromnici. ked som bol v poslednom rocniku na vyske, tak som tiez hladal pracu (v marketingu) a bol som mozno aj na 50tich pohovoroch, ale nikdy som netvrdil, ze by som potreboval znamosti. treba si uvedomit, ze v skutocnosti nic nevies (prax ako asistentka, recepcna je nic relevatne). mozu ta prijat jedine na zaklade dobreho dojmu a ten robis aj tym, co si o tebe mozu vygooglit. a meskanie na pohovor je podla mna zasadne minus tiez.

Avatar

niekto

Január 9th, 2012 at 17:29

mimochodom 300 euro za part-time job sa mi zda vcelku v pohode

Avatar

gogic

Január 9th, 2012 at 19:35

Aha, tak FB profil používajú personalisti!
A MBTI ešte robíte? A grafologické analýzy? A čo tak rovno horoskopy, ha?
Vždy keď čítam o personalistike si musím spomenúť na môjho profesora štatistiky, ktorý nám radil že ak budeme mať firmu nech len nezamestnávamé personalistov a assesment centrá. Radšej nech použijeme spodný cut-off školských výsledkov a zo zvyšku vyberieme náhodne. Získame tak spoľahlivejšie výsledky ako keby sme použili kombinovaný lineárny regresor ratingov troch rôznych assesment centier :-D Keď si prečítam tieto rady ako zaujať personalistou, tak sa ani nečudujem.

Avatar

tomas

Január 9th, 2012 at 21:30

Nezamestnanych je aktualne celkom vela a personalisti si mozu vyberat. Personalistovi staci, ze mu jedna malickost v zivotopise nesedi a uz sa vrhne na dalsi. Aby niekto studovat facebook a twitter uchadzaca tak to musi byt naozaj horuci kandidat.

Avatar

Brad

Január 9th, 2012 at 21:31

Ja osobne nepovažujem za vhodné, aby sa sociálne siete stali akýmisi prostriedkami na hľadanie si práce kontaktovaním personalistov, s personalistami.
Potom je to len zbytočné umocnenie ako byť závislejší na sociálnych sieťach, a navyše, čo potom majú na práci tí personalisti pri hľadaní uchádzačov, ako zdieľanie uchádzačov na sociálnych sieťach, a ešte tráviť čas – platený – na sociálnych portáloch…
Ja osobne som si založil Facebook len nedávno, aj to preto, aby som sa prihlasoval do diskusií prostredníctvom FB, keďže iná možnosť nebola.
Na svojom konte nemám nič, doslova, len meno.
Tiež nevyužívam ani iné podobné služby, a nemám pocit, že by som niečo strádal.
Naopak, neuberá mi to čas so zbytočnosťami, hlúpymi oznamami ostatných “priateľov”.
Niet nad osobný kontakt, keď už, skôr by som ako interaktívnu alternatívu videl vo video pohovoroch, napr. cez Skype.
To by sa dalo prakticky využiť a priamo komunikovať buď s potencionálnym zamestnávateľom, alebo zamestnancom.
A k self-promu.
Ak by som bol zamestnávateľ, mne by išlo o to, čo ten človek-uchádzač vie, podľa požadovaných znalostí na danú pozíciu. Ak by aj prišiel ako nejaký exot, alebo výstredne oblečený…, to by ma nezaujímalo, a čo mi príde vrcholne pokrytecké je, že sa prehnane absolutizuje slušnosť v zmysle nosenia sák a oblekov, košieľ a kravát.
Ja tento outfit vrcholne neznášam, je to len skrývanie sa za prvý dojem, a o ničom nevypovedá.

Avatar

okoloiduca

Január 9th, 2012 at 21:45

hahaha, gogic, tlieskam ;-).
a fakt ziskat na FB adekvatne info o osobe je scestne, jednak koli menovcom a jednak poznam pripady, kedy uzasny a sikovny clovek si dal do svojho profilu take veci, ze dovi dopo /napr. dosiahnute studium- vysoka skola ulievania a pod. ;-)/ a na druhej strane inych typkov, co si tam napisu aj nemozne. “Papier” znesie vsetko, ako sa na to niekto moze spoliehat, to nechapem…

Avatar

Libor

Január 9th, 2012 at 21:53

Srat na chibi! Nemam vo zvyku citat blogy, ale tento ma zaujal. Michal, suhlasim s Tebou od “T” po “m.”
Ci uz z pohladu podnikavca, majitela firmy, alebo byvaleho “hladaca zamestnania”. Slecna patri do skupiny typickych stazovatelov a ja osobne by som nad nou len mavol rukou. Nebola by hodna mojho pisania… Tvoj blog ale vystihuje podstatu a je napisany velmi “trefne”. Kiez by som mal Tvoje zmyslanie a rozum v Tvojom veku ;-D

Avatar

nemtudko

Január 9th, 2012 at 21:57

Dúfam, že ide o pozíciu v marketingu, kde sa treba vedieť predať… Pretože, ja zámerne nemám osobný profil na Facebooku, len s nickname. Od čias In-Zinu /rok 1999/ sa bojím zverejňovania svojich osobných údajov na i-nete. Takže personalisti dajú na takúto klebetnú nespoľahlivú sociálnu sieť. Takého personalistu, by som si nikdy neobjednala… Kvalitný personalista si predsa musí údaje zo životopisu overiť inak ako na Facebooku. Ináč personalisti, ako takí či už v agentúrach, štátnej správe alebo aj v súkromných firmách sú väčšinou obmedzení byrokrati, ktorí nerozumejú prácovnej náplni mnohých špecialistov /IT odbory, lekári…/ A mýlia si pojmy s dojmami.

Avatar

Peter Druska

Január 9th, 2012 at 21:58

Tak mne k tomu nedá nedodať jeden hudobný komentár od Petra Nagya – Kamila. Síce nie presne tento prípad, ale to mi prvé napadlo.

Avatar

Peter Druska

Január 9th, 2012 at 22:02

http://www.youtube.com/watch?v=wZcRd9DWbZ4 – odkaz zablúdil v hlbinách „clipboardu“.

Avatar

pecosita

Január 9th, 2012 at 23:13

Gogic, nie je to len o zaujati personalistoV. Ked si chce dievca najst pracu v PR, tak je velmi velmi pravdepodobne, ze clovek, co ju bude vyberat si jej meno vygugli a skontroluje aj FB a inych socialnych sietach. Ak mam ja do agentury vyberat cloveka, co ma robit digital marketing, alebo PR, tak to urobim VZDY.

Avatar

krakonoš

Január 10th, 2012 at 0:09

Aha, takže ctený autor navrhuje držať hubu, lebo veľkí ujovia personalisti spolu komunikujú… joj, ty šašo, personalista je len preplatená sekretárka, často neschopná. Kamoš bol na pohovore na IT, 4 x ho zavolali, zakaždým robil iné psychotesty, psychoprofily a podobné píp a po 4 dnoch sa konečne dostal k šéfovi it oddelenia a tam sa dozvedel, že program, v ktorom robia, on ešte nevidel a oni nemajú čas ho zaúčať… kokos, všetci tí personalisti si zaslúžia nakopať do píííp. banda zbytočných parazitov. a hlavne, ked nejaká osemnástka začne: aké sú vaše najväčšie úspechy, aké sú vaše prednosti a zadnosti… a ked toto povie 40 ročnému chlapovi, čo má za sebou nejakú osobnú históriu… ty sliepka, pozri si môj životopis! A občas sú neuveriteľne arogantní, že personalisti, kokos, alebo začne skúšať moju angličtinu a tá sliepka nerozozná predprítomný čas od minulého času v ENG… kokos, všetkých vás nakopať!

Avatar

Mato

Január 10th, 2012 at 2:16

Najvacsim problemom pre normalnych ludi hladajucich pracu, su namysleni personalisti tvariaci sa ako bohovia, vedomi si svojej docasnej moci nad jednym zo zivotnych krokov uchadzacov o pracu. A to im dava na chvilku pocit, ze robia nieco uzitocne. Pritom su to len ludia, ktori si nevedia najst poriadnu pracu, v ktorej by boli niecim ludstvu na osoh:-) Nehovorim, ze slecna svojim blogom zahviezdila, ale kritizovat jej pravopis a pritom mat chybu v kazdej druhej vete, to moze asi fakt len personalista;-) Tie trapne nabiflene otazky personalistov, trapne rady ako zaujat trapnych ludi, bohovsky dolezity vyraz na tvari, pritom v kazdej slusnej a rozumne riadenej firme ma hlavne slovo pri naberani pracovnikov ich buduci sef a kolegovia a nie nejaki nevyprofilovani HR, PR-isti a podobne socky, co nic poriadne robit nevedia:-) Poprosim tu mensinu normalnych personalistov, aby sa neurazali, tento prispevok nie je o nich. Tento prispevok je o takych, ako je autor tohto clanku. Takych, ktori si myslia, ze zjedli vsetku mudrost sveta, a pritom nikdy nic poriadne nerobili a mali by si konecne sami najst poriadnu pracu:-)

Avatar

Andrej Mikula

Január 10th, 2012 at 4:38

Len dve poznámky:

1. Celý článok a hlavne komentáre mi pripomínajú pamätné lúčenia sa so súťažiacimi v šou Riskuj: “Tak Vám želám všetko dobré a nech si nájdete nejaké pekné zamestnanie.” Moderátor sa myslím volal Štefan Buček a toto vrúcne želanie “ružovej budúcnosti” a pekného zamestnania dal úplne každému…

2. Odpovedať na žiadosť o prácu je elementárna slušnosť. Nech si firmy hovoria čo chcú… Výhovorka, že im chodí 300 žiadostí o pohovor denne je stále len výhovorka. Rovnako ako si my “plebs” musíme dávať pozor, čo píšeme na Facebook, musia si firmy dávať pozor na to, ako sa chovajú voči záujemcom o prácu a celkovo, ako komunikujú s verejnosťou. Lebo stačí pár rokov a možno budú prácu hľadať oni – možno práve u niekoho, komu ani neodpovedali na mail…

Avatar

Peter

Január 10th, 2012 at 9:33

Zacnite podnikat ludia.

Avatar

Draex_

Január 10th, 2012 at 13:37

Andrej, niektoré pracovné ponuky sú vyslovene spam poslaný na desiatky adries nájdených na internete pričom odosielateľ ani nevie komu odosiela mail. Naozaj si myslíš, že firma musí odpovedať na podobný mail?

Avatar

ala

Január 10th, 2012 at 15:13

Osobne si myslím, že toto je základ, ktorý by mal uchádzač o prácu ovládať a čo môže sám od seba-pre seba urobiť. Zamestnanec vytvára pre firmu hodnoty. Aké hodnoty vytvorí človek, ktorý príde nepripravený, mešká a ešte to negatívne medializuje? Bola tam možnosť sa prezentovať a zamestnať, získať ďalšiu prax a posunúť sa ďalej. A svoje skúsenosti odovzdať v dobrej viere v “rámci mámtalentu”. Celkový postoj k hľadaniu práce a k pohovoru v prvom rade naivný a v druhom rade nezodpovedný.

Prezentovaná práca na Mamtalente zodpovedá postoju autora. Reakcia čitateľov žiadna, počet nahliadnutí 2.

K tým sociálnym sieťam…kdesi som čítala, že e-recruitment stojí len dvadsiatinu času toho, než keď sa k získaniu, výberu a prijatia tej istej osoby použijú tradičné metódy. Takže myslieť na to, a budovať a aktualizovať kontakty a aktívne sledovať aj JobBoardy.

Avatar

sasha

Január 10th, 2012 at 15:24

Andrej: suhlasim, hlavne firmy ako Dell, ktore naozaj nemozu mat problem mat licenciu na tool ako napr. Serial Mail a odtial potom vsetkym neuspesnym uchadzacom odpisat email, pretoze masina to urobi takmer sama. Cele to trva tak mozno 30 min. aj so zozbieranim adries do excelu. A zvladne to priemerna podrztaska na part time.Ale firmy nemaju elementarnu slusnost. Bohuzial ani nemusia, aj ked ju vyzaduju

Avatar

Kreatívne hľadanie práce?! « Blog – Michal Královič – mysho.sk

Január 10th, 2012 at 17:12

[...] včerajšej mini-kauze (originálny článok,  reakcia Miša Dragana a ďalšia reakcia) mi hneď napadla aktivita mladého 19 ročného študenta – grafika, [...]

Avatar

sasha

Január 10th, 2012 at 17:53

nikdy nezabudnem ako mi na pohovore personalistka povedala, ze potrebuje preskusat moju nemcinu a povedala, ze ona sice po nemecky poriadne nevie, ale bude ma pocuvat a podla toho, ci mi bude rozumiet, zisti, ci je to dostatocne:-D bavili sme sa o mojej dovolenke, aj ked sa ma mohla pytat napr. na staz. Proste su to hlupaci, casto hlupejsi od kandidatov

Avatar

Andrej Mikula

Január 10th, 2012 at 19:43

Draex, sasha: Presne tak… Nehovorím, že musia odpísať personalizovaný email… Ale aspoň nastaviť nejaký autoresponder, aby človek aspoň vedel, že bol mail doručený a v ideálnom prípade aj niekomu pristál na stole.

Viete… Napríklad keď sme asi pred pol rokom hľadali obchodníkov do jenej českej firmy. Do inzerátu na jobs.cz som napísal niečo v štýle: “Sme firma založená na ľudských hodnotách a slušnosti. Odpovieme každému kandidátovi, ktorý nám pošle mail a budeme sa snažiť dohodnúť na ďalšom postupe, pretože sme presvedčení, že z pár riadkov v texte mailu alebo životopisu človeka skutočne nespoznáme. Rovnaké hodnoty ale vyžadujeme od záujemcov o prácu.”

A efekt to malo skvelý – týchto pár viet spôsobilo, že sme dostali iba minimum (3-4 z celkového počtu asi 120) “spamov”. Všetky odpovede boli vysoko personalizované a skoro každý sa tešil z toho, že mu dáme vedieť, na čom je…

Ono totiž… Personalisti sa sťažujú, že im záujemcovia o prácu posielajú Ctrl+C Ctrl+V emaily… Ale ako vypadá ich ponuka?

Job: _____ manager
Plat: dohodou
Poziadavky, prax, vysoka skola, komunikativnost, kreativita, blablabla…

Koľko času jej asi personalista venoval?

Avatar

Dominika Gjerová

Január 11th, 2012 at 21:03

Ahoj. Ľudia sú veľmi kritickí, najmä na tých, ktorí kritizujú pravopis a následne ho sami neovládajú. Takže, nájdi chybu aj v tejto vete:
“Popri stáži mali iné brigády, ktoré nemali z ich vzdelaním nič spoločné.”
S čiarkami sa asi tiež nekamarátiš. Držím ti palce, fandím tvojmu “selfpromu,” a aj preto mi stískalo prdelku, keď som nachádzala chyby v tomto článku postupne ako som ho čítala. :-)

Avatar

Smith

Január 11th, 2012 at 21:15

Dominika vidno, že ma nesleduješ a nič o mne nevieš :)

Avatar

Milan Taube

Január 12th, 2012 at 22:10

Aj ked som obetoval par minut na patranie po infe o autorovi, stale ma to taha suhlasit s Gogicom a mierne aj s Dominikou. Slecna Kamila urcite neponala to svoje selfpromo najlepsie a badat u nej naznak namyslenosti a prehnanej sebadovery, ale clanok by som povazoval za bezne rozculenie sa z precitnutia v realite.
Ale tu pan autor ako pozeram je uz aj CEO, aj specialista aj kopec inych veci(samozrejme gratulujem, na 23 rokov uzasny uspech), takze myslim ze blog s obdobnymi naznakmi je zrejme vysledkom toho, ze, ako o sebe sam pise, je “mudrlant” “ktorý si otvára hubu” (uznavam, vytrhol som to z kontextu – nedalo mi to, ospravedlnuje sa). A ten pravopis by som az tak neriesil, to sa hadam zlepsi po dokonceni strednej skoly…

A este mi neda sa nezhrozit nad budovanim glorioly pre vsetky tie socialne siete. Som teda zhrozeny.

PS. Mne sa ta fotka Kamily na FB celkom paci a drzim jej palce. Vzdy lepsie ako keby tak bol odfoteny nejaky Kamil…

Avatar

jozef

Január 13th, 2012 at 19:20

Avatar

sasha

Január 14th, 2012 at 20:48

mna napadlo – kritizuje sa tu, ze prisla neskoro. Ale mne sa na pohovore casto stalo, ze v personalke som mala termin na 13:00 a ked som tam prisla, tak tam nebol nikto, kto by so mnou ten pohovor robil alebo bola osoba este na obede. Casto som musela cakat aj viac ako 30 min. co mi osobne pride trápne, absurdné a ponizujuce. Tak by bolo možné pri rozhovoro s personalistami položit otázku, preco nechávaju cakat kandidátov

Avatar

moderny obcan

Január 22nd, 2012 at 22:57

Uplne suhlasim s tymto clankom.

Btw moja prva nemanualna praca bola zadarmo pre obcianske zdruzenie. Nemal som z toho ani korunu (okrem tricka, ktore mi dali), no mal som prax, co mi urcite pomohlo.

Avatar

Peťo Horník

Február 12th, 2012 at 10:49

Neskorsia reakcia, az teraz som sa dostal k clanku…
Ano, cital som ten blog ked bol aktualny, napisal som jej na facebooku, nech teda pride na pohovor, mozno sa praca najde, ak je sikovna (email zverejneny nemala)… a reakcia?
Ziadna.

Potom to hladanie asi nebude tak horuce, ako to popisovala.. :)

Avatar

Cyril Kramar

Apríl 9th, 2013 at 14:38

dlho som si nevedel najst po skole job, spravil som si rozne certifikaty, oslovoval som firmy a nic nepomahalo. tak som zacal blogovat. vsimlo si ma viacero ludi a clovek z http://mcroygroup.com/ a mam pracu po ktorej som vyslovene tuzil. treba robit veci z vlastnej iniciativy a vysledky sa dostavia. z mc roy mi vela poradili a pritom som vobec nedoveroval personalnym agenturam

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska