September 19, 2010 | In: Nezaradené

Referendum. Úspech alebo neúspech?

O tom či bolo referendum úspešné alebo neúspešné by sa dalo polemizovať. Účasť na referende bola 22,84 %. SaS by bola spokojná, respektíve by za fiasko považovalo účasť nižsiu ako 400 tisíc občanov. Prečo bola účasť taká nízka? A pre koho je výsledok úspechom alebo neúspechom?V prvom rade, prečo bola účasť nižšia?

  1. Nesympatie k strane SaS. Množstvo ľudí sa nezúčastnilo na referende, lebo SaS ich sklamalo, prípadne kvôli niečomu inému nemajú radi SaS. Ja som na referendum tiež nechcel ísť. Dôvody som zhrnul v článku a až do včera som bol rozhodnutý, že nepôjdem.
  2. SaS deň pred voľbami spamovalo. Niektorých ľudí to možno odradilo. Dostať email propagujúci referendum pre toho kto si ho nevyžiadal asi nepresvedčí, aby tam išiel.
  3. Termín. Tu sá dá polemizovať, či priaznivec Smeru v pozícii hlavy štátu mal možnosť dať iný termín, alebo dal takýto termín kvôli Smeru. To už nechám na tých čo sa vyznajú v zákone, ja sa v tom hrabať nejdem. Možno mal iný termín ujo pretekár nejaké preteky, tak to dal na 18. septembra. V každom prípade, aj prezident sa nakoniec na referende zúčastnil.
  4. Koalícia a opozícia. Koalícia priamo nepodporila referendum. Prečo? Vraj preto, že nechce podporovať aktivitu strany, ktorá si z toho urobila predvolebnú kampaň. Ani sa im nečudujem, ja by som ho tiež nepodporil. Opozícia zas tým, že 4 otázky z referenda sú zahnuté v programovom vyhlásení a Smer a SNS dokonca odporučili voličom nezúčastniť sa referenda. Tu sa nie je čomu čudovať, prečo to tak spravili. Okrem toho, že nepodporili SaS, ktorá si aj teraz robí z toho promo, si tiež uchránili svoje zadky. Niektorým pod ním riadne prihára, taže radšej nech imunita ostane. Fico je dobrý demagóg a stratég, takže určite vedel čo robí.
  5. Kampaň. Sulík sľuboval masívnu kampaň. Ja som okrem pár bilboardov, nejakých printov a spotu s Cuperom nezaregistroval žiadnu väčšiu kampaň. Ak toto niekto v SaS považuje za masívnu kampaň, tak už vážne neviem čo si mám myslieť.
  6. Včerajšie spoty s Cuperom. Mám pocit, že keby sa v spote povedalo, že o tom môžete rozhodnúť už dnes, tak by to na ľudí zapôsobilo viac, ako keď tam bolo, že rozhodnúť sa môžete 18.septembra. Mám pocit, že verzia so sloganom “dnes” by vyvolala väčšiu akciu. Ak sa mýlim opravte ma.

A pre koho je referendum nech už dopadlo akokoľvek úspechom? A pre koho neúspechom?

Úspechom je to hlavne pre SaS, ktoré si z toho hneď po výsledkoch spravilo promo. Viď status na ich FB stránke.

Ako môže SaS vyhlásiť, že tí čo sa zúčastnili na referendu sú sympatizantami SaS? To už sa tam musel niekto naozaj sprášiť, keď niečo také napíše. SaS celý čas tvrdila, že referendum nie je stranícka akcia, ale podľa tohto vyjadrenia je to jasná akcia SaS na zvidteľnenie. Škoda, keby bolo referendum prospešné pre občanov a ich verejnom záujme prišlo by viac ľudí. Pokiaľ je to len populistická alebo stranícka aktivita, nemôžeme sa čudovať účasti. Viď referendum o vstupe do EU. Tam ľudia prišli, bola tam zhoda politických strán a verejný záujem. Kdežto pri tomto referende išlo len o akciu SaS, ktorá ju pred voľbami použila ako marketingový ťah. Nečudujme sa preto, že ju nikto nepodporil. Ktorá strana, by podporila akciu druhej strany a tým prišla o voličov?

Úspehom je to tiež pre Fica. Fico teraz môže tvrdiť, že to boli zbytočné vyhodené eurá, že to bola len stranícka akcia atď. Verím tomu, že na základe toho získa aspoň pár nových od voličov. Teraz bude môcť pekne pribrzďovať rokovania o imunite a ďalších. Veď prečo nie? Občania sa vyjadrili jasne.

Neúspech je zas len na strate občana. Občania prišli o možnosť slobodne rozhodnúť o otázkach, ktoré sa ich priamo týkajú. Budeme sa ďalej prizerať, že sú rovný a rovnejší, že niekto môže robiť niečo zlé a ostane nepotrestaný. O tom, že voliť budeme chodiť na okrsky a internet si môžeme nechať na surfovanie.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

5 Responses to Referendum. Úspech alebo neúspech?

Avatar

mpca86

September 19th, 2010 at 11:13

Keď som sa pýtal známych čí idú alebo ne idú na referendum, väčšina mi odpovedala že nie lebo nechcú podporovať takú stranu ako je SaS. A to je kameň úrazu celého referenda, že sa “spolitizovalo”. V podstate tí čo na tom referende neboli vyjadrili tiež svoj názor. Že sú spokojný s tým ako to v tomto štáte všetko (ne)funguje.

Ja by som išiel na to referendum aj keby ho vyhlásila SNS alebo HZDS či SMK..

(ps: oprav si v článku chyby ;) )

Avatar

ShepDog

September 19th, 2010 at 11:53

mpca86, tiez som sa stym stretol a dost ma to nastavalo kedze neslo o SAS

Avatar

Michal Dragan

September 19th, 2010 at 13:44

BLOG:Moje osobné zhodnotenie referenda. http://tinyurl.com/3aybgrq A čo Vy? Aký je Váš názor? Boli ste alebo neboli? Dúfam, ze bude diskusia

Avatar

Zuzana Urbanova

September 19th, 2010 at 14:50

“Ja by som išiel na to referendum aj keby ho vyhlásila SNS alebo HZDS či SMK..”

s týmto sa stotožním. ako i s viacerými bodmi v blogu.

na druhej strane, nevnímam takmer milión hlasov ako neúspech. na slovensko je to rozhodne
číslo, ktoré by malo podnecovať politikov ku konkrétnym
krokom.

Avatar

krausko

September 19th, 2010 at 15:08

prsne toto bol problém celého referenda… ľudia ho odmietli len preto, že nechceli “podporiť” sasku a to je škoda, lebo aj keď vlastne súhlasili s tým, aby sa niektoré body uskutočnili, tak nechceli byť súčasťou hry sasky :/

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska