December 20, 2010 | In: Nezaradené

Slovenská blogerská scéna sa mení

Neviem aká bola situácia medzi blogermi dávnejšie, nakoľko ja blogujem necelý rok, a aj to nejak vážnejšie možno od marca. Ale, aby som pomaličky prešiel k téme.    
Tomáš Ulej v rozhovore pre zajtra.sk uviedol na jednu otázku odpoveď: “Aj slovenská blogerská scéna sa mení. Ale ešte som tu nevidel takú tu reakciu, že niekto napíše článok, a teraz celá blogosféra na seba navzájom reaguje a je to samé via, via, via ten, ten, ten… To som u nás ešte nezažil.”

S celým článkom a jeho obsahom sa stotožňujem, ale konkrétne s touto odpoveďou nie. Pýtate sa prečo? Ako to ja už len môžem vedieť? :)

Jednoducho. Nedávno som napísal článok o coworkingovom centre v Žiline a aj napriek tomu, že to ľudia zdieľali na Facebook-u, Twitteri alebo LinkedIn potreboval som trošku pomôcť. A tak som na Facebook-u napísal status kde som vymenoval blogerov, ktorých mám medzi priateľmi a poprosil ich či by mi trošku nepomohli a nenapísali článok o coworkingu tiež.

Aké bolo moje prekvapenie, keď v priebehu večera 90% ľudí napísalo na blog spomínaný článok? A tých 10%? Tí to prisľúbili dnes. Takže tvrdenie, že blogosféra na seba nereaguje je zlé. Reaguje, len nie vždy je to vidno. Koľko krát som už videl články od Alian.info, Zeom.sk, Vlada Rejholca alebo iných,  ktorí postli na Twitter a následne ľudia dávali RT.

Takže blogosféra reaguje, ale niekedy sa nedá reagovať na všetko. Sú lepšie články, ktoré sa následne retweetuju, zdieľajú a inak šíria. A potom sú tu články, ktoré nie sú na dobrej úrovni a po nich ani pes neštekne. Áno, blogosféra by mohla reagovať ešte lepšie. Ale povedzme si na rovinu, to že niekto nedá RT neznamená že si článok neprečítal.

Navyše dávať RT na Twitteri, kde väčšina blogerov má z časti rovnakých followerov by neprinieslo žiadny osoh. O tom, že blogosféra žije a odkazuje na seba ma presvedčuje aj to, že keď prídem na akýkoľvek blog na každom vidím odkaz na ďalšie blogy, ktoré daný bloger číta. Myslím, že to je lepšie ako používať via, via, via….

A prečo? Nie každý čitateľ blogu má Twitter a tak sa nemôže dozvedieť o ďalších blogoch, ale pomocou odkazu na blogu sa môže dostať na ďaľšie blogy. Takže blogosféra funguje, RT a aj pomáha. Len nie vždy je to tak viditeľné.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

11 Responses to Slovenská blogerská scéna sa mení

Avatar

exot

December 20th, 2010 at 10:59

No vystihol si to, ale zase treba povedat, ze napr. ja nemam vsetkych blogerov na FB, to uz skor na Twitteri. Ty si prvy, kto tak pekne oficilne poziadal o pomoc s propagaciou. Ak je fajn myslienka, co bola, tak nemam najmensi problem pomoct! Predtym som sa zucstnil mozno nejakej jednej dvoch klasickych retazoviek, ale nic viac.

Avatar

Smith

December 20th, 2010 at 11:01

To som dal len ako ukážku :) Myslím, že miesto je druhoradé, v prvom rade ide o myšlienku a o to, ako človek požiada. Kde o to požiada je už potom jedno

Avatar

Michal Dragan

December 20th, 2010 at 11:06

BLOG: Slovenská blogerská scéna sa mení http://t.co/JKAq562

Avatar

Zuzana Urbanova

December 20th, 2010 at 12:42

Pekne si to napisal:) Ja by som len dodala, ze blogosfera nie je Mars a bloggeri nie su mimozemstania a podla mna funguju v online svete rovnake principy ako v hmotnom svete – a to ak niekto poziada o pomoc pri zmysluplnej aktivite, odozva ludi na seba neda dlho cakat:)

Avatar

Zuzana Urbanova

December 20th, 2010 at 12:46

Este pridam postreh, ktory potvrdzuje, ze nie vzdy je tie reakcie vidiet – mam neskutocne pozitivnu skusenost zo septembra a oktobra, ked som sa odhodlala zorganizovat prvy slovensky CloudCamp. vdaka soc.sietam sa mi ozvalo mnozstvo ludi, z ktorych kazdy prispel svojou troskou do mlyna a pomohol mi tak usporiadat uspesnu komunitnu akciu..

Avatar

Ján Baláž

December 20th, 2010 at 12:51

RT @michaldragan: BLOG: Slovenská blogerská scéna sa mení http://t.co/JKAq562

Avatar

rony

December 20th, 2010 at 14:17

Pozor, Tomas myslel nie len “linkovanie” ale reakcia formou clanku s uvedenim “via”.

To, ze si nejaky clanok vsimnem a postnem ho do twitru, facebooku alebo niekam…

To, co si robil ty, bolo PR management tvojej aktivity, nie retazenie REAKCII. Oni vlastne subezne s tebou vydavali TO ISTE.

Tomas myslel to, co si asi nemohol zazit.

Ja napisem weby piste v CSS3.

Niekto napise clanok, rony nema pravdu, CSS3 nic nepodporuje a su s tym problemy a mame pisat weby v TD TR.

Treti zareaguje clankom, ze hlupak, co dnes odporuca TD TR. A da priklad schem v CSS, ktore funguju vo vsetkych prehliadacoch.

Toto je reagovanie :-)

A to tu na Slovensku robi minimum bloggerov.

Chapem, ze Tomasov pohlad je trochu sebestrednejsi vzhladom na blog.sme.sk a tam je to tak: nikto naozaj nikto nereaguje PRIAMO (cez via) na ineho bloggera.

Iste, napisu v texte, ze ten a ten to a to – ale ide o to, ze v texte konkretne state spravne zalinkuje, na konci clanku napriklad pripise via tenblogger.

Avatar

Smith

December 20th, 2010 at 14:20

Tak podľa mňa to nie je až tak zlé. Videl som už pár krát, hlavne Facebook-u že niekto niečo napísal a ostatní na to podobným štýlom, tak ako si dal Ty príklad reagovali.

Nie je to síce pravidelné, ale myslím, že pár krát sa to stane.

Avatar

Ruziklan

December 21st, 2010 at 1:56

“Nie je to sice pravidelne, ale parkrat sa to stane.”

Toto je symptomaticke. Ono totiz v zijucej blogosfere sa to stava pravidelne. Vynimky potvrdzujuce chachabu realitu sa objavili len parkrat.

Avatar

miki

December 22nd, 2010 at 10:57

vy ste teda blogosfera, stale tie iste tvare, ktore si navzajom hladkaju bruska..

Avatar

Tomas Abaffy

Február 8th, 2011 at 13:54

Hej Tomáš Ulej myslel reagujúce články. A tutoľa @Smith sám začal reagovať. Ja som napísal článok na Zajtra, Smith napísal článok sem ako reakciu na môj článok, ešte keby niekto napísal reakciu na smithov článok na svoj blog, to by bolo super:D

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska