Jún 14, 2011 | In: Nezaradené

SOZA si nasrala do huby!

Nech dnešná správa SOZA znie akokoľvek pozitívne, tak je potrebné povedať, že SOZA si svojim vyjadrením poriadne nasrala do huby. Vyjadrenie je dostupné na stránke www.soza.sk (vo formáte .docx). Preto ho prinášam pre mnohých v prijateľnejšom formáte .pdf

Ale teraz už k samotnému sraniu do huby. SOZA najprv vo veľkom tvrdila, že zdieľanie videa cez embed alebo iframe kód je protizákonné. Následne  začala posielať upozornenie a zároveň aj licenčné zmluvy. Blogeri tak mali na výber, buď podpísať licenčnú zmluvu, alebo stiahnúť všetky videá a zaplatiť pokuty. Oslovení boli minimálne dvaja a to konkrétne 202.sk a 90bpm.sk Ani jeden z nich nezaplatil, práve naopak. Vyjadrili sa na blogoch, kde sa téme začalo venovať Rádio_FM :

SOZAvsYoutube by Rádio_FM

A potom sa to už začalo nabaľovať. Ozvali sa blogeri, tu, tu, tu, aj tu, a ešte aj tu. Samozrejme ani sociálne média nenechali na seba čakať a na Facebooku vzniklo niekoľko stránok, ktoré parodovali SOZA. Spomeniem len stránku SOVA, ktorá to robila naozaj dobre a veľa krát som sa tam pobavil. Peter Kučerka prišiel so svojským spôsobom a z jeho aktivity, kde každý deň pridával jedno video na stránku SOZA sa stal HIT a zapojili sa aj ďalší. Samozrejme potom rôzne udalosti a vlastne bol okolo toho celkom zaujímavý ošiaľ.

SOZA však nereagovala, stále si tvrdila svoje a  vôbec nekomunikovala - mne neodpísali ani na jeden email. A to som bol slušný a nebol som vulgárny. Viem, že aj viacerí blogeri sa snažili komunikovať so SOZA  s cieľom dohodnúť sa na stretnutí a hľadaní vhodného rišenia. SOZA však všetko vytrvalo ignorovala. Ale k samotnej správe, kde je plno nezmyslov.

Masívna reakcia na postup SOZA, ktorá s obdivuhodnou rýchlosťou zaplnila stránky sociálnych sietí nás, bohužiaľ, prekvapila mimoriadnou agresivitou, hrubosťou, ba dokonca až navádzaním na porušovanie zákonov a násilného správania sa. Je nám veľmi ľúto, že organizátori tejto formy komunikácie nemali záujem riešiť situáciu vzájomným dialógom. Bez ohľadu na to sme vzniknutému problému venovali mimoriadnu pozornosť a začali veľmi starostlivo analyzovať zaužívaný spôsob licencovania.

V prvom rade, nezaznamenal som niekde mimoriadne prejavy agresivity alebo hrubosti. Áno, vyskytli sa aj podobné príspevky, ale vždy za tým boli jednotlivci. Ja sám som v článku zverejnil, aké video si SOZA zaslúži. A také si aj zaslúžila. SOZA ľutuje, že organizátori nemali záujem riešiť situáciu vzájomným dialógom. Opäť omyl. Neviem síce koho považujú za organizátorov, ale viem, že väčšina hlavným protagonistov sa snažila so SOZA komunikovať, alebo bola to práve SOZA, ktorá nekomunikovala! Takže celý tento odsek je len výmyslom SOZA, ktorá sa teraz snaží hrať na tú, ktorá bola napadnutá zlými blogermi a používateľmi na sociálnych médiách.
Čo sa týka navádzania na porušovanie zákonov – k tomu sa dostanem neskôr.

SOZA je spoločnosť, ktorá uprednostňuje predovšetkým právny pohľad a súlad so zákonom. Uznávame, že licencovanie webu je nesmierne zložité a jeho forma sa stále vyvíja. Preto dochádza k situácií, kedy moderné technológie na míle predbiehajú zastaranú legislatívu. Chápeme, že v tomto prípade ide samozrejme o problém právny, avšak na jeho pochopenie treba dokonale poznať technologické princípy fungovania internetovej komunikácie. Je to hádam po prvý krát, kedy sa právne východiská kreujú súčasne s technologickými možnosťami.

Opäť klamstvo. SOZA je spoločnosť, ktorá ignoruje právne predpisy, keď posielala blogerom dopisy, kde ich žiadala o zaplatenie pokuty, alebo podpísanie licenčnej zmluvy pod tlakom, že v prípade, že nezaplatia a ponechajú si videá na web stránkach vedome porušujú zákon. Takže jediný kto tu porušoval právne predpisy bola práve SOZA! Dôkaz tu. Čo sa týka technologických princípov, naozaj by stačilo keby si vedúca oddelenia médií na začiatok naštudovala pojem “URL”. Mimochodom, na oddelení IT je v SOZA 8 ľudí. Takže kto je v tejto hre vlastne zlý?

Komunita, ktorá vzniknutú situáciu vyvolala, nás motivovala pozrieť sa na veci inak a začať rozmýšľať oveľa intenzívnejšie o argumentoch protistrany. Napriek neštandardným postupom, hrubosti a nevyberaným slovám, uznávame, že použitie hypertextových odkazov a tzv. embedovacích kódov nie je verejným prenosom, resp. sprístupňovaním autorského diela verejnosti podľa platného Autorského zákona a teda nepodlieha licencovaniu.


SOZA sa všetkým, ktorí sa cítia našimi sankciami dotknutí, ospravedlňuje.

Všimnite si hlavne text tučným písmom. To o čom sa nás celý čas SOZA pokúšala presvedčiť, že je nelegálne a treba platiť je nakoniec legálne. V tomto “súboji” teda neboli zlí tí, diskutéri, aktivisti na sociálnych médiách ako sa ich snaží teraz vykresliť SOZA. Bola to práve ona, ktorá sa snažila získať peniaze za niečo, za čo ich dostávať nemá.

Je len smutné, že nebyť práve týchto aktivistov, ktorí sa nedali a vyjadrili svoj názor (nech už to bolo akokoľvek), tak by SOZA takto pokutovala v tichosti aj ďalších majiteľov web stránok, blogov a ďalších. A je len otázne dokedy by to robila. Či išlo zo strany SOZA o doháňanie príjmov, ktoré im klesajú, alebo boli za tým iné dôvody, mali si najkôr preveriť, či to, čo považujú za nelegálne aj naozaj nelegálne je.

Je tiež zaujímavé, že SOZA posledných pár dní hrala mŕtveho chrobáka. Nekomunikovala, taktiež nereagovala na rôzne otázky na ich FB profile. Niekto by im mal vysvetliť, že sociálne médiá sú práve o obojstrannej komunikácii. Preto je naozaj zarážajúce, prečo si SOZA zakladala stránku, ak cez ňu prestala komunikovať?

Plusovým bodom je aj verejná debata na web stránke soza.sk, ktorá je naplánovaná na 16.6 o 11:00hod. Smutné je však to, že táto aktivita prichádza neskoro. Toto mala SOZA spraviť hneď, ako sa začínal rodiť náznak nevôle zo strany komunity. SOZA sa teraz snaží vykresliť v tom najlepšom svetle – predpokladám, že na zajtra je už objednaných pár PR správ, ktoré jej budú mať zlepšiť image.

Z médií za celý čas zaregovali len dsl.skzive.sk a čiastočne sme.sk cez svoju službu vybrali.sme Ostatné médiá, sa ani len zmienkou nevyjadrili o nejakej vlne odporu. Čo ich k tomu viedlo nejasno. Ale koniec koncov je aj dobre, že sa nezapojili. Aspoň každý mohol vidieť, ako to vyzerá keď sa spojia blogeri a zapojia sa užívatelia na sociálnych médiách. Už som sa vyjadril, že ide o malé víťazstvo. A za tým si trvám. Bez pomoci médií sa pár ľuďom podarilo vytvoriť okolo seba naozaj širokú masu používateľov, ktorí dokázali prinútiť SOZA k zamysleniu.

Teraz je však potrebné, aby sa v aktivite neprestalo a začalo sa pracovať na zmene autorského zákona. Ale opäť pozor, bude potrebné, aby samotná SOZA spolupracovala a nestiahla sa, ako to ukázala počas posledných pár dní. Náš autorský zákon je v dezolátnom stave (vlastne čo nie je?) a je potrebné ho prepracovať, tak aby bol pripravený slúžiť svojmu účelu aj v 21. storočí.

A odkaz pre SOZA - nabudúce si pred Vašimi nezmyselnými pokutami naozaj preverte, či idete pokutovať naozaj nelegálne činnosti, alebo ide len o výmysel pána riaditeľa – prípadne inej zodpovednej osoby. Nakoľko teraz ste ukázali, že ste chceli pokutovať to, čo je legálne a sami ste to priznali. Ja na mieste poškodených, by som teraz zažaloval SOZA za bezdôvodné obohatenie a verím, že by sa našli aj iné paragrafy.

Prečítajte si aj:
Online znenie vyjadrenia SOZA
Vulgárny vs. protizákonný

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

21 Responses to SOZA si nasrala do huby!

Avatar

dusoft

Jún 15th, 2011 at 7:44

Ich list moze naplnovat skutokovu podstatu cinu vydierania.

Avatar

ehm

Jún 15th, 2011 at 9:01

treba ich zalovat neprestavat :P

Avatar

Enzo

Jún 15th, 2011 at 9:53

Bolo by dobré dať na SOZA trestné oznámenie. Oni sa chceli vlastne protiprávne obohacovať. Pripomína mi to tie 60€ stránky.

Avatar

Valerian

Jún 15th, 2011 at 12:48

No to trestné oznámenie by ma zaujímalo, ako dopadlo…mňa by zaujímalo, či vrátia peniaze tým, ktorí zaplatili

Avatar

Roman

Jún 15th, 2011 at 16:48

Akože no coment … nemám fakt slov na to .. neviem teda, či je to len na Slovensku, ale zárabať alebo skôr “vydierať” niekoho, kto neporušuje autorské práva … mno no coment ..

Avatar

paposnv

Jún 16th, 2011 at 1:35

no moja osobná skusenosť je taká, že zo sozy si často dávaju na čas s odpoveďou na mail, tak že teraz neodpovedali na dotazy je bežná prax, často organizujem spoločenské akcie a väčšinú veci riešim mailom a som nutený na odpoveď čakať min. týždeň.

Avatar

mo

Jún 16th, 2011 at 9:47

Zaujimalo by ma, ci moze mat KOZA konkurenciu. Alebo ma s klasickymi vypalnikmi spolocnu aj vetu “zaplat nam a my zabezpecime, ze ta nik iny nebude vypalovat”?
Som proti existencii tychto organizacii, resp. proti povinnemu splnomocneniu na svoje zastupovanie nimi.
Ked som bol autor, vypalovala ma tusim LITA. Podrzte sa, vytvaral som umelecke zdrojaky a predaval k nim autorske prava. Z honoraru som musel zaplatit vypalne 2%, ktore mi neznizilo zaklad dane, takze som este z vypalneho zaplatil aj dan. Neviem, ci moje zdrojaky si fandovia vobec nerecitovali na literarnom kruzku, alebo v radii sa nedostali do hitparady, ale urcite som nevidel od LITY ani cent.
Preto by som mal chut, ale nie moznost, byt slobodny a ohladom autorskych prav sa zastupovat sam, alebo ak uz musim, tak nejakou inou organizaciou zalozenou na ten ucel, ktora bude uctovat 0,-€ a v rovnakej hodnote poskytovat svoje sluzby.
Lebo povinna platba za ochranu je princip ineho znameho typu podnikania, znacne nelegalneho.

Avatar

Dusan

Jún 16th, 2011 at 9:47

Avatar

Mario

Jún 16th, 2011 at 11:38

Treba teraz SOZU spetne zazalovat za vymyhanie nelegalnych poplatkov. Niesom pravnik, ale som si isty ze nejaky paragraf sa na to najde, kedze svoje rozhodnutie vzali spet a tym vlastne priznali, ze nemali na to pravo.

Avatar

Mario

Jún 16th, 2011 at 11:40

Mimochodom v normalnom state by po takomto faux pas riaditel okamzite podaval vypoved!!!

Avatar

SamObcasZajebemAbsurdne

Jún 16th, 2011 at 12:18

praktiky ako za ŠTB, co ma pri personalnom zlozeni obcas ani neprekvapuje. Sice sme poruzili zakon, mozno sa nezakonne obohatili ale v reakcii ktora je zaroven priznanim nasho omylu za zlych, vulgarnych, nezakonnych a neviem akych oznacime vsetkych co na nase chyby upozornili… tlieskam

Avatar

Miroslav

Jún 16th, 2011 at 21:22

Vsetkym davam do pozornosti tento blog http://husovec.blog.sme.sk/c/268211/SOZA-nemoze-dat-nikomu-pokutu.html

takze, soza ak to chapem spravne podla pravnika ziadala pokutu, ktoru moze vyberat len statny organ. To je na trestne oznamenie a som zvedavy, kto z poskodenych sa ozve ako prvy :))))) keep up the great work!!!

Avatar

charonme

Jún 16th, 2011 at 21:47

zial soza neustale vybera nelegalne poplatky (nehovorim teraz v zmysle sucasnej legislativy, ale v zmysle skutocneho spravodliveho prava, ktore je nezavisle od svojvole samozvanych socialnych inzinierov a zvelebovanych uradnickych planovacov)

Avatar

dm

Jún 17th, 2011 at 15:08

SOZA – su vypalnici.
v dnesnom kontexte je to trochu off topic, ale takto chrapunsky sa spravali aj v minulosti.
Vobec im nevadilo vymahat poplatky za autorske prava od majitelov videopozicovni, hoci tito mali autorske prava zaplatene.
Je to banda parazitov

Avatar

LT

Jún 17th, 2011 at 16:25

§ 189 Trestného zákona:

Vydieranie
(1) Kto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až šesť rokov.

Hrozba inej ťažkej ujmy môže spočívať v hrozbe spôsobenej majetkovej ujmy, … môže smerovať k *začatiu trestného stíhania* … cit.:Trestný zákon, stručný komentár, Samaš, Stiffel, Toman, Iura Edition, 2006., str. 386. Znamená, že vyhrážanie sa osobe trestným stíhaním (pre akýkoľvek hoci nesúvisiaci čin) pre nesplnenie povinnosti, ktorú táto osoba podľa práva nemá, je trestným činom vydierania.

§ 189 Trestného zákona:
Hrubý nátlak
(1) Kto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti *poskytnúť plnenie* majetkovej alebo nemajetkovej povahy pre seba alebo pre tretiu osobu *za služby vlastné* alebo služby tretej osoby, ktoré mu za takéto plnenie proti jeho vôli *vnucuje*, a to aj vtedy, ak také služby predstiera, potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov.

Znamená: Bežne výpalníctvo.

Avatar

R2D2

Jún 18th, 2011 at 11:09

SOZA nie je súd a nikto im nemusí nič vyplňovať. Kto to nevie, tak im to vyplní. Každý môže legálne posielať dotazníky. Aj ja. Kto má záujem nech napíše adresu a ja mu pošlem môj dotazník.

Avatar

www.najpravo.sk

Jún 21st, 2011 at 21:03

Ďakujeme všetkým, čo sa zúčastnili na tejto “novodobej revolúcii”. Napísali sme o nej článok: http://www.najpravo.sk/clanky/autorske-pravo-budeme-platit-za-videa-na-facebooku.html Ak budete nabudúce potrebovať podporu, sme tu pre všetkých!

Avatar

Slovakia: Big Money in the Tube :: Elites TV

Júl 26th, 2011 at 14:03

[...] of the public’s “massive reaction”, stepped back declaring [sk] that in case of hypertext link and embedded code … a SOZA license is not necessary”, followed by an [...]

Avatar

Slovakia: Big Money in the Tube · Global Voices

Júl 26th, 2011 at 14:40

[...] of the public's “massive reaction”, stepped back declaring that in case of hypertext link and embedded code … a SOZA license is not necessary” [sk], followed by an [...]

Avatar

Slovakia: Big Money in the Tube · Global Voices – Money

Júl 26th, 2011 at 15:30

[...] by a “aggressiveness” of a public’s “massive reaction”, stepped behind dogmatic that in box of hypertext couple and embedded formula … a SOZA permit is not necessary” [sk], followed by an [...]

Avatar

Slovakia: Vola Be Azo Avy Amin’ny Hira · Global Voices teny Malagasy

August 4th, 2011 at 19:40

[...] amin'ny vahoaka, ny SOZA ka nihemotra tamin'ny fanaovana fanambarana fa raha rohy “hypertext” sy “code” natsofoka… tsy ilaina ny taratasy fahazoan-dàlana avy … [sk], sady narahana [...]

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska