Jún 14, 2011 | In: Nezaradené

Vyhrali sme nad SOZA!

SOZA sa konečne vyjadrila ku problematike licencovania videií, ktoré sú zdieľané na web stránkach pomocou embed a iframe kódov. To najdôležitejšie citujem nižšie:

” Vyjadrenie SOZA  k problematike licencovania sprístupňovania hudobných diel ako súčasti audiovizuálnych diel na internetových stránkach

Vzhľadom na prekvapujúcu reakciu predovšetkým používateľov a prevádzkovateľov internetových stránok v týchto dňoch, ktorú vyvolali sankcie SOZA voči prevádzkovateľom webových stránok, ktoré sprístupňujú  predovšetkým diela autorov hudby (videoklipy), sa vedenie SOZA rozhodlo konštatovať nasledovné:

Masívna reakcia na postup SOZA, ktorá s obdivuhodnou rýchlosťou zaplnila stránky sociálnych sietí nás, bohužiaľ, prekvapila mimoriadnou agresivitou, hrubosťou, ba dokonca až navádzaním na porušovanie zákonov a násilného správania sa. Je nám veľmi ľúto, že organizátori tejto formy komunikácie nemali záujem riešiť situáciu vzájomným dialógom. Bez ohľadu na to sme vzniknutému problému venovali mimoriadnu pozornosť a začali veľmi starostlivo analyzovať zaužívaný spôsob licencovania.

SOZA je spoločnosť, ktorá uprednostňuje predovšetkým právny pohľad a súlad so zákonom. Uznávame, že licencovanie webu je nesmierne zložité a jeho forma sa stále vyvíja. Preto dochádza k situácií, kedy moderné technológie na míle predbiehajú zastaranú legislatívu. Chápeme, že v tomto prípade ide samozrejme o problém právny, avšak na jeho pochopenie treba dokonale poznať technologické princípy fungovania internetovej komunikácie. Je to hádam po prvý krát, kedy sa právne východiská kreujú súčasne s technologickými možnosťami.

Komunita, ktorá vzniknutú situáciu vyvolala, nás motivovala pozrieť sa na veci inak a začať rozmýšľať oveľa intenzívnejšie o argumentoch protistrany. Napriek neštandardným postupom, hrubosti a nevyberaným slovám, uznávame, že použitie hypertextových odkazov a tzv. embedovacích kódov nie je verejným prenosom, resp. sprístupňovaním autorského diela verejnosti podľa platného Autorského zákona a teda nepodlieha licencovaniu.

SOZA sa všetkým, ktorí sa cítia našimi sankciami dotknutí, ospravedlňuje.

K tejto problematike sa uskutoční verejná online diskusia vo štvrtok dňa 16.6.2011 o 11.00 hod na www.soza.sk.” (*zdroj SOZA)

Celú správu nájdete na na ich web stránke. Môžeme sa teda radovať. SOZA pochopila, že nezmyselným sankcionovaním dosiahla len to, že sa zdvihla veľká vlna odporu. Aj takto, môže vyzerať  ”revolúcia”, pri ktorej ani jedna osoba nemusí prísť o život. A na koniec len jedno: ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do tejto “revolúcie”. Aj keď to nie je dokonalé víťazstvo, ale aj tento stav je lepší ako predchádzajúci. Základ je, že SOZA pochopila, že zdieľanie nezastaví. Verím, že teraz sa konečne dostaneme so SOZA aj do zmysluplnej diskusie a nastavení čo najlepších podmienok. Vidíme sa o 16.6. o 11:00 na soza.sk

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

10 Responses to Vyhrali sme nad SOZA!

Avatar

Anonym

Jún 14th, 2011 at 22:24

Vidíme sa o 16.11. o 11:00 na soza.sk – si to opravte, v novembri by už bolo trochu neskoro :-)

Avatar

JA

Jún 14th, 2011 at 22:56

POME DO NICH A CELÝCH ICH ZRUŠME! Máme na to ! ukázali že sťahujú chvosty…

Avatar

JAAAAAAA

Jún 15th, 2011 at 0:09

1)”….ba dokonca až navádzaním na porušovanie zákonov a násilného správania sa.”

2)”Bez ohľadu na to sme vzniknutému problému venovali mimoriadnu pozornosť a začali veľmi starostlivo analyzovať zaužívaný spôsob licencovania.”

“Komunita, ktorá vzniknutú situáciu vyvolala, nás motivovala pozrieť sa na veci inak a začať rozmýšľať oveľa intenzívnejšie o argumentoch protistrany….”

1)-ako moze niekto porusovat zakon niecim,co porusenim zakona nie je? a co teraz SOZA uznala?
2)-co robili predtym,ako toto chceli zaviest? nechceli tu konat protipravne?
3)-hlavne treba milionkrat na par riadkoch zdoraznit,ze na nas hrubo nadavali,pouzivali nevyberane slova…zli zli uzivatelia.nepriznali,ze isli protipravne trestat,ze urobili chybu,oni len uznali,ze embeding nieje porusenim zakona.

Avatar

Hrach

Jún 15th, 2011 at 6:50

Toto nie je žiadna výhra. Malé kluby stále platia legálnym výpalníkom za koncerty miestnych kapiel desiatky eur, ešte tu je Slovgram, Lita. Tento minimálny ústupok bude platiť len kým si nepresadia v zákone zmienku o embedovaní. Nespime na vavrínoch, neoslavujme! SOZA je zlá principiálne!!!

Avatar

Milan

Jún 15th, 2011 at 7:03

Ak toto povazujete za vitazstvo, tak asi neviete citat. Z vyjadrenia SOZA je jasne, ze pri sucasnom stave legislativy to nejde, takze sa legislativa uz coskoro zmeni.

Avatar

ivek

Jún 15th, 2011 at 7:30

no jo. kvalitni ludia im tam pracuju, len co je pravda :-D

Avatar

pit

Jún 15th, 2011 at 12:20

No toto sa mi hadam sniva. Cela SOZA na cele s ich riaditelom posobia ako banda ludoopov loziacich po stromoch akurat maju take dolariky v ociach. Bohvie ci vobec clenovia SOZA umyvaju a pouzivaju deodoranty!

Avatar

Duri

Jún 15th, 2011 at 19:07

To je celkom vtipne, ked sa organizacia, ktora zacne nieco riesit agresivne – teda POKUTOVANIM, potom odrazu cuduje, ze niektore reakcie na toto riesenie, su tiez agresivne a hrube :-)

Avatar

Viliam Búr

Jún 16th, 2011 at 9:58

Supeeer!

Víťazstvo v jednej bitke však ešte neznamená vyhranú vojnu. SOZA sa na chvíľu stiahne a potom vymyslí niečo nové. Ešte stále sú tu, a ešte stále žijú z našich peňazí. Treba do nich biť až do definitívneho zničenia.

Avatar

Karol

Október 4th, 2011 at 14:15

Mam male potraviny, s rozlohou 15m2 a soza si ma nasla, pretoze moje mono radio z roku 1989 pusta zasumenu pesnicku z nemenovanej rozhlas. stanice pre verejnost. S odovodnenim, ze ak by som mal aj vo verejnom zachode musim platit, to je co za stat, to je co za absurdita. Ledva mi vyjde na moj plat. Poradte mi prosim mam podpisat s nimi zmluvu? mam im platit? co mi realne hrozi?

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska