Január 28, 2010 | In: Nezaradené

Založenie s.r.o. na Slovensku

Takže dnes trošku netradične a žiadny príspevok ohľadom reklamy, marketingu alebo webu. Dnes som bol totiž klientom zakladať s.r.o. (spoločnosť s ručením obmedzením) a tak Vám opíšem byrokratický postup zakladania s.r.o. na Slovensku. V prípade, že máte záujem založiť si spoločnosť, môžete sa obrátiť aj na mňa. Je to môj ďaľší biznis plán.

Ale k samotnej podstate založenia s.r.o. V prvom rade je potrebné určiť spoločníkov a konateľov. Následne padá výber na predmety podnikania. Odporúčam vyberať detailne a pozerať aj na budúcnosť, nakoľko prípadné doplnenie predmetov podnikania je spoplatnené 3 eura / 1 predmet podnikania a tiež potom aj zmenou na OR (obchodný register).
Následne je vypracovaná spoločenská zmluva (v prípade 2 a viac spoločníkov) alebo zakladateľská listina (1 spoločník). Spoločenskú zmluvu si môžete stiahnúť aj na internete ale odporúčam ju dať vypracovať právnikovi, aby bola “šitá” Vašim potrebám a požiadavkám. V zmuve je definované: názov spoločnosti, spoločníci, vymenovaní konatelia, základné imanie (minimálne 5000 eur), vklady jednotlivých spoločníkov, sídlo podnikania, predmety podnikania, doba na ktorú sa s.r.o. zakladá (väčšinou doba neurčitá) a iné formálne náležitosti. Spoločenská zmuva, ktorú som vypracoval klientom ja mala cez 15 strán.

Keď je spoločenská zmluva vypracovaná pristúpe ku ďaľším papierovačkám. Ďaľšie potrebné dokumenty:

  • podpisový vzor konateľa (týmto podpisom je potrebné podpisovať všetky doklady firmy)
  • výhlásenie o vklade (zvolí sa správca ZI (základné imanie) a ten podpisom potvrdí prevzatie základného imania spoločnosti. Obchodný register neskúma skutočnosť či bolo aj skutočne splatené (t.j, či naozaj spoločníci vložili nejaké financie). To je nesmierna výhoda. Nakoľko podnikať môžete aj bez skutočne zaplateného imania, ale v budúcnosti, keď nastanú nejaké probémy budete musiť tie peniaze zohnať.
  • Prehlásenie o sídle. V prípade, že sídlo bude v prenajatom byte, je potrebné mať súhlas vlastníka nehnuteľnosti o tom, že Vám povoľuje v nehnuteľnosti zriadiť sídlo spoločnosti.

V prípade, že Vám spoločnosť zakladá ina osoba, tak je potrebný aj dokument s plnou mocou na osobu, ktorej dáte zakladanie na starosti.

V prípade, že už máte všetky dokumenty hotové je potrebné navštíviť notára alebo matriku. Odporúčam matriku, hlavne kvôli cene. Ušetríte pár eur za overovanie podpisov. Úradne overený podpis potrebujete na: spoločenskú zmluvu, vyhlásenie o vklade, podpisový vzor konateľa. Odporúčam aj na plnú moc, aj keď to nie je povinné.

Následne navštívite živnostenský úrad v meste sídla podnikania. Vypíšte žiadosť na vydanie živnostenských listov, predmety musia byť tie ako sú na spoločenskej zmluve. Priložíte spoločenskú zmluvu a zmluvu o sídle. Po 7 dňoch Vám vydajú živnostenské listy.

Po vydaní živnostenských listov navštívite obchodný register kde odovzdáte všetky dokumenty a vypíšte návrh na zápis s.r.o. do obchodného registra. V prípade, že je všetko v poriadku do 14 dní Vám príde rozhodnutie o založení s.r.o.

Suma sumárom, Vás s.r.o. stojí do 440 eur. Modelový príklad:
2 spoločníci, z toho jeden konateľ a 10 predmetov podnikania.

Vypracovanie spoločenskej zmuvy – 50 eur
Overenie podpisov                                  - 19 eur
Živnostenské listy                                   – 30 eur (10 x 3 eur)
Zápis do OR                                                - 331, 50 eur ( vprípade, že podávate cez elektronický zaručený podpis je to 50%)

Ďaľsie poplatky ako overenie živnostencký listov 3 eur a cesta sú zanedbateľné. Takža hor sa do podnikania ako s.r.o.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

5 Responses to Založenie s.r.o. na Slovensku

Avatar

Peter Sandtner

Január 28th, 2010 at 18:21

Dobrý návod. Len tak ďalej ;)

Avatar

Smith

Január 28th, 2010 at 18:24

Budem sa snažiť :D

Avatar

Pedro

Január 28th, 2010 at 19:23

pekný informačný článok

Avatar

Podnikanie na živnosť verzus s.r.o. II. « Midra blog

Január 30th, 2010 at 17:38

[...] alebo sa chystáte podnikať ako spoločnosť s ručením obmedzeným (spôsob založenia tu ) tak nižšie sa dôzviete aké výhody Vám to [...]

Avatar

Rasto

August 18th, 2011 at 15:15

elektronicky podpis je super vec zalozenie firmy o 50 percent lacnejsie. :-)

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska