August 16, 2011 | In: Podnikanie

Ako (ne)podnikať?

Na túto otázku neviem odpovedať a aj napriek tomu som sa rozhodol, že napíšem svoj názor. A možno to nebude ani článok, ako začať podnikať, ale skôr či ste na podnikanie vhodný, čo vám podnikanie dá, ale aj čo vám vezme. Že by som druhý krát v živote išiel robiť niečo ako SWOT analýzu? ;) A možno celý článok vypáli úplne inak a napíšem niečo čo som nechcel.

V prvom rade je potrebné položiť si otázku, či ste vôbec na podnikanie vhodný? Podnikanie nie je pre každého, dovolím si povedať, že je to pre malé % ľudí, ktorí sa na to dajú. Väčšina je buď vychovávaná k tomu, že podnikatelia sú tí zlí a preto nikdy nepodnikaj, alebo sa podnikania boja. Pre nich by bolo podnikanie cesta do pekla – aj keď sa vraví, že človek musí vyskúšať všetko, aby mohol hodnotiť, tak verím, že títo ľudia by sa trápili až kým by podnikanie nezabalili.

Ak ste však odhodlaný a presvedčený, že podnikanie je pre vás vhodné tak môžeme pokračovať ďalej. Čo vám podnikanie vezme a čo vám naopak dá? Niektoré veci z tohto zoznamu nemusia platiť na každého a veľa závisí od toho, v akom štádiu podnikania budete, aké máte zázemie, aké si nastavíte priority ….

Podnikanie vám zoberie čas. Aj keď všade sa píše, že podnikateľ je vládcom svojho času, nie vždy to tak je. Hlavne v začiatkoch podnikania väčšina z nás má strašnú motiváciu, chuť, odhodlanie a boli by sme schopný pracovať aj týždeň v kuse. Však spávať môžeme potom. Poviete si, že si spravíte voľný víkend, ale ako naschvál sa ozve klient a budete mať dilemu, budem teraz pracovať alebo nie? Väčšina skĺzne k práci, predsa začínam podnikať a nechcem si spraviť zlé meno. Hlavne ak ste vo firme sám a nemá vás kto zastúpiť. Naivne sa budete držať hesla môj zákazník je môj pán.

A ani sa neuvedomíte, a už neexistuje nič iné ako práca. Makáte niekedy na 120% a ste radi ako biznis napreduje. Ste na seba strašne hrdý, odhodlanie a chuť rastú tiež.  Po čase si však uvedomíte jednu vec,  už neexistuje nič iné ako práca. Väčšina priateľov na vás pomaly aj zabudla, lebo ste s nimi nekomunikovali – áno vieme, museli ste pracovať. Mali ste nejaký partnerský vzťah? Pravdepodobne už ani ten neexistuje.

Plánujte si čas tak, aby ste mohli aj oddychovať a venovať sa priateľom, rodine, vašim koníčkom – čomukoľvek okrem práce. Ak pracuje svojou hlavou, tak si nájdite manuálny koníček, pretože vtedy váš mozog oddychuje a dá sa dokopy. Hlavne si vyhraďte čas, keď sa nebude práci venovať. Nemusí to byť stabilný čas, niekedy si spravte voľno ráno, inokedy na obed a potom napríklad večer. Ale hlavne si ho spravte.

Venujte sa ľuďom, ktorí sú okolo vás. Väčšina príručiek vraví, že biznis by sa nemal miešať s citmi (rodinou, a neviem čím všetkým), ale v realite to funguje inak. To ako sa cítite výrazne ovplyvňuje to, ako budete robiť svoj biznis.  Neklape vám to vzťahu, v rodine …. ? Verte, že sa to prenesie do biznisu a celá vaša snaha pôjde … (všetci vieme kam) Ponaučenie? Majte “zdravé” zázemie.

Som ten, čo si myslím, že som. Krkolomná veta, ale pravdivá. To ako myslíte, to čo si myslíte o svojich schopnostiach, ako si veríte  -  to všetko ovplyvňuje váš úspech. Ak si budete myslieť, že všetko robíte na prd a zákazku nezískate tak sa potom nečudujte, že ju naozaj nezískate. Ak si však budete veriť, vaše vystupovanie, vaše “kroky”, váš prejav – všetko to bude iné, samozrejme lepšie. Vaši biznis partneri nechcú robiť biznis s padavkami. Ako chcete presvedčiť klienta, že ste ten pravý, ak sám o sebe pochybujete? Myslite pozitívne – naozaj to pomáha.

Dávajte si odmeny. Podarilo sa vám niečo? Ste na seba hrdý? Dajte si odmenu, veď si ju zaslúžite. Ako odmenu si dávajte niečo, čo vás dokáže nakopnúť ďalej. Ja mám ako odmenu kávu, keď dokončím nejakú prácu môžem si ísť dať kávu ;) Odmeňujte sa aj za menšie veci, lebo tie veľké nebudú zas tak časti.

Obklopujte sa ľuďmi, ktorí myslia pozitívne. Ja som rád, že sa mi to darí a vždy sa nájdu ľudia, ktorí ma  nakopnú, keď už mi dochádzajú sily. Tí, ktorí vás posúvajú ďalej, kvôli ktorým budete posúvať svoje limity. To sú tí správni ľudia pre vás. Vyvarujte sa ľuďom, ktorí furt fňukajú. Tí sú ako mor, veľmi rýchlo sa od nakazíte a opäť budete v …. (vieme kde).

Peniaze investujte späť do firmy /do seba. Zarobil som prvých pár tisíc tak to pôjdem niekde osláviť a všetko prepijeme, alebo si kúpim auto, ktoré vôbec nepotrebujem. Zapamätajte si, že dnes môžete byť hore, ale zajtra dolu. Investujte preto peniaze najskôr do seba, potom do firmy a potom až niekde ďalej na rôzne zábavky. Investícia do seba je to najlepšie čo môžete spraviť, vďaka nej budete môcť napredovať a nezaspíte na vavrínoch. To isté sa týka firmy, investujte do nej.
Mohol by som pokračovať ďalej, ale to by bolo zbytočné. Myšlienka tohto celého článku je krátka:

 Pred tým ako začnete podnikať si nastavte ciele, ktoré chcete dosiahnuť a čo ste pre ich dosiahnutie ochotný obetovať.

A tomu potom prispôsobujte svoje podnikanie, aby sa vám nestalo, že ciele si splníte, ale prídete o to, na čom vám záleží viac.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

6 Responses to Ako (ne)podnikať?

Avatar

jojototh

August 16th, 2011 at 21:14

RT @michaldragan: Trošku som sa rozpísal: Ako (ne)podnikať? alebo "Som ten, čo si myslím, že som" http://t.co/aAkoDN2

Avatar

Lukas Pampurik

August 17th, 2011 at 10:54

O poučovaní v robení si voľna a práci na 120 % by si nemal písať :D veď práve ty robíš nonstop každý deň aj cez sviatky a do noci alebo nie ?

Avatar

Smith

August 17th, 2011 at 11:49

Lukáš práve preto to píšem ;) lebo si uvedomujem, že to nie je správna cesta ;)

Avatar

Jozef Sukovský

August 17th, 2011 at 15:39

prvý krát si swot robil v súvislosti s tvojim nedokončeným biznisplánom, ktorý si niekedy v článkoch spomínal? priznám sa, že tie stránky kde takto radia nepoznám, ale ak ľuďom, ktorí sa odhodlávajú založiť si živnosť odporúčajú swot, tak to z nich naozaj veľa úspešných ľudí nevylezie

Avatar

Marek

August 27th, 2011 at 12:31

Nedávno som došiel do štádia, kedy mi práca zaberala pomaly všetok môj čas. Chvalabohu som si to uvedomil a pomaly začínam svojim zákazníkom vravieť, NIE. Prestal som pracovať cez víkendy a prestávam pracovať v noci, nestojí to za to.

Avatar

Martin

November 20th, 2011 at 0:27

Ono biznis stojí veľa času najmä vtedy, keď nie je dostatok kapitálu. Inak som úplne za to, že treba si urobiť čas. Sám väčšinou trávim biznisom viacej času než by som mal. Ale tento víkend si robím voľno :) Dnes som preležal celý deň a zajtra bude wellness.

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska