Júl 23, 2011 | In: Podnikanie

Čo je to ten startup?

Na Twitteri sa už asi minimálne 100 krát riešilo čo je to vlastne startup. Podľa niektorých je to už asi vlastne všetko nové, nový eshop, nový projekt, nový web atď. Pre niekoho sú to mladé začínajúce firmy.

Dnes som pozeral perfektné video s Ondrejom Bartrošom, kde povedal pravdepodobne najlepšiu definíciu slovíčka startup.

Startup je mladá firma, ktorá má ambíciu priniesť na trh niečo nového, alebo niečo inovatívne.

Ondrej Bartoš

Celé video si môžete prezrieť na webe metatv.cz. Ondrej Bartoš vystupuje od 26 minúty a video má cca 2 hodinky. Takže si pripravte dostatok času.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

1 Response to Čo je to ten startup?

Avatar

Andrej Salner

August 7th, 2011 at 21:14

Ja mám pocit, že startup je začínajúca firma, ktorá má malú nádej zarobiť svojím podnikaním a tak sa ide pokúsiť niečo trhnúť na rastúcom startup ekosystéme. ;)

Respektíve, existuje tu určité trhové zlyhanie vo financovaní mladých firiem v nových, najmä technologických odvetviach. Banky nedokážu posúdiť ich riziko/potenciál a preto im nemôžu požičať tak, ako neinovatívnym projektom (keď si chcete otvoriť pizzeriu, banka vie váš podnikateľský plán posúdiť, lebo už financovala desiatky ďalších pizzérií). Mnoho takýchto firiem sa dokáže “bootstrapovat”, t.j. samofinancovať ale tie, ktorých biznis je náročný na kapitál a nevedia sa dostať k potrebným peniazom od svojho okolia, majú šancu zapojiť sa do startup ekosystému a dostať sa k peniazom cudzích ľudí, ktorí chcú investovať do nových nápadov s nejakým potenciálom veľa vďaka inovácii zarobiť. Taká firma si musí začať hovoriť startup, aby do systému, ktorý si po rokoch vytvoril určité pravidlá, zapadla.

My keď sme začínali podnikať (myslím teraz BratislavaHotels.com, nie Pizza SEO), urobili sme si webstránku, potom firmu a makali sme po večeroch popri práci, kým firma nezarábala dosť na to, aby sme z nej žili. Nikdy sme sa nepotrebovali nazývať startup lebo sme nepotrebovali externé zdroje.

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska