Jún 14, 2011 | In: Podnikanie

Majte radi konkurenciu, ale nie viac ako seba :)

Celkom často vídam v niektorých diskusiách, že konkurencia medzi sebou v pohode diskutuje. Ale sú aj diskusie, kde keď sa spomenie slovíčko konkurencia všetkým sa zježia vlasy na hlave (a chlpy po tele) a zrazu nepovedia nič, lebo čo ak konkurencia ….

Niektorí ľudia trpia strašnou paranojou, že by ich nápad/postupy niekto odkukal a robil tak isto. Prípadne sa boja, že konkurencia  o nich zistí ako to robia a zrazu to bude robiť  aj ona, alebo sa radšej s konkurenciou vôbec nebavia a kontaktu s ňou sa vyhýbajú ako čert krížu.

Ale konkurenciu by sme mali mať radi a to hneď z niekoľkých dôvodov:

1. Konkurencia je vždy a všade. A môže Vás silno motivovať
Toto platí a určite ešte dlhú dobu platiť bude. A čím skôr si na to človek zvykne, tým ľahšie sa mu bude žiť. Konkurencia Vás však poháňa dopredu a motivuje byť lepšími, ako si sami dokážete predstaviť, že môžete byť. Nie je nič horšie, ako keď zaspíte na vavrínoch. Ide o takú zdravú, naozaj potrebnú motiváciu.

2. Konkurencia na subdodávky
Stáva sa to, máte zákazku ale už nie voľné kapacity. Zrazu sa veci menia, klient presunie dedlajn a všetko treba ASAP. Čo potom? Môžete využiť konkurenciu ako subdodávateľa. Vy budete spokojný a konkurencia tiež. Samozrejme, treba si stanoviť jasné pravidlá a podmienky. Ale stáva sa to bežne aj vtedy, keď na určitú vec nemáte experta a kvôli tomu nechcete odmietnuť zákazku. Tak to vezmete a časť dáte konkurencii. A funguje to aj nasledovne, konkurencia môže osloviť Vás.

3. Keď má zákazku konkurencia, môžete mať aj Vy
O tomto už písal Andrej z pizzaseo.com na ich blogu. V skratke, ak si firma najme vašu konkurenciu môžete čakať, že časom sa preberie aj  konkurencia danej firmy. A čo sa stane potom? Konkurencia bude hľadať a môže nájsť Vás. A zrazu už máte zákazku aj Vy. Alebo, budete monitorovať konkurenciu (ak máte dobré vzťahy tak je to jednoduchšie) a konkurenčné firmy môžete osloviť sami so svojou ponukou.

4. Zdroj informácií
Nemôžete sledovať všetky novinky, blogy, články atď. kde sa píše o obore Vášho podnikania. A tu môže opäť byť nápomocná konkurencia. Sledujte čo píšu na blogu, Facebook-u, Twiiter-i, LinkedIn-e ale aj inde. Niekedy sa dozviete množstvo zaujímavých informácií, ktoré by ste inak nezískali. Konkurenciu tak môžete využiť, ako dobrý RSS filter.

5. Buďte kamaráti
Nemusíte byť kamaráti vždy. Ak ide o zákazku tak sa na kamarátstvo nehľadí. Ale inak Vám nič nebráni, aby ste si len tak pokecali, prípadne vybehli niekde na pivo. Mnohokrát sa firmy boja, aby niečo neprezradili, ale vôbec si neuvedomujú, že účtovné uzávierky vkladajú do obchodného registra, kde si ich ktokoľvek môže prezrieť. Kde tade zdieľajú rôzne informácie, ale ak príde na konkurenciu tak mlčia ako ryby.

Týmto nechcem povedať, aby ste všetko dohadzovali konkurencii. Ale prečo by konkurencia nemohla fungovať aj kamarátsky? Mimo biznisu kamaráti a v rámci biznisu sa už potom opäť môžeme hašteriť.

Viete ešte o nejakých dôvodoch, prečo by sme mali mať radi konkurenciu?

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

3 Responses to Majte radi konkurenciu, ale nie viac ako seba :)

Avatar

hrki

Jún 14th, 2011 at 8:54

celkom pekne napisane. casto vidim hlavne v okoli ako sa kazdy snazi bit s konkurenciou a vlastne zbytocne.

podstatne totiz nieje co si o vas myslia konkurenti, ale to co si o vas mysli vas zakaznik.

Avatar

Igor

Jún 14th, 2011 at 9:58

Nedavno sme si pisali s bluenile.com (mali na stranke nejake chyby ohladom DPH v EU, na co sme ich upozornili). Celkom mili ludia…

Michal, ktoru konkurenciu konkretne (a preco) mate najradsej Vy?

Avatar

Smith

Jún 14th, 2011 at 10:03

@igor diky za koment. Ja osobne asi Candoo a SiteOne. Su to firmy, ktore podnikaju podobne ako ja a mame dost podobnych nazorov.
P.S. kludne si mozeme tykat :)

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska