Júl 29, 2012 | In: Podnikanie

Makáš a nič z toho?!

Čoraz viac si všímam vo svojom okolí ľudí, ktorí pracujú viac, ťahajú nadčasy a nakoniec nie sú s výsledkom spokojní. Makajú ako diabli, očakávajú, že zarobia viac, splnia si sny, budú šťastní a všetko možné okolo toho. Proste sa im nepáči ich stav v akom sú teraz. 

Všetko by bolo v pohode, keby to tak fungovalo. To, že budeme robiť viac, neznamená, že zarobíme viac a už vôbec nie, že budeme šťastnejší. Snažia sa zmeniť svoj stav tým, že budú viac pracovať, lebo potom viac zarobia. Teraz sa obujem do tých starších, ktorí nám mladým tvrdia, že máme celý život pred sebou. Súhlasím, máme. Tak ako ho máte aj vy!  Na to, aby človek zmenil svoj súčasný stav nie je rozhodujúci vek.

Základom je zmena v nás. Musíme sa zmeniť v prvom rade my. Čo chce väčšina ľudí? Chceme byť zdraví, úspešní, šťastní, atď. Nikde tam však nie je zmienka o tom, že chceme byť v práci 15hodín denne. Spravil som podobnú chybu keď som začínal. Namiesto riešenia efektivity som riešil intenzitu. O čo ide? Namiesto toho, aby som napríklad 1000eur zarobil za 50 hodín som makal, makal a makal a na 1000eur som pracoval možno 100hodín.

zdroj: pixmac.sk

Rozdiel nie je iba v tom koľko hodín som odpracoval. Od toho sa odvíja všetko ostatné. Človek má menej času na priateľov, na svoje vzdelávanie, hobby – nemá čas na nič. Ani na hnusnú migrénu. Zmena prišla vtedy, keď som si uvedomil, že to takto ďalej nejde. Tento stav bol nevyhovujúci a verím, že z dlhodobého hľadiska by bol veľmi neúspešný. Po čase by určite prišlo rezignovanie.

Čo vlastne chcem povedať? Ak sa nám nepáči kde sme, tak je jednoduchšia cesta – zmeniť sa. Alebo ešte stále veríte, že svet sa prispôsobí vám? Cesta v tom, že budete robiť niečo intenzívnejšie je pre tých, ktorí sa rozhodli zotrvať tam kde sú. Zmeniť sa a zamerať sa na efektivitu je pre tých, ktorí sa rozhodli, že sa budú mať lepšie a budú si plniť sny. Tým, že zmeníme seba, dokážeme zmeniť aj svoje okolie. Opäť vlastná skúsenosť – tým, že som sa zmenil ja, sa zmenilo aj celé prostredie. Veci vnímam inak, mám oveľa viac času a celkovo som šťastnejší. A o to ide!

A čo znamená zmena? To už je úloha pre vás. Hlavne sa nevzdajte, ak sa vám prvý pokus nepodarí. Ešte stále máte neobmedzený počet možností.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

8 Responses to Makáš a nič z toho?!

Avatar

Robert

Júl 29th, 2012 at 19:00

Velmi dobry a zmysluplny clanok. Je to skutocne tak..Uplnym zakladom stastneho zivota je to,aby som sa menil ja a nie moje okolie. Treba si uvedomit aj to,ze vsetci nadavame na spolocnost a vlastne spolocnost sa skalada z jednotlivcou a tym jednotlivcom som aj ja sam.Takze zmena musi prist u mna a potom sa bude menit spolocnost a moje okolie.

Avatar

Ďusi

Júl 29th, 2012 at 21:51

Zásadná zmena prišla v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Vtedy došlo odpojeniu mzdy od produktivity práce. Odvtedy sa nám snažia zamestnávatelia nahovoriť, že musíme robiť viac a viac, že nadčasy sú normálne a že dovolenku nemusíme vyčerpať celú. Za stále rovnaký peniaz.
Je to len na nás, neprijať túto hru a zmeniť svoj postoj. My prenajímame zamestnávateľom časť svojho života za stanovenú cenu a všetko navyše môže byť, za navyše peniaze. Viacej práce totiž znamená väčšiu záťaž na organizmus, menej času na nákupy do domácnosti alebo menej času pre rodinu.
Ak matka od rodiny musí robiť nadčasy do večera, nemá čas nakúpiť a navariť pre rodinu. Jej práca navyše by mala byť ohodnotená tak, aby za to mohlo zobrať rodinu na večeru do reštaurácie a tam s nimi stráviť príjemný čas.

Nezabúdajte. Každý si k vám dovolí len toľko, koľko mu vy dovolíte.

Avatar

Rastislav

Júl 30th, 2012 at 7:13

Ja to poviem v jednej vete: 15 hodin denne dokaze makat kazdy blbec. Inteligent to zvladne aj za menej.

Avatar

rony

Júl 30th, 2012 at 8:01

Suhlasim :-) aj s komentarmi.

Okrem toho bacha, tak nejako sa okrem NADCASOV, co su oficialne a platene zalezitosti, tlaci tak nejak mimochodom, ze mas mat “neoficialne” “neregistrovane” nadrobene hodiny. Robi sa to tak, ze ked zahlasis, ze “pozrite, kolko mam nadrobene”, tak odpoved je “ja este viac”. No a obcas ti z tych hodin blahosklonne raz za cas zaplatia dve tri hodinky oficialneho nadcasu :-)

Pri rotacii niektorych pozicii, kde vydrzis 2 roky a si ako vypluty vechet, je to pre vsetkych vlastne “v poriadku”.

Vsimnite si kolko ludi odosiela maily podvecer, akoby tym davali najavo, ze robia naviac. Popritom ich pred obedom nezozenies, po obede nezozenies :-)

Avatar

Branislav Dudáš

Júl 30th, 2012 at 9:01

Najlepšie to povedal Bill Gates: Ak dať niekomu ťažkú úlohu, určite to bude ten najlenivejší človek. Len ten dokáže prísť so skutočne efektívnym riešením :)

Avatar

Peter

Júl 30th, 2012 at 15:11

Velmi dobry prispevok a aj diskusia k nemu. Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze veci sa zmenia, ked si clovek sam stanovi, kolko hodin chce venovat praci a vsetko tym padom musi stihnut urobit v tomto case. Ak je toho vela, no tak prichadza na rad stanovenie priorit a hned vyjdu najavo aj veci, ktorym sa venovat vobec neoplati. Uplne to zmeni myslenie. Pracovny cas je konstanta, ktoru sa oplati porusit, len ak ide o mimoriadnu prilezitost – mozno raz do tyzdna :-) Dalsim krokom je povedat si, aku cenu ma moja hodina prace – ak ju nedosahujem, zacinam sa vzdelavat, viac sledujem prilezitosti a hladam inovacie, aby som sa k mojej predstave “dopracoval”. No a aby nebol stres, tak si poviem, ze vsetko to, o com som hovoril vyssie stihnem za polovicny cas a zvysok je casova rezerva. Skratka, ak si neurcime vlastne pravidla, urcia nam ich ini. Dakujem za tento priestor a drzim vsetkym, ktori hladaju, skusaju a idu aj do rizika vela vytrvalosti a odhodlania na tejto ceste.

Avatar

Lukáš

Júl 30th, 2012 at 19:58

Článok je fajn, taký motivačný. Ku komentárom ohľadom nadčasov len toľko, že na Slovensku má právo podnikať každý jeden. Preto vždy môžete z práce odísť a začať makať na svojom pieskovisku. Potom máte šancu vybrať si svoj pracovný čas, určiť priority a tým pádom má takýto človek šancu robiť to čo ho baví.

Avatar

Furtep

August 25th, 2012 at 15:38

Dosť často počujem – ja tomu neverím. Ideálny stav je vtedy pokiaľ sme o svojej činnosti presvedčení, že je dôveryhodná. Nie vždy však máme na výber. Skúste sa venovať aj činnosti, pri ktorej nie je podmienkou veriť tomu, ale chcieť to skúsiť.

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska