Jún 9, 2011 | In: Podnikanie

Nebuďte ako ostatní

Tento článok som už chcel napísať dávnejšie, ale až dnes som sa k tomu dokopal, keď som dostal ďalšiu kritiku, že robím biznis trošku inak ako ostatní. A mal by som trošku prehodnotiť ako to robím.


A ako vždy som si povedal, že kašlem na to a budem si robiť biznis tak, ako to robím a nebudem sa hrať na dobrého. Prečo? Nechcem byť ako iní, ktorí si prečítajú pár kníh a potom sú najmúdrejší na svete. Väčšina z nich sú však teoretici, ktorým chýba prax. Kopírujú ostatných a myslia si, že tak je to dobre.

Ale neuvedomujú si základnú vec. Podnikanie nefunguje u každého rovnako. Môžete robiť všetko tak ako tí pred Vami, ale na 99% sa Vám to nepodarí. Prečo? Podnikanie nie je len o tom, ako čo robíte, ale aj tom, aká ste osobnosť. Darmo. Ak ste konzervatívny tak nikdy nedosiahnete taký biznis, ako bláznivejší človek. A pritom môžete robiť všetko tak ako Váš predchodca.

Podnikanie je aj o tom kto ste. Mne veľa ľudí nadáva, že moc veľa pracujem, že píšem články ako píšem, prečo tak často kritizujem atď. Ale to som ja. Áno, niektorým ľuďom to vadí a viem, že so mnou nespravia biznis, ani keby som bol posledný človek. Na druhej strane, asi ani ja s nimi. Sú firmy, kde sú tak divné procesy a vedenie, že by som s nimi ani nič riešiť nechcel. Ale potom sú tu ľudia, ktorým sa to páči a práve preto si ma najmú.

Ako príklad: Ľudia  vravia ako môžete robiť online biznis, ak nemáte web. Vždy poviem, že jednoducho. Na to, aby ste robili biznis nemusíte mať web. Ak ste dobrý, tak si Vás firmy nájdu.
Taktiež niektorí riešia, ako môžem podnikať ak nemám dokončenú strednú školu. A zas je odpoveď, že jednoducho. Žijeme v dobe, kde pokiaľ nechcete pracovať v štátnej sfére, alebo špecifickej oblasti tak Vám škola nič negarantuje. Viac sa cenia skúsenosti, ako to, čo ste sa naučili v škole.

Čo sa týka toho ako kritizujem. Vždy keď niečo kritizujem tak je jasné čo a prečo. A vždy dopredu firmu na chyby upozorním, až keď sa firma začne správať ako najmúdrejšia tak napíšem článok. Sú firmy, ktoré sa poučia a sú firmy, ktoré nie. Taktiež koľko krát dostanem kritiku aj ja. A vôbec sa jej nebránim, práve naopak. Kritika je dobrá, hlavne ak je k veci. Ak nie, tak ju neriešim.

Preto, nikdy, ale naozaj nikdy nekopírujte ostatných. Určitý čas to bude fungovať, ale časom Vás ľudia odhalia. Robte svoj biznis tak ako cítite. Nájdete si pri tom odporcov, ale aj ľudí, ktorých tým upútate.  Ale hlavne, budete sa pri  tom cítiť lepšie a verte, že ak sa budete cítiť dobre, tak aj ten biznis pôjde ľahšie.

A čo sa stane potom? Nebudete mať firmu, ale skôr hobby. Alebo podľa niektorých pseudofirmu. Ale to nevadí, hlavná vec, že ste sami so sebou spokojný a cítite sa dobre a nemusíte sa pretvarovať.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

24 Responses to Nebuďte ako ostatní

Avatar

anonym

Jún 9th, 2011 at 17:45

A mas vyucny list aspon?

Avatar

Smith

Jún 9th, 2011 at 17:47

Anonym – nie, nemám

Avatar

anonym

Jún 9th, 2011 at 17:54

Tak potom vsetka cest :), iba zo zakladnou skolou dokazat rozbehnut biznis a este aj tak napredovat. Nic v zlom, iba ma to tak zaujalo a drzim palce do buducnosti, kiez by bolo viacej takychto ludi ako ty… co by zobrali osud do svojich ruk, bez toho aby ich niekdo celym zivotom “viedol” a hovoril co maju robit: rodicia->skola->zamestnavatel->na dochodku nejaky demagog ;)

Avatar

Smith

Jún 9th, 2011 at 17:55

pár ročníkov na strednej mám :)

Avatar

anonym

Jún 9th, 2011 at 17:57

To som tusil :), ale aj tak, vsetka cest a vela stastia do dalsieho podnikania…

Avatar

Pavol Holeš

Jún 9th, 2011 at 18:26

A preco si nedokoncil skolu? Tell us your story :)))

Avatar

Smith

Jún 9th, 2011 at 18:28

To je tak na ďalších 5 článkov :) Dôvodov bolo celkom dosť, ale hlavne to že som sa v škole dosť nudil.

Avatar

Pavol Holeš

Jún 9th, 2011 at 22:01

A co si studoval? Mimochodom, notifikacie na mail nechodia? Nerozmyslal si nad integraciou komentarov cez facebook?

Avatar

a

Jún 9th, 2011 at 22:03

tiež nad tým čas od času uvažujem vykašlať sa na školu a skúsiť robiť niečo prospešnejšie ale keď si tak uvedomím že doba je ťažká a povedzme si podnikanie je kolísavá záležitosť, čo ak to nevyjde a nemáš nič v rukách čo by si mohol zamestnávateľovi ukázať? rozmýšľal si nad tým niekedy, čo ak? :) je to obdivuhodné ale inakšie všetká česť…a článok je zaujimavý presne tak to vidím aj ja, (skoro)všetci používajú zaužívané metody a len málo kto skúsi naozaj niečo odvážne čo by pritom mohlo mať úspech

Avatar

Smith

Jún 9th, 2011 at 22:04

@pavol rok som bol na chemickej priemyslovke, potom istý čas kuchár-časník až som skončil pri obchodnej akadémii, kde som chvíľku pobudol :) Spravil som si po svojom také všeobecné štúdium alá gympel :D
Notifikácie nechodia a asi ani chodiť nebudú :) dosť spamujem na FB a Twitteri, nie to ešte maily :D
Komentare cez FB ani moc nie, tam predsa len napriklad v Opere dosť blbnú a nie každý chce komentovať cez FB

@a ja keď som sa vykašlal na školu tak som si hľadal prácu. Všade kde som poslal cévečko si ma pozvali na pohovor. Asi chceli vedieť čo som za exot :) Ale k veci, nemal som papier ani nič a aj tak som nemal problém nájsť si job. Začal som ako čašník a mal som pokoj. A aj ma to bavilo. Ak zamestnávateľovi ponúkneš niečo viac (odhodlanie, motivácia, chuť atd) tak Ta vezme. Lebo je v Tebe väčší potenciál ako v človeku čo síce školu má, ale robiť ide preto lebo musí.
Podnikanie je vrtkavé. Ale preto je to zaujímavé. Žiadny stereotyp, môžeš si robiť veci podľa seba a hlavne, záleží od Teba ako bude vrtkavé. Ak sa snažíš a vymýšlaš nové veci tak nebude vrtkavé. Ak budeš čakať, že holuby padajú z neba tak bude až moc vrtkavé.

Avatar

xy

Jún 9th, 2011 at 22:23

pfuu, klobúk dole.Prečítal som to celé, aj s tvojími komentármi, a musím uznať, že si fakt tak troška Crazy .. ja síce študujem na VŠ, ale to více méne len preto, že získavam čas na to, aby som získal kontakty..totiž dosť rokov som prespal a preblúdil životom. Jedno ti ale závidím, prišiel si na to odosť prv ako ja, mne to trvalo fakt dlhšie, nezáleží na tom, čo máš vyštudované, keď nemáš prax, a nemáš odhodlanie. A naj. veci sú keď ideš do neznámeho, je pravda, že je tam najväčší risk, ale napr. môžem uviesť aj teba, kde si šiel do dosť veľkého riskku, ale ten zisk ako vidím, stál za to, ale tiež je pravda, že dnes je doba, pokiaľ chceš a pôjdeš za tým, tak to získaš .. ale musím uznať, takéto články by si mali dostávať do popredia, a možno by boli ľudia úspešnejší …

Avatar

Smith

Jún 9th, 2011 at 22:30

@xy aspoň vieš na čo si na škole. články budú pokračovať, nech trošku rozhýbeme nejaké tie zabehnuté veci :)

Avatar

Georgo

Jún 9th, 2011 at 22:31

velmi dobry clanok. dovolim si povedat, ze s istou godinovskou prichutou.

Avatar

Smith

Jún 9th, 2011 at 22:32

Úprimne sa musím priznať, že od Godina som prečítal 2 strany :( Ale berem to ako kompliment :)

Avatar

Georgo

Jún 9th, 2011 at 22:37

Skor som myslel jeho denne blogposty. http://sethgodin.typepad.com/

Minimalisticke s maximalnou hodnotou… preto hovorim, ze len prichut, ale si na dobre ceste ;)

Avatar

Jozef Rusnak

Jún 10th, 2011 at 9:34

Miso, dorob si casom skolu externe. Bude to sice “nuda”, ale casom to ocenis…. Tak okolo 40tky si ju dorob, ked uz budes financne za vodou ;-)

Avatar

Smith

Jún 10th, 2011 at 10:02

co si :) to uz by som spravil to na čom celý čas stavám :D

Avatar

Peter

Jún 10th, 2011 at 10:37

Každému odporúčam prečítať knihu Mysli a zbohatni od Napoleona Hila. Rozpráva o tom ako sa dá zbohatnúť myšlienkami. Nemyslím myšlienky ako nápady, ale myšlienky ako sebamotiváciu. Ak človek veľmi chce a celý život zasvätí svojmu cielu, tak to dokáže. Tak to robí Michal, tak to robím ja a ešte to tak robí minimálne milión ľudí v súčastnosti. Vojvodca Tarik stál pri bitke o Gibraltar proti mnohonásobnej presile. Dal ale spáliť lode a povedal mužom, že buď bitku vyhrajú, alebo zomrú všetci. Vyhrali ju. takto to je aj v podnikaní. Ak máte nejakú školu/titul a nedarí sa v podnikaní, tak sa na podnikanie vybodnete a idete robiť to, čo ste študovali. Ak ale nemáte titul/školu a v podnikaní sa nedarí, bojujete naďalej, lebo nemáte na výber. A v 90% prípadov je neúspech v podnikaní zárodkom úspechu. Ale mnohí to už vzdajú pri 1. neúspechu, lebo majú na výber z viacerých ciest, kým ten, kto na výber nemá sa k tomu úspechu dopracuje

Avatar

Roman

Jún 10th, 2011 at 12:08

Peter, myslím, že si odporúčil celkom dobrú knihu, určite si ju prečítam čo najskôr, možno tam nájdem aj nejakú inšpiráciu…

Avatar

meno

Jún 10th, 2011 at 15:42

Ach jaj. Dalsi mlady chalan, co robi “biznis” s 10 tisic eurami rocneho obratu a svoje “nazory” vypisuje ako podvedome ospravedlnenie.

Avatar

Smith

Jún 10th, 2011 at 16:34

@meno v prvom rade nejde o žiadne “ospravedlnenie”. Ja som so svojim biznisom spokojný. Mimochodom, ročný obrat ešte neviem, kedže firma finguje len od septembra, ale určite to budu nasobky Tvojho odhadu s 10K. Toľko som mal len za posledné 2 mesiace na školeniach :) good luck

Avatar

peter

Jún 10th, 2011 at 16:45

Aj keby mal len 10k, tak je to stále lepšie ako drieť za 400eur v Lidli, nemyslíš meno ? :-)

Avatar

Jánoš

Jún 12th, 2011 at 12:33

Dalsia blba ovca v tomto blbom stade, ktorej okolie dava falosny pocit, ze moze dosiahnut viac a tak sa ho chytaju ako o zivot…

Avatar

Zamestnanie

Jún 19th, 2011 at 13:44

Dobrý článok a máš pravdu. Podnikanie je životný štýl a musí ťa to baviť a mať to v sebe.

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska