Jún 8, 2011 | In: Podnikanie

Nech Vás strach nevyradí z hry

V poslednej dobe často počúvam hlavne od začínajúcich podnikateľov, alebo študentov o tom, ako by niečo chceli robiť, alebo niekoho kontaktovať, ale proste to nespravia lebo sa boja.


Úprimne, lezie mi to strašne na nervy. Lebo aj z malej veci dokážu spraviť obludnú vec, ktorá je pomaly väčšia ako celá zem. Hlavne keď si vypýtajú na niekoho kontakt, že by chceli s danou osobou niečo prebrať. Ja im kontakt dám a o 3 dni mi príde odpoveď, či by som nemohol danej osobe napísať ja, lebo oni sa boja.

Hlavne keď si vezmem, že za ten čas kedy sa oni len odhodlávajú napísať, by mohli mať celú vec vybavenú. Napriek tomu ich strach vyradí z hry niekedy na pár hodín, niekedy na pár dní a niektorých na stálo. To je strašná chyba.

My sme práve minulý týždeň riešili s Johnom, či by nám neprenajal za určitých podmienok doménu barter.cz, keďže doménu bartrujeme.cz má nejaký lišiak a chce sa ňu relatívne dosť peňazí, ktoré môžem investovať do iných vecí. Ja sám mám pred Johnom určitý rešpekt, kedže je niekde inde ako ja, ale napriek tomu som mu napísal, či by bola takáto možnosť.

Odpoveď prišla takmer hneď: “Dajte ponuku”.  Sformulovali sme teda ponuku a odoslali, behom pár minút prišla odpoveď a boli sme dohodnutý. Hneď na druhý deň bola doména presmerovaná na naše servery. Takže dokopy 2 napísané emaily a doménu môžeme za rozumných podmienok využívať. Pričom keby som bol ako ľudia spomenutí vyššie doteraz by sme hľadali vhodnú českú doménu na projekt.

Pri komunikácii s Johnom bola ešte jedna zaujímavá vec. Naučený s podmienok na SR/ČR som sa ho spýtal či bude chcieť aj zmluvu. Prekvapivo nechcel. Kým na SR/ČR by sme možno ešte teraz riešili len veci ohľadom zmluvy, kedže tu väčšina rieši nezmysly, ktoré ani netreba. Vadí im jedna čiarka v zmluve, a vlastne furt niečo a k biznisu sa dostanete často až po 2 mesiacoch, v tomto prípade bolo všetko dohodnuté behom 2 emailov.

Preto, nedovoľte aby Vás strach vyradil z hry a namiesto rozmýšľania, špekulovania ako to môže dopadnúť radšej sformulujte čo chcete a ozvite sa. Buď to bude win-win, alebo dopadnete zle. Ak dopadnete zle, nič sa nedeje skúšajte ďalej. Raz sa Vám to podarí a jeden úspech zmaže všetky neúspechy.

Good luck!

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

6 Responses to Nech Vás strach nevyradí z hry

Avatar

Igor

Jún 9th, 2011 at 19:10

Tiez nerobime na drobne veci zmluvy a ludia v SR/CR su z toho prekvapeny. Gentlemanska dohoda funguje vzdy ak su obe strany seriozne. A pokial je niekto neseriozny je nanic aj 100 stranova zmluva…

Avatar

Smith

Jún 9th, 2011 at 19:11

Igor to je svätá pravda. Lenže na SR/CR sú ako keby firmy presvedčené, že bez zmlúv sa biznis robiť nedá. Ako keby čakali, že keď majú zmluvu tak majú všetko.

Avatar

Roman

Jún 9th, 2011 at 22:35

Smith, ale problém je skôr vtom, že každý sa chce niečím zaručiť, a vždy chcú byť nejak poistený, až nakoniec sa na hlavnú vec zabudne .. oni dávajú 100 stránové zmluvy preto, lebo 99% ľudí si ich neprečíta.

Avatar

Smith

Jún 9th, 2011 at 22:39

@Georgo ani tie :) ale asi kuknem čo to píše. Dnes to zo mňa vyšlo nejak samo :)
@Roman o tom bude ďalší článok :)

Avatar

Roman

Jún 10th, 2011 at 7:43

Smith, tak to sa potom veľmi teším… :)

Avatar

alaRa

Jún 10th, 2011 at 7:57

Reagujem na úvod:
je to aj o uhle pohľadu, ja tomu napríklad nehovorím strach, ale zodpovednosť a mix ľudí, mix všetkého. Mne bez “predvoja” asi ťažko niekto zavolá, minimálne, ten, kto poskytne moje číslo, musí mať sakra dobrý dôvod, inak neznámy prechádza do hájazeleného a mail do spamu. To isté platí, ak sa potrebujem s niekým skontaktovať, vyžadujem, aby poskytujúci dal o tom dotyčnému vedieť, že zavolám. Za mňa nemusí nikto nič riešiť, ale nebudem zbytočnosťami plytvať svoj čas.
no a druhá vec je gentlemanská dohoda. Hore čítam, ak sú obe strany seriózne. Súhlasím. Obe…”Nás serióznych” sa napríklad stretlo 10 ks, stretli sme sa 3x, sme slušní 8 gentlemanov, 2 lady, cieľ je jasný, vízia ešte viac….a bez právnika to nejde. Ešte aj na tom stretnutí potrebujeme vedieť, čo môžme, a čo nie, voči sebe navzájom.

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska