Jún 10, 2011 | In: Podnikanie

Pseudofirmy a zamestnanci

Dnes na tému ako podnikať bez zamestnancov. Firma bez zamestnancov je opäť zvaná pseudofirmou. Čo je to vlastne taká pseudofirma? Podľa niektorých sú to firmy, ktoré sa podobajú rôznym sektám, robia veci inak ako je zabehnuté a štandardné alebo ako niektorí tvrdia – sú to kurviči trhu.

O tom, ako robiť veci inak, som už písal včera. Dnes je tu pokračovanie na tému pseudofirmy a zamestnanci. Pseudofirma podľa charakteristiky nemá zamestnancov. Ale prečo nie?

1. Nie je to firma a preto nepotrebuje zamestnancov
Keďže nejde o firmu je jasné, že nemôže mať zamestnancov. Pseudofirma funguje ako firma len v obchodnom registri. Inak je to skôr také zoskupenie ľudí na rovnakej vlne, ktorí sa musia niekedy skrývať, lebo v okolí hrozí, že budú ukameňovaní, alebo na nich ostatné “normálne” firmy pošlú exorcistu. Aj vám to pripomína  hon na čarodejnice?

2. Zamestnanec nikdy nezbohatne
Pseudofirmy skôr fungujú na partnerskom režime, kde ľudia nie sú zamestnancami, ale SZČO, prípadne neskôr spoločníkmi . Na rozdiel od zamestnanca, ktorý má pevne stanovené kedy, kde a ako sa tieto osoby sami rozhodujú kedy, kde a ako. Navyše v neposlednom rade aj viac zarobia.

Väčšinou to funguje takto:
Klient zaplatí 1000 eur. Svoj podiel (podľa zásluh) si vezme copywriter, časť programátor, časť samotná pseudofirma. A všetci sú spokojní, každý dostane len toľko, koľko si zaslúži. V klasickej firme dostane zamestnanec na konci mesiaca toľko ako vždy. Je úplne jedno, koľko toho spraví. Raz za čas nejaké tie prémie, ale aj tak nikdy nezbohatne.

3. Pseudofirma má rada svojich členov spolku
Určite to poznáte. Nastupujete do zamestnania a čaká vás 20 stranová zmluva, potom konkurenčná doložka, zmluva o mlčanlivosti a kopu ďalších papierov. Väčšina si to ani neprečíta a podpíše. Ale základom je, že vo väčšine zmlúv je zakotvené, že nemôžete súčasne pracovať v tom istom odbore, ako sú predmety podnikania firmy. A tak nehrozia žiadne bokovky.

Pseudofirmy nič také nepoznajú. Členovia spolku si navzájom dôverujú a zmluvy nechávajú pre ostatných. Pseudofirmy týmto veľmi pomáhajú prírode, keďže ušetria množstva papiera. Navzájom sa nelimitujú. A tak členovia spolku môžu popri činnosti pre spolok vykonávať aj iné činnosti. Však prečo nie, ak majú čas, nech robia. V konečnom štádiu to pomáha aj pseudofirme, ktorá týmto získava skúsenejších členov.

4. Pseudofirma podporuje homeworking
Tým, že nemá zamestancov, ale len členov alebo ďalšie SZČO tak nepotrebuje mať kanceláriu a ľudia môžu pracovať z odkiaľ len chcú tzv. homeworking. To staré klasické firmy nedovolia. Však si zamestnanec a tak budeš chodiť do firmy. Pseudofirmám je to jedno. Človek dostane zaslúženú plácu za výkon. A či to spraví doma, na záchode alebo niekde na pláži, to je jedno.

5. Členovia sa navzájom motivujú
Členovia, ktorí dokážu svoje aktivity rozvíjať aj mimo spolku sú hnacím motorom aj pre ostatných – perfektná motivácia už v rámci členstva. Keď sa pridá ešte motivácia zvonku, získate tak množstvo energie, ktorá sa niekde musí uvoľniť. A zas profituje samotný spolok, jeho členovia a aj klienti. Len pozor: jednorázové uvoľnenie nahromadenej energie by mohlo mať za následok veľký tresk. Preto je potrebné ju postupne dávkovať.

6. Členovia prinášajú biznis
Príklad: V spolku je programátor, ktorý dostane mimo spolku zákazku. Ale súčasťou zákazky nie je len programovanie, ale aj copywriting, marketing atď.

Otázka: Komu to dohodí? Samozrejme spolku, ktorého je členom. Samotní členovia takto podporujú spolok, ktorý rastie ako snehová guľa, ktorá sa z kopca rozkotúľa a nabaľuje na seba kopu snehu.

Čo by spravil zamestnanec? Dohodil by to známym, lebo by vedel, že v klasickej firme z toho nebude mať nič. Tak na čo by sa snažil.

Samozrejme sú aj normálne firmy, kde byť zamestnancom je malá výhra. Ako napríklad Facebook, Google, WebSupport a ďalšie. Ale aj u nich to nie je klasický štýl: vedenie – zamestnanci. Je to taký stredný stupienok medzi normálnymi firmami a pseudofirmami.

To ako bude robiť biznis je na vás. Ako vidíte, možností je veľa. Či už sa rozhodnete pre klasickú firmu alebo pseudofirmu, robte to hlavne tak, ako to cítite. Ak chcete zamestnancov, najmite ich, ak nie, tak ich nenajmite. Je to len na vás.

Pseudofirma naozaj nie je pre každého. Niektorým sa len pri pomyslení na podobné firmy otvára rybička vo vrecku. Ale tak je to dobre. Lebo pseudofirmy, nie sú pre každého.

Tiso na Twitteri dal tiež dobré vysvetlenie pseudofiriem: Pseudofirma ako zastrešenie ľudí (freelancerov), ktorý spolupracujú (coworkujú).

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

8 Responses to Pseudofirmy a zamestnanci

Avatar

meno

Jún 10th, 2011 at 17:21

hej, pseudohranie sa na podnikanie funguje tu, na nete, ked sa vari z vody… tie hmotne, materialne cinnosti by sa takto daleko nedostali…

Avatar

Smith

Jún 10th, 2011 at 17:24

všade sa to dá takto robiť. To, že Ty si myslíš, že nie to je Tvoj postoj. Kto chce, nájde si spôsob

Avatar

pseudonym

Jún 11th, 2011 at 22:08

pseudoblog

Avatar

Lukas Pampurik

Jún 13th, 2011 at 9:43

Vela ludi takto sposob podnikania odsudzuju a povazuju pseudofirmy za nieco menej ako velke firmy s kancelariami v centre mesta. Tam sa im vsak casto nedostava osobneho pristupu, na co pridu zvycajne az ked je neskoro.

Avatar

meno

Jún 13th, 2011 at 17:02

Smith 10 Jún, 2011

všade sa to dá takto robiť.

ANO?:) okej, tak to tak vyskusaj pri peceni rohlikov o 4:00 kazde rano, na centralnom prijme, pri servisovani prenosovej sustavy….

tieto decka od pocitacov a facebooku nevedia rozmyslat, ich obzor je kliknutie, ale realna praca tazko

Avatar

Smith

Jún 13th, 2011 at 17:09

@meno ja som pred tým pracoval aj manuálne. A myslím, že všade sa dajú veci robiť inak ako je zabehnuté

Avatar

PsychoAstronaut

Jún 13th, 2011 at 19:22

Mne ten článok príde že “pseudofirmu” ukazuje v pozitívnom svetle. Ako mladý nádejný ekonóm vidím hore uvedené pozitíva ako MEGA pozitíva z finančného hľadiska.

Myslím si, že ak si to vie niekto “ošéfovať” tak si môže podnikať akokoľvek. A ak je podnikateľ “len” stolár a do podnikania sa absolútne nevyzná, holt musí mať klasickú sročku, platiť odvody za zamestnancov (ktoré ako vyplýva z textu pri pseudofirme nie sú), platiť si účtovníčku atď atď.

Na druhej strane si nemôže dávať do nákladov podnájom za kancelárske priestory nakoľko žiadne nemá, …

Všetko má svoje výhody aj nevýhody, preto aj je niekto živnostník a niekto eseročka.

Avatar

Peter Furmaník

September 25th, 2011 at 12:12

Jedna z nesporných výhod nezamestnávania zamestnancov je to, že si na seba nenabalíš horu papierovania a povinných platieb zamestnancom (stravné, sociálny fond, dovolenka, choroby, pracovné pomôcky, vzdelávanie atď) teda náklady čo tvojmu biznisu veľa neprinesú a v konečnom dôsledku Ťa môžu zlikvidovať:)

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska