Júl 12, 2011 | In: Podnikanie

Serte na cudzie chyby, učte sa z vlastných

Už niekoľko krát mi bolo do hlavy vtĺkané, aby som sa učil z cudzích chýb. A aj keď som sa to všemožne snažil tak takmer nikdy sa mi to nepodarilo. Pravdepodobne sa mi to nevrylo dostatočne hlboko do hlavy a takmer vždy som sa dopustil nejakej chyby.

Práve sme dokončili bartrujeme.sk (som hrdý tato :) ) a tak možno zopakujem staré známe poznatky, ktoré už asi niekto niekedy vyslovil. Ide o súbor časti chýb, ale aj postrehov, ktoré boli súčasťou príprav a dokončievania bartrujeme.sk

1. Reklamu a komunikáciu riešte od počiatku
Myslím, že toto sa nám podarilo. Hneď na začiatku sme začali riešiť Facebook, Twitter a oslovovali pár ľudí. Nečakajte zbytočne kým projekt dokončíte, začnite s jeho propagáciou hneď ako je to možné. Minimálne v okruhu svojich známych a na sociálnych médiách. Získate tak feedback, ktorý potrebujete, ktorý vás posunie dopredu, ktorý vám pomôže vylepšiť projekt, ktorý vám prinesie pohľad nezainteresovaných, ktorý ….

2. Diverzifikácia je dobrá vec, ale …
Ja sám sa snažím v podnikaní rozširovať biznis o ďalšie a ďalšie časti (produkty,. služby..) lebo to má niečo do seba. Rozkladám tak riziko, čo ak jedna časť biznisu spadne. Pri väčších projektoch sa týmto štýlom popálite. Keby sme sa bartrujeme venovali full time tak by bol hotový oveľa skôr. Takto prišli zákazky od klientov, naše iné projekty (reseller program pre agentúry a iné) a na bartrujeme neostával čas. Vyčleňte preto ľudí, ktorý budú robiť na danom projekte a na ničom inom. V konečnom štádiu to budete mať lacnejšie a rýchlejšie.

3. Biznis plán je na prd, ale základné náčrty niekedy bodnú
Biznis plán zahoďte, ideálne ho ani nerobte. Môj náčrt biznis plánu dnes už neexistuje a som vďačný. Predpokladám, že teraz by tam boli na túto chvíľu neuveriteľné čísla :) To však neznamená, aby ste si nespravili naozaj jednoduchý plán, kedy, čo, ako a za koľko. Naozaj vám stačí dať si nejaké miľníky, a vôbec pri nich nemusíte mať dátumy.

4. Pracujme v tíme, ale nie na diaľku
Hneď si budem aj oponovať. Práca na diaľku má svoje čaro. Ale pri dôležitých veciach je lepšie keď ste pri sebe. Jednak hneď vidíte čo sa robí, nemusíte robiť screeny a posielať ich parťákom a hlavne, nemusíte čakať kedy tí ostatní budú online. Inak ale platí, že môžete pracovať v pohode jeden z Kuvajtu a druhý z Austrálie.

5. Vytrvalosť a odhodlanie
Bez vytrvalosti to pravdepodobne zabalíte po pár dňoch. Prestane sa vám chcieť a zrazu váš projekt je to posledné čo chcete vidieť. Odhodlanie, že chcete niečo zmeniť, niekomu niečo ukázať – je jedno prečo to budete robiť, hlavne to robte.

“Nič na svete nemôže nahradiť vytrvalosť. Ani talent, lebo nie je nič neobvyklejšieho ako neúspešní muži s talentom. Ani genialita, lebo neuznaný génius je takmer príslovečný. Ani vzdelanie, lebo svet je plný vzdelaných stroskotancov. Ale vytrvalosť a odhodlanie sú samy o sebe všemocné.”

Calvin Coolidge

6. Nájdime si spriaznené duše a mentora/-ov
Platí priama úmera. Čím viac, tým lepšie. Všetkých ich tu vymenovať by bolo ťažké, ale oni vedia, ktorí sú to, takže vám veľké vďaka. Pohľad ľudí, ktorí nie sú zainteresovaný má hodnotu zlata. Áno, ide aj o reakcie typu “stojí to za hovno”, alebo “čo ti j.ebe?” – tie sú možno najlepšie. A hlavne ľudí, ktorí už nejaké projekty  majú za sebou a budú vás varovať, toto sprav takto, toto daj tu atd. A aj tak sa pár krát stane, že si väčšinou vecí spravíte po svojom :) Lebo vy ste tvorcovia, vy viete najlepšie ako to bude fungovať, kto je vaša cieľovka,…

7. Buďme realisti
Keď už si stanovíte termíny tak buďte realisti. Ak predpokladáte, že vám niečo zaberie týždeň, radšej si dajte na to dva týždne. Hlavne, ak na projekte nepracujete full time, ale iba „bokom“, vtedy keď to najmenej potrebujte sa ozvú všetci klienti. Zrazu všetko musí byť ASAP. Taktiež ak pracujete s externistami, tam si dajte možno aj 3x viac času.

8. Testujme
Testujme, testujme a ešte raz testujme. A všímajte si maličkosti, zapíšte si všetko, aj to čo myslíte, že je nepodstatné. My sme napríklad, až dnes večer odhalili, že nám na webe chýba podstatná vec. Nájdete ju? Ak áno, šup do komentárov.

9. Neriešme maličkosti
Zas si odporujem s bodom 8, kde radím zapisovať si všetky maličkosti. Ale zas, dokážte rozlíšiť čo je podstatné a čo môže byť neskôr. Včera keď som rozmýšľal nad VOP tak ma napadlo, že by sme mali mať aj etický kódex. Peťo ma však stopol a dobre spravil. Celú noc by som sa drbal z nejakým etickým kódexom, ktorý tam zatiaľ byť nemusí a pritom by som nedokončil podstatné veci.

10. Sledujme konkurenciu
V niektorých chvíľach som sa cítil ako Sherlock Holmes :) Sledoval som konkurenciu, kde majú odkazy, akú reklamu používajú, akú majú návštevnosť a vlastne všetko, čo sa zistiť dalo. Ďakujem firmám, ktoré poskytujú web stránkam meranie návštevnosti zadarmo ale potom ukazujú časť štatistík zadarmo :) Takže rada znie, sledujme konkurenciu a jej kroky.

+1. Tu by mal byť nejaký zlatý klinec
Ale nič tu nie. Neexistuje žiadny zlatý klinec, všetko dokopy dáva pekný celok. Jednotlivé časti nič neznamenajú, nič nie je významnejšie a nič menejcennejšie. Všetky chyby a poznatky, ktoré získate pri projekte sú jeho neoddeliteľnou súčasťou, kde jeden nadväzuje na druhý.

Ale možno len predsa len ten klinec bude. Odhodlajte sa a začnite. To je základ. Čím skôr sa rozbehnete, tým skôr zistíte či je to správny smer alebo nie.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska