Október 31, 2011 | In: Podnikanie, Rozhovory

Tomáš Srnka: Chcem stáť pri zmene odvetia IT

Tomáš Srnka úspešné absolvoval International Baccalaureate Diploma program na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave. Aktuálne študuje softwarové technológie a management na Českom Vysokom Učení Technickom v Prahe. Stál pri zrode LinuxOS.sk, neskôr založil občianske združenie vpsFree.cz o.s. a spoločnosť Relbit, s.r.o. Vo voľnom čase sa venuje rodine, priateľke a kamarátom. Okrem IT a podnikaniu sa rad vŕta v dokumentoch zo studenej vojny a lepí modely lietadiel. 

Tomáš ako si sa dostal k podnikaniu? Bola to nejaká prirodzená cesta, alebo ťa niekto nakopol?

Keď som mal asi 10 rokov, mama raz prišla za mnou a povedala mi, že by som konečne mohol začať robiť na počítači niečo iné ako len sa hrať hry. Tak som zobral otcovu učebnicu jazyka C a naučil sa programovať v C. O rok neskôr vznikol na škole krúžok pre začínajúcich programátorov v PHP (vtedy myslím ešte PHP3) a ja som sa prihlásil. Strašne ma to chytilo. Na konci krúžku bola súťaž, že ak niekto dokáže nabúrať učiteľovi jeho stránku, tak dostane bonusové body a čokoládu. Dlho nevydržala… :).

Následne som sa dostával ako -násť ročný k vytváraniu webov pre rôzne spoločnosti, od malých prezentácii až po realitné weby. Popri tom som sa začal zaoberať OS Linux a narazil som na stránku LinuxOS.sk v jej ranných začiatkoch. Ihneď som sa k chalanom pridal a do roku 2008 som stál vo vedení portálu. Na webe LinuxOS.sk sme predávali rôzne reklamne predmety s Linux/Opensource motívom a občas robili opravy a inštalácie serverov.

Na konci roku 2008 som čítal na blogu abclinuxu.cz príspevok, že človek s nickom “snajpa” má taký nápad  - poďme spraviť komunitné virtuálne servery. Nápad sa mi páčil a mal som práve server, ktorý odmietol klient a tak som pekne ako 17 ročný išiel za neznámym človekom niekam do stredu Českej Republiky. Výlet som prežil, server prežil, snajpa prežil :). Tak sme založili vpsFree.cz o.s. Postupne z jedného serveru boli dva, tri, štyri, päť, šesť…

Keďže na správu vpsFree nám chýbal software, tak sme so snajpom (Pavel Snajdr) napísali program s názvom vpsAdmin. Ten nám umožňoval spravovať členov, virtuálne servery a celu infraštruktúru. Jedného dňa som na blogu podnikanivusa.com videl príspevok, že nejaký človek hľadá investíciu. Tak sme nápad prepísali do lepšej podoby a poslal som to na e-mail. O pár dní som už sedel (už teraz s našim) investorom Jonatanus-om na večeri…

Dá sa skĺbiť podnikanie a škola?

Určite áno, sám som toho príkladom. Podľa mňa je štúdium veľmi dobrý čas na začatie podnikania – študent nie je ničím viazaný (partner / deti / rodina), má veľa voľného času a kopec spolužiakov, kamarátov okolo seba s rovnakým alebo podobným zameraním. Ba čo viac, skúsení profesori a výskumne strediska môžu byť študentským firmám nápomocné. Veľa dnes úspešných firiem vzniklo práve na vysokých školách medzi spolužiakmi. Myslím si, že je to iba o prioritách študenta a o jeho vnútornej motivácii. Často krát je potrebne sedieť 12-14 hodín a makať.

“With great power comes great responsibility.” — Uncle Ben

Aké je to byť šéfom sám sebe? 

Super. Môžem si organizovať čas podľa seba, môžem posúvať firmu ktorým smerom sa mi páči a ako sa mi to zdá najlepšie. S tým však prichádza aj úplná zodpovednosť za všetky činy. “With great power comes great responsibility.” — Uncle Ben

Vedel by si si predstaviť, že by si niekedy skončil s podnikaním a zamestnal sa?

Pravdupovediac si to aktuálne ani veľmi neviem predstaviť. Zo mňa by bol zlý zamestnanec. Ešte som si to neskúsil a dúfam, že ani neskúsim :).

Aké máš ciele v podnikaní?

Chcem stáť pri zmene odvetia IT, kedy sa aplikácie menia na web aplikácie. Chcem aby Relbit poskytol najlepšie nástroje na vývoj, testovanie a poskytovanie webových aplikácii. Cieľom je byť globálnou firmou, kde SaaS firmy hostujú svoje aplikácie.

Myšlienka je taká, aby firmy vyvíjali software postupne, robili drobné zmeny každý deň. Pre užívateľa je oveľa ľahšie, keď sa každý deň zmení jedna drobnosť, ako keď musí prehryznúť prechodom z 1.0 na 2.0 raz za pár rokov. Pre firmy zase znamená prechod na SaaS (Software ako služba) to, že ľudia im neplatia jednorázové poplatky, ale budujú si stabilný príjem a zároveň pri SaaS limitujú množstvo nelegálnych kópii na nulu.

Zatiaľ sa nám podarilo vybudovať poslednú časť, poskytovanie webových aplikácii (Cloud platform).

Stojíš za firmou Relbit.com – aké boli začiatky?

…Ako som už spomínal pri druhej otázke, pôvodne sme chceli vytvoriť software na správu datacentier. Avšak počas vývoja a následných par mesiacov od založenia spoločnosti sme pokazili snáď všetko, čo sa dalo. Tak sa ma jedného dňa spýtal niekto na startupcampe “Čo je budúcnosť hostingu?” a mne napadlo spraviť Relbit. Samozrejme, hneď som si vypočul, že to nebude fungovať, to nikto nekúpi a načo by mu to bolo atď. Samé “pozitívne” reakcie.

Som sa nedal a prihlásil sa na IPO48 so silným tech-preview, ktoré toho veľa nevedelo. Tam som získal na Relbit opačné reakcie, ľudia za nami chodili “to fakt funguje?”, “kedy to bude?”, “ja zavolám klientovi nech dá výpoveď v hostingu..”. A ten klient dal fakt výpoveď a je našim zákazníkom #1. V každom prípade to bolo skvelé, Customer Discovery Process na 100%. Zistil som, že ten problém je, že ho ľudia chcú riešiť a sú ochotní za to platiť. Odvtedy ubehlo 8 mesiacov a my máme servery na troch kontinentoch.

Ako si už spomínal,  do Relbit.com ste získali investora. Aký je život s investorom? Nestará sa moc do toho ako podnikáte? ;)

Juraj je viac ako co-founder ako investor. Pomáha nám so všetkým s čím vie a potrebujeme pomôcť. Za to mu patri veľká vďaka. Do samotného smerovania firmy moc nekecá, aj keď stále žartuje, že kedy tam bude C#/.NET :).

Pred niekoľkými dňami si vyhral Študentskú podnikateľskú cenu. Ak je to pocit?

Zmiešaný. Na jednej strane je to super, na druhej mi vzniklo množstvo povinností, ktoré musím riešiť s celosvetovým finále v NYC. Na finále sa veľmi teším, avšak teraz musím skĺbiť nielen školu, podnikanie a súkromný život, ale aj prípravu na celosvetovú súťaž. Každá minca má dve strany.

Akú budú tvoje najbližšie kroky?

Povedal by som, že spánok, ale toho si veľmi neužijem – ešte trikrát sa vyspím a budú Vianoce :). Reálne, pripravujeme reklamnú kampaň pre Relbit, riešime rozširovanie infraštruktúry Relbit-u, nove služby atd.

Tomášovi ďakujem za rozhovor a želám veľa úspechov :) Tomáša  nájdete na Twitteri alebo Facebooku a nezabudnite navštíviť aj Relbit.com

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

3 Responses to Tomáš Srnka: Chcem stáť pri zmene odvetia IT

Avatar

m d

November 2nd, 2011 at 10:55

Je to super, držím palce, želám veľa dobrých nápadov!

Avatar

Jan Jadud

November 9th, 2011 at 12:24

Super clanok, drzim Tomasovi palce. Michal mohol by si updatnut link na twitter? Je nejaky vadny :-/

Avatar

alian

December 9th, 2012 at 14:01

Supr, drzim palec!

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska