Jún 3, 2011 | In: Recenzie kníh

Chudý Honza, bohatý John – John Vanhara

Historicky prvá recenzia u mňa na blogu. Ale odteraz už budú pravidelne, každý týždeň. Z kníh, ktoré sme dostali do Coworkingu som si vybral ako prvú Chudý Hozna, bohatý John kedže tá mi bola najbližšie čo sa zamerania týka.

Autorom knihy je John Vanhara, ktorý v roku 2002 prišiel do USA s cieľom vybudovať úspešnú firmu s minimálnymi nákladmi. Svoje aktuálne poznatky píše na svojom blogu podnikanivusa.com, kde sa môžete dozvedieť množstvo informácií o tom ako funguje.

Aj keď je kniha rozdelená do jednotlivých kapitol, tak si ich počas čítanie nevšimnete, čo je len dobre, keďže text na seba súvisle nadväzuje. Hneď na začiatku knihy sa dozviete, že by ste mali rozmýšľať ako magnáti. T.j. neutratiť hneď všetky svoje financie, ale skôr ich investovať a následne utrácať peniaze z výnosov.

V ďalších kapitolách sa dozviete hlavne to, ako John prišiel do Ameriky, ako fungoval prvých pár rokov a hlavne, ako urobiť úspešný biznis.  Sympatické je aj to, že John otvorene priznáva, že na to aby ste spravili úspešný biznis nemusíte vymyslieť nič nové. Stačí ak niečo existujúce vylepšíte a doladíte k dokonalosti.

Ďalšou pravdou je aj to, že na to aby ste podnikali netreba mať extra super web. Stačí, ak budete dobrý a budete poskytovať kvalitné služby za rozumné peniaze. Toto väčšina ľudí na Slovensku preceňuje, kde do Vás hneď niektorí ľudia rýpu, že ako môžete podnikať keď nemáte web? Odpoveď je vždy jasná: “Jednoducho”.

Dočítate sa tiež, že je dobré ak  svoje podnikanie nepostavíte len na jednej činnosti, ale na viacerých. Ide o jednoduchú optimalizáciu, ak by Vám jeden biznis upadal. V knihe je spomenutý aj reálny príklad, keď Johnovi upadal biznis s realitami, ale iný biznis ho zachránil keď žiadal o pôžičku.

Ako bonus sú v knihe spomenuté rozdiely medzi zamestnancami v ČR/SR a tými v Amerike. Kde ľudia ak im dáte presný popis, ako majú robiť tak neodvrávajú a robia. Ale aj to, že málo čerpajú dovolenku alebo neprotestujú proti nadčasom. To by na Slovensku asi pri našich odboroch nehrozilo :)

Ďalej sú v knihe spomenuté aj rady ohľadom zakladania firiem v USA, ako prebieha komunikácia v Amerike, ako je to s realitami, so zakladaním nových biznisov, ako získať v USA financie, víza atď. Vymenovať tu všetky by mi zabralo toľko času, ako Vám si ju rovno prečítať.

V každom prípade Vám kniha rozšíri obzory čo sa týka podnikania. Nakoľko Vám ukáže rozdiely medzi podnikaním na Slovensku a v USA. V ideálnom prípade Vám pomôže rozbehnúť sa. Zistíte, že na to, aby ste boli úspešný Vám stačí málo. Základom je motivácia a potom to už ide v pohode.

V každom prípade, ja som knihu prečítal za cca 3 hodinky. Nakoľko ak ju začnete čítať, ťažko s tým prestanete. Navyše John teraz vypustil do sveta jej elektronickú podobu a tak si ju môžete kúpiť už za 1 dolár.

P.S. možno keby John písal knihu teraz, tak by tam doplnil niečo o sociálnych médiách :) Hlavne teraz, keď aktívne využíva Twitter :)

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

1 Response to Chudý Honza, bohatý John – John Vanhara

Avatar

VladoPt

Jún 5th, 2011 at 11:33

Dúfam nebude drzosť a nebudeš sa hnevať, keď si u Teba nechám o jeden link naviac. Ak aj áno, stačí neschváliť komentár. Čo ty na to? http://bit.ly/kqx8Dm

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska