December 22, 2010 | In: Reklama

Cestovná agentúra alebo sprostredkovateľ?

Na webtrhu sa nedávno viedla debata o tom, či na prevádzkovanie affiliate na dovolenky alebo zájazdy je potrebná sprostredkovateľká činnosť, alebo treba živnosť na prevádzkovanie cestovnej agentúry. 

Trošku mi to nedalo a oslovil som odbor živnostenského podnikania Ministerstva vnútra s otázkou, či na affiliate treba živnosť na cestovnú agentúru alebo stačí sprostredkovateľká činnosť.

Z Ministerstva vnútra mi prišla odpoveď, ktorú budem citivať:

“K predmetnej veci Vám oznamujeme, že podnikanie v oblasti cestovného ruchu konkrétne v predmete podnikania „ prevádzkovanie cestovnej kancelárie“ a prevádzkovanie cestovnej agentúry“ sa riadi zákonom č. 281/2001 Z.z. o zájazdoch, podmienkach podnikania cestovných kancelárií a cestovných agentúr a o zmene a doplnení Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov, ktorý spadá pod gesciu Ministerstva hospodárstva SR.

Sprostredkovateľskou činnosťou  sa rozumie  činnosť podnikateľa vykonávaná za odplatu (províziu ) , ktorá smeruje k tomu, aby iná fyzická osoba alebo právnická osoba mohla uzavrieť  určitú zmluvu ( o sprostredkovaní ) s treťou osobou.

Máme za to, že činnosť, ktorú vykonáva webmaster pre určitú cestovnú kanceláriu a cestovnú agentúru je činnosťou sprostredkovateľa , čiže jedná sa o sprostredkovateľskú činnosť – ohlasovaciu živnosť voľnú a nie o prevádzkovanie cestovnej agentúry. “

Takže sa nemusíte obávať, na affiliate na dovolenky a zájazdy Vám naozaj stačí živnosť na sprostredkovanie služieb a obchodu.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

2 Responses to Cestovná agentúra alebo sprostredkovateľ?

Avatar

Kusi

December 22nd, 2010 at 15:50

To si sa mohol spýtať aj mňa, preberal som to na obchodnom práve :D

Avatar

Smith

December 22nd, 2010 at 15:51

ja radšej otravujem štátne inštitúcie :) aspoň viem, za čo ich platíme :D

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska