Máj 20, 2010 | In: Marketing

Affiliate marketing

PR článok

Ak sa zaoberáte tvorbou webov alebo internetovou reklamou, iste ste už počuli o affiliate programoch a zárobku cez ne. Affiliate marketing je druh reklamy, ktorý funguje na previazanosti predaja služieb alebo produktov s reklamnou kampaňou. Webmaster je tu platený za určitú akciu, zvyčajne objednávku, registráciu, prípadne aj jednoduché kliknutie.

Reklamný banner alebo textový odkaz vloží webmaster na svoje stránky a vyššie ziskov spočíva prakticky v tom, koľko peňazí návštevníci, ktorí klikli na reklamu, zarobia prevádzkovateľovi affiliate programu. Na Slovensku a v Česku je táto forma reklamy veľmi populárne a to ako medzi webmasterov, tak aj medzi poskytovateľmi tohto druhu reklamy. Ako inak si vysvetliť, že je u nás viac affiliate programov ako vo veľa väčšom Polsku a to aj vrátane affiliate programov spravovaných v affiliate sieťach?

Z ponuky slovenských a českých affiliate programov prevažná väčšina využíva provízny systém. Bežná provízia za úspešnú objednávku je medzi 5% a 15% z celkovej sumy vyplatené zákazníkom za tovar, v prípade služieb možno nájsť aj také affiliate programy, ktoré platia 50% aj viac. Dôležitý je predaj, nie je problém vyrobiť tovar alebo poskytnúť službu. Veľakrát je pre internetové obchody ťažšie vo veľkej konkurencii zohnať zákazníkov, a ak im je zoženiete, radi vám za to dajú províziu. Sumy, vyplácané v affiliate programoch mnohých slovenských firiem sú iv radoch tisícov € za mesiac, u veľa českých firiem sa jedná i o stovky tisíc Kč, ktoré sú každý mesiac vyplácajú partnerom. Napr. slovenská Invia už partnerom vyplatila takmer 40 000 €, česká takmer 12 000 000 Kč.

Pri výbere vhodného affiliate programu dbajte na to:

- aby sa hodil k téme vášho webu,

- ponúkali sa atraktívne výrobky alebo služby,

- mal dobré provízie alebo fixné platby za predaj alebo registráciu,

- nemal prehnane vysoké výplatné minimum,

- nemal zlú povesť medzi webmasterov.

Affiliate programy sú tiež vhodné, ak nechcete kvôli povinnosti byť platiteľom DPH využívať Google Adsense a ďalšie zahraničné firmy z EÚ. Vybrať si môžete medzi viac ako 100 slovenskými partnermi a nemusíte každých štvrť roka riešiť priznanie k platbe DPH.

Nájsť vhodný affiliate program môžete napríklad na http://1affiliate.sk/, kde je k dnešnému dňu 123 slovenských a 406 českých affiliate programov. Ideálne sú také, ktoré sa priamo hodia k téme vášho webu. Pokojne si ich porovnajte viac. Vyberať môžete podľa kategórie, krajiny a ďalších vlastností. Môžete si napríklad určiť, že hľadáte slovenské affiliate programy na predaj topánok. Alebo affiliate programy internetových zoznamiek, slovenské affiliate programy platiaci za sprostredkovanie pôžičiek, slovenské affiliate programy na predaj leteniek a mnohé ďalšie. Svoje skúsenosti môžete tiež napísať do komentárov jednotlivých affiliate programov a pridať ich hodnotenia.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

4 Responses to Affiliate marketing

Avatar

Jan Michalicka

Máj 20th, 2010 at 21:06

Osobne mi chýba na našom trhu nejaký globálny affiliate, niečo na stýl Clickbank… Lebo byť zzaregistrovaný v stovkách affilov a v každom mať pár korún a nedosiahnuť payout je o ničom… Je tam taký nejaký?

Osobne sa ma prezerať tie stovky affilov neláka, ale možno si to spravil už ty? Alebo je to PR článok?

Avatar

Bohuš

Júl 2nd, 2010 at 0:25

Tak Ján mám pre teba odpoveď. V krátkom čase bude spustený 1. globálny slovenský affiliate. http://www.affilprogram.com je primárne určený pre SR, ČR a PL. ale už teraz sme v rokovaní aj s klientmi z iných krajín EU. Takže radi teba aj ostatných privítame.

Avatar

Viktoria

Apríl 5th, 2013 at 14:32

My uspesne affiliate vyuzivame na nasom cashbackovom portaly BaBar.sk
Mali sme tam obchody aj z affilprogram.com ale pre neschopnu komunikaciu s majitelom sme vsetky jeho eshopy vyhodili z nasej databy. Este to chvilu potrva kym uroven napr Clickbank pride aj na Slovensko. Zatial teda ponukame moznost pre Userov a nie eshopy, hoci sme si zakupili od Quality Unit Postaffiliate Pro….ale cesta trnista :))))))

Avatar

Štefan Polgári

Máj 14th, 2013 at 20:16

Spustili sme prvú affiliate sieť na SR .dognet ;) Spustených zatiaľ 7 kampaní a chystáme desiatku ďalších. Tešíme sa na všetkých, čo vidia v affiliate potenciál.

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska