Júl 6, 2011 | In: Facebook

Zoznamy priateľov na Facebook-u

Väčšina ľudí, ale aj niektoré média dávajú ako výhodu používania Google+ kruhy. Väčšina z nich zabúda na to, že aj na Facebook-u si môžete vytvoriť “kruhy”, respektíve skôr zoznamy priateľov.

Sme.sk napríklad v článku prečo ísť do Google+ píše: ” Facebook hádže všetkých vašich známych do jednej kategórie, s ktorou zdieľate všetko od fotiek z párty po detaily vo vašich vzťahoch. ”

Ako si však zabúdajú na to, že si priateľov na Facebook-u môžete bez problémov pridávať do zoznamov, určiť komu a čo budete zdieľať a kto uvidí vaše údaje. Ak ste to doteraz nevyužívali tak tu je malý návod.

V prvom rade si musíme vytvoriť zoznam / zoznamy. Stačí keď prejdete na sekciu priatelia kde v pravej hornej časti uvidíte “Spravovať zoznam priateľov”. Kliknite na to a môžete si vytvárať zoznamy a pridávať priateľov do jednotlivých zoznamov. V zozname priateľov sa nenachádzajú len osoby ale aj stránky. O využití triedenia stránok napíšem nabudúce. Jedného priateľa môžete zaradiť aj do viacerých zoznamov, nemusí byť nutne len v jednom.

Následne keď už máte zoznamy vytvorené, tak sa ich naučíme používať. Ako si jednoducho pridať nového priateľa do zoznamu, alebo ako si pridať niekoho komu posielate žiadosť o priateľstvo? Tiež je to jednoduché.

Keď posielate niekomu žiadosť o priateľstvo tak hneď môžete vybrať zoznam do ktorého bude následne priateľ zaradený. Tým pádom nemusíte potom riešiť jeho pridávanie do zoznamu, nakoľko to spravíte hneď so žiadosťou.

Na druhej strane, ak niekto posiela žiadosť vám a chcete ho zaradiť do zoznamu priateľov tak je to tiež otázka jedného kliku naviac. Najprv potvrdíte žiadosť a potom vám Facebook ponúkne možnosť zaradiť ho do zoznamu. Otvorí sa vám “nové” okno so zoznamom priateľov a môžete ho zaradiť.

Ako vyberať kto môže vidieť vaše statusy, odkazy, fotky, videá atď? Opäť veľmi jednoduché. Pri pridávaní príspevku kliknite vedľa tlačidla zdieľať na zámok. Rozklikne sa vám možnosť selektovať kto bude príspevok vidieť a kto nie.

V prípade, že chcete dať viditeľnosť pre zoznam priateľov začnite písať prvé písmená zoznamu. V mojom prípade bizni a ponúklo mi to zoznam biznis. Taktiež je možné, že  máte človeka v zozname, ktorému to zdielať chcete, ale konkrétnej osobe nie. Vtedy stačí jeho meno napísať do kolónky “skryť to pred”.

Zároveň máte možnosť nastaviť “súkromie” ako predvolené. Takže ak budete často zdieľať pre danú skupinu tak si to nastavte ako predvolené, a keď budete chcieť dať zverejniť všetkým tak si to na jedenkrát zmeníte.

Zoznamy sú dobrá vec aj na ochranu súkromia. Prejdite na nastavenia súkromia a vyberte možnosť prispôsobiť nastavenia. Následne máte možnosť vybrať ktoré zoznamy priateľov čo uvidia a ktoré zas neuvidia nič.

Toto je vhodné hlavne pre tých, ktorí si medzi priateľov pridávajú aj ľudí, ktorých nepoznajú. Nesprístupňujte im zbytočne všetky informácie. Nikdy neviete, či nejde o falošné konto, ktorého cieľom sú rôzne nekalé úmysly. Ideálne je, aby ste ľudí, ktorých nepoznáte nepridávali medzi priateľov. Ak si ich už však chcete pridať vytvorte si pre nich zoznam  a pridajte si ich tam. Budete mať aspoň akú takú istotu, že sa nedostanú ku všetkým informáciám, alebo iba k tým, ktoré im sprístupnite.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

8 Responses to Zoznamy priateľov na Facebook-u

Avatar

dsasD

Júl 7th, 2011 at 21:25

skoda ze je to tak strasne user-friendly, ze o tom treba napisat dvojstranovy clanok a v google to ide jednoduchym drag-n-dropom :(

Avatar

Lukáš

Júl 7th, 2011 at 23:06

Musím pochváliť tento článok. Presne ako píšeš. Všade som čítal, že najväčšou výhodou resp.novinkou google+ je CIRCLE(kruhy).A to ma zmiatlo. Nedalo mi to a išiel som pozrieť na facebook a zistil som, že to má aj facebook. I keď nie je to až tak prehľadné(mám na mysli 2-3 kliknutia myšou naviac ako je potrebne, aby si zvolil komu budú statusi zobrazené). To bude mať asi google+ vylepšené a jednoduchšie.
Myslím si, že najhlavnejšie u google+ bude to, že ťa “donútia” rozdeliť si priateľov na začiatku pridania sa do tejto siete, pričom facebook spomínanú aplikáciu na začiatku spustenia facebooku nemal. A je lepšie ked si priatelov triedis na zaciatku ako ked ich mas triedit neskôr

Avatar

Fero

Júl 8th, 2011 at 9:46

Mozno sa mylim, ale nie je to na FB tak, ze si mozes urcit npr., ze moj status sa zobrazi len skupine “Blizki priatelia”. Takze ked si vlozim novy status “serie ma sef” uvidia ho len ludia v skupine priatelia.

O hodinu si ale vlozim status “prave som sa zamiloval”, ktory budem chciet zobrazit vsetkym svojim znamim. Ako na to? Da sa to aj na FB?

Google+ prave umoznuje, ze ked napises status, rovno zvolit kruhy, ktore tento status uvidia. Takze kazdy status/spravu/video mozes zdielat zakazdym s inou skupinou ludi.

Avatar

Smith

Júl 8th, 2011 at 9:51

ano. Vsak to je napisane v clanku :)

Avatar

Lasky

Január 5th, 2012 at 16:42

ja snád snívam??? pred cca rokom túto funkciu facebook dojebabral tak že až strach… priateľov som mal (aj mám) pekne v s skupinách a aj v okne chat-u mi ich krásne rozpisovalo po skupinách… ked som chcel jednoducho som klikom vypol istú skupinu a bolo… od istého času to FB zrušil čo ma dožralo tak, že som chat vypol a chodím naň len ked viem že je tam istý človak na kt iný kontakt chat-ový nemám… samozrejme že vyššie popísaná funkcia funguje aj teraz ale treba sa k nej preklikať a nemám prehľad kto v kt skupine je on-line… čím sa vlastne táto funkcia dehonestuje pri chat-ovaní na zbytočnú… google+ je v tomto oveľa lepší… a najlepší chat je google talk!!!

Lasky

Avatar

Wladka Lukyowa

August 25th, 2012 at 10:38

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o pomoc, chcela by som si vytvoriť skupiny priateľov, no keď si kliknem na priateľov a zobrazia sa mi všetci, na pravo mám len tlačidlo upraviť (môžem upraviť, kto vidí zoznam mojich priateľov) alebo nájsť priateľov, nemám tam tlačidlo vytvoriť skupiny…viete mi s tým niekto pomôcť? Vopred ďakujem za ochotu….W.

Avatar

Smith

August 25th, 2012 at 10:47

Wladka – skús si otvoriť tento link kde by sa ti mali následne zobraziť zoznamy priateľov a možnosť vytvoriť nové atď

Avatar

Alena

Apríl 8th, 2013 at 21:42

Začali mi chodiť žiadosti o priateľstvo, ktoré dotyční ľudia neposlali. Potvrdila som jednu môjho známeho a automaticky mi naskočilo 16 nových žiadostí. Môj manžel si založil facebook a bez toho, aby mi poslal žiadosť o priateľstvo, tak automaticky naskočila. Niekedy mi chodili tieto žiadosti na mail, ale tieto na mail nechodia. Nerozumiem tomu.

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska