September 4, 2011 | In: Facebook

Facebook prináša opäť zmeny

Facebook opäť pripravil množstvo noviniek. Väčšina z nich už fungovala aj pred tým, teraz však dostali jednoduchšiu verziu. Zároveň je vidno inšpiráciu od konkurenčného Google+. 

Ale už k samotným zmenám. V prípade, že zdieľate príspevok tak ste mali možnosť vybrať pre koho bude viditeľné. Teraz Facebook toto nastavenie zjednodušil v štýle už spomínaného Google+. Čo všetko sa zmenilo?

1. Pri pridávaní príspevku máte možnosť zvoliť “public” (viditeľné pre všetkých), “priatelia” (len pre priateľov) alebo “vlastné” (sami si nastavíte kto čo uvidí a čo nie).


Zároveň máte možnosť označiť kde sa nachádzate a taktiež aj s kým. Na to slúžia ikonky vľavo dolu pri pridávaní príspevku. Reálne na tomto mieste nemusíte byť, takže sa môžete označiť aj na mieste kde reálne nie ste.


Ľavá ikonka slúži na pridanie priateľov, ktorí sú s vami. Ikonka vedľa zas na pridanie miesta, “kde sa nachádzate”. Miesta fungujú už cez spustené Facebook Places (obrázok nižšie).


2. Editovanie už zverejnených príspevkov
Určite sa vám už niekedy stalo, že ste zverejnili príspevok, ktorý ste potom chceli pred niekým schovať. Bohužiaľ doteraz to možné nebolo a mohli ste príspevok buď zmazať, alebo ho nechať tak. Facebook teraz umožnil úpravu príspevku, aspoň čo sa viditeľnosti príspevku týka.


Stačí keď vedľa príspevku kliknete na “x” a máte možnosť upraviť viditeľnosť, alebo zmazať príspevok. Ide naozaj o krok vpred, nakoľko veľa krát sa diskusia o niekom pod príspevkom zvrhne a je lepšie keď ju neuvidí. Vtedy stačí, keď kliknete na vlastné a dotyčnej osobe zakážete viditeľnosť.

Zároveň môžete na nástenke vidieť komu príspevky zdieľajú vaši priatelia. Samozrejme nevidíte údaje detailne, ale viete, či priateľ zdieľa informáciu public, priateľom alebo custom.

 

3. Fotky
Zmeny sa dotkli aj fotiek. Doteraz sa fotky zobrazovali v maximálnej veľkosti 720 px. Teraz ich Facebook zväčšil až na 960 px a  zároveň sa vrátil k bielemu pozadiu namiesto predchádzajúceho čierneho. Mne sa úprimne lepšie fotky pozerajú na súčasnom bielom pozadí, takže túto zmenu hodnotím pozitívne. Neskôr sa možno dočkáme ešte väčších fotiek, keďže ich Facebook ukladá na servery až so šírkou 2048 px.  Zároveň by sa malo údajne zrýchliť aj načítavanie fotiek vďaka novému algoritmu.

 

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

6 Responses to Facebook prináša opäť zmeny

Avatar

Miroslav Toman

September 4th, 2011 at 13:48

Všetko menia :) Neviem aký to má zmysel, ale už mi to začína liezť na nervy.

Avatar

delsoa

September 4th, 2011 at 15:18

hlavne chyba zdielat odkaz (videa,…)

Avatar

Silvia Macúchová

September 4th, 2011 at 15:23

Mne sa to nepáči!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar

Peter

September 4th, 2011 at 16:13

Pri minulych zmenach som si myslel ze tie zmeny uz davno su a len ja som taky hlupy ze som ich nenasiel… teraz facebook bude behat za google+ jak microsoft za apple :) dufam ze ty behaci skrachuju

Avatar

Anonym

September 5th, 2011 at 8:31

zase vymyslaju hluposti,asi zacnem chodit na stare dobre icq a pokec a tu budem chodit len minimalne…

Avatar

Facebook bude mať väčšie a rýchlejšie fotky | www.onlinepr.sk

November 22nd, 2011 at 12:51

[...] Ďalšia a nemenej dôležitá zmena sa týka rozmeru. Aj tu sa zrejme nechal Facebook inšpirovať Google+, pretože ten, ako som už písal v blogu Ako využiť Google+ pre vaše Facebook posty, necháva fotky v pôvodnom rozlíšení a to aj väčšie formáty. Facebook by ich takto mal zrejme nechávať tiež, pretože doslovne píše, že fotky uvidíme tak ako boli uploadnuté. Každopádne už nebude platiť obmedzenie na širku 960 pixelov, ktoré zaviedli 26.8.2011. [...]

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska