Január 5, 2012 | In: Facebook

Pozor na hoax o hacknutých účtoch na Facebook-u

Možno ste aj vy dostali do vašej emailovej schránky poplašnú správu, že dnes bolo na Facebook-u hacknutých 130tisíc slovenských používateľských účtov. 

Monicqa dnes pridala na Twitter screen emailu, ktorý jej bol doručený z emailovej adresy info@quiz.sk – znenie emailu nájdete nižšie. Hlavným cieľom emailu je vás upozorniť na hacknuté účty a možnosť pozrieť si zoznam a taktiež na video, ktoré vám prezradí ako ochrániť svoje konto.

Dobrý deň,
podľa internetového denníka aktualnespravy.sk bolo dnes (5.1.2012) hacknutých viac 130 000 Slovenských užívateľkých účtov na webovom serveri www.facebook.com. Podte teraz na svoj facebook účet a skontrolujte si ho !
Zoznam hacknutých účtov a video návod ako ochrániť svoj facebook účet nájdete na www.quiz.sk.
Ďakujeme za pochopenie a prajeme Vám pekný deň.
S pozdravom Marek

Ako odosielateľ figuruje “ Infoporadca <info@quiz.sk>” s predmetom emailu “ Facebook – kontrolný e-mail”. Keď však navštívite webovú stránku aktualnespravy.sk nenájdete žiadnu informáciu o hacknutých účtoch. Pravdepodobne išlo autorovi len o vzbudenie vážnosti emailu. Zároveň na konci emailu ponúka príjemcom možnosť navštíviť webovú stránku quiz.sk kde nájdete ďalšie informácie a hlavne spôsob ako sa ochrániť.

Po vstupe na danú stránku (quiz.sk) nájdete len červenú výzvu a obrázok s videom z YouTube. Keď však kliknete na play nezobrazí sa vám video, ale stanete sa fanúšikom stránky xmoda.sk na Facebook-u. Nejde  teda o nič iné, iba o šírenie poplašnej správy s cieľom dostať vás ako fanúšika na FB stránku. 

V prípade, že by ste hľadali spojitosť medzi webmi aktualnespravy.sk, xmoda.sk a quiz.sk tak podľa SK-NIC nezistíte nič. Domény sú registrované na spoločnosť WebSupport (čo je  bežná situácia, v prípade že užívateľ nemá svoj vlastný SK-NIC a chce si zaregistrovať doménu). Na web stránke nenájdete žiadne kontaktné informácie, len formulár – prípadne emailovú adresu.

Ak  však napíšete emailovú správu ohľadom reklamy zistíte, že xmoda.sk má rovnakého majiteľa, ktorému patria aj weby online-videa.sk, betweb.sk, markizadoma.sk,  aktualnespravy.sk a množstvo ďalších. V prípade, že by ste mali záujem o fanúšikov na FB vie vám pomôcť: “Áno viem Vám pomôcť aj na facebooku, resp. Vám ukázať spôsob ako získať  neobmedzené množstvo fanúšikov za niekoľko dní. “

O prepojení týchto web stránok svedčí aj samotný header stránky aktualnespravy.sk kde nájdete reklamu na xmodu.sk a v samotnom menu aj link na web Quiz.sk, ktorý je zamaskovaný ako súčasť menu. V pravom sidebare zas odkazy na ďalšie jeho projekty.

Autor daných web stránok si takýmto spôsobom naháňa návštevnosť na svoj portál aktualnespravy.sk a zároveň fanúšikov na svoju Facebook stránku a žiadne užívateľské kontá neboli hacknuté. Nemajte preto obavy o váš účet a neverte tejto poplašnej správe, ktorú ste mohli dostať do svojej emailovej schránky.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

4 Responses to Pozor na hoax o hacknutých účtoch na Facebook-u

Avatar

Muro

Január 5th, 2012 at 20:22

Kedy si firmy uvedomia, že získavanie nových fanúšikov nie je cieľ ale len metóda, ktorou pri správnom vedení Fan Page stránky môže firma získať spätnú väzbu, návštevnosť, kredibilitu a potenciálnych zákazníkov.

Akú dôveryhodnosť si firma takto buduje? Kto ostane fanúšikom takejto firmy? Je to smiešne, krátkozraké a zle.

Avatar

Martin Mažár

Január 6th, 2012 at 7:56

Jediné čo si z toho odnášam je, že na stránke aktualnespravy.sk nenájdem aktuálne správy a mnohé informácie môžu byť skreslené dokonca klamlivé. Lebo ak ma raz podviedli, tak je možné, že ma podvedú i druhý krát.

Avatar

Martin Mažár

Január 6th, 2012 at 8:01

Michal, ako reaguje facebook, keď stránky získavajú podvodom “priateľov”(ako v tomto prípade)? Nemáš s tým skúsenosť?

Avatar

Smith

Január 6th, 2012 at 9:06

@Muro myslím, že na SR to bude trvať ešte veľmi dlho. Ako som sa v jednej diskusii vyjadril pokiaľ tu nebude poriadna osveta tak to bude prúser. Problém je, že sme tu mali napríklad konferenciu FB rulezz, kde samotná SCR mala súťaž proti pravidlám FB. To nie je dobré. Takže je to aj chyba agentúr, ktoré ukazujú, že aj nerešpektovať pravidlá sa dá.
taktiež potom rôzne agentúry ktoré predávajú fanúšikov, a tiež rôzne “prieskumy” ktoré ukazujú, že počet fans môže byť rozhodujúci faktor.

@martin Fb na samotných stránkach to ani moc nefunguje. Skôr pri aplikáciach. Tam má Fb celkom dobre nástroje na bloknutie SPAM aplikácií, v prípade, že ich ludia nahlásia/skryjú z wall.

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska