December 17, 2010 | In: Facebook

Nový dizajn FB stránok a ďalšie novinky

Facebook včera bez upozornenia začal testovať nový dizajn a funkcie Facebook stránok. nebolo by na tom nič divné, keby však nešlo o chybnú aktualizáciu. Facebook následne cca po 45 minútach vrátil naspäť starú verziu a ospravedlnil sa za problémy. Aké su to tie nové funkcie a nový dizajn?

Nové Facebook stránky

V prvom rade je zmena čo sa týka umiestnenie záložiek (tabov), tie sa už nenachádzajú v hornej časti ale v bočnom panely pod logom firmy. Stránky sa tak čoraz viac podobajú klasickým užívateľkým profilom.

Zároveň pribudlo tlačidlo “login as page”, vďaka ktorému bude pravdepodobné spravovať stránku, ale inak ako ste boli doteraz zvyknutý. Aj keď tlačidlo včera nefungovalo a narobilo viac škody ako osohu, je jasné, že pribudne dlho očakávaná funkcia a to notifikácie o dianí na stránke pre adminov stránky. Totiž keď som klikol na tlačidlo tak sa mi zobrazili upozornenie o tom komu sa aký príspevok páčil a kto aký príspevok komentoval.

Zároveň zmizla možnosť nastavenie predvolenej záložky (landing page). Túto možnosť nenájdete už ani v editácii stránky, kde taktiež zmizla. Bude taktiež potrebné niektoré z nich upraviť, nakoľko aj tlačidlo “páči sa mi to” zmenilo svoju polohu. A v niektorých landing page ukazovali šípkami kde treba kliknúť.

Facebook bude tiež pravdepodobne viac tlačiť na recenzie. Doteraz boli recenzie v osobitnej záložke v hornom menu na stránke. Teraz sa však nachádzajú v ľavom panely, hneď pod zoznamom záložiek.

Ďalšou funkciou sú otázky, ktoré môžete pridať na mieste, kde sa pridávajú aj statusy. Dokonca sa nemusí jednať o jednu konkrétnu otázku, ale môžete si vytvoriť aj anketu. Čo je výhoda hlavne pre tých, ktorí si nevedeli pridať externé aps na svoju stránku.

A ešte je tu samotné prepínanie na správu stránok. Po prepnutí, by ste nemali byť prihlásení pod svojim menom, ale pod názvom stránky a tak by ste mali aj vidieť všetky notifikácie ohľadom stránky na ktorú ste sa prihlásili.

Nový filter príspevkov na nástenke

Zdroj obrázku: mashable.com

Ak ste doteraz využívali zoznamy užívateľov na Facebook-u tak to nie je pre Vás nič nové, akurát došlo k presunu z ľavého panelu do hornej časti v ktorej píšete statusy a príspevky.

Škoda, že nové stránky boli nasadené cca 45 minút a potom sa Fb vrátil k starému zobrazeniu. Nakoľko väčšina z nás nemala možnosť prejsť všetky nové funkcie. Mohli sme sa aspoň trošku pripraviť na zmeny, ktoré prídu. Tých zmien je viac, ako napríklad zobrazovanie fotiek, ale tie som ešte nestihol celé prezrieť a už boli opäť nedostupné. V každom prípade dúfam, že aj toto malé zhrnutie Vám aspoň trochu pomôže.

Taktiež by sa dalo k novinkám zaradiť aj to, že status sa dá pridať stlačením “enter”, ale to pre tých, ktorí majú skupiny nie je novinka, nakoľko v nich sa pridáva status len enterom.

Pri tagovaní sa nemusel použiť zavinač (@), čo je trošku blbosť, nakoľko ľudia sú na to zvyknutí z rôznych diskusií, twitteru alebo iných sociálnych sietí.

Zároveň asi jednou z najlepších nových funkcií je možnosť zdielať status. Doteraz v prípade, že ste pridali na stránku čisto status (len text) tak fanúšik nemal pod príspevkom možnosť zdielať. Tá bola len v prípade, obrázkov alebo odkazov. Po novom by to malo byť aj pri statusoch, ktoré budú čisto textové. O tom informoval Peter Kučerka.

Môžeme sa teda pripraviť, že čoskoro Facebook spustí na ostro novú verziu stránok a aj nové funkcie. Len sa modlime, aby to už bolo 100% funkčné a nie ako včera, keď Facebook všetko radšej vrátil späť do starých koľají.

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

8 Responses to Nový dizajn FB stránok a ďalšie novinky

Avatar

Michal Dragan

December 17th, 2010 at 8:56

Blog: Zhrnutie včerajších zmätkov zo strany FB. Nové stránky, nové funkcie a čo to znamená? http://tinyurl.com/34eujmv

Avatar

Ako sa robí profesionálny upgrade – Facebook style | Hrkut.sk

December 17th, 2010 at 9:34

[...] záujemcov celkom pekne zmeny na Facebooku, ktoré nastanú spísal Michal [...]

Avatar

Zuzana Urbanova

December 17th, 2010 at 10:05

RT @michaldragan: Blog: Zhrnutie včerajších zmätkov zo strany FB. Nové stránky, nové funkcie a čo to znamená? http://tinyurl.com/34eujmv

Avatar

Facebook nasadil novú verziu pages, porobil zmeny a padol | Jeryho cancák

December 17th, 2010 at 10:29

[...] Nový dizajn FB stránok a ďalšie novinky – Midra.sk [...]

Avatar

Jozef Rusnak

December 17th, 2010 at 13:44

To si kedy stihol spravit tie screenshoty? Super clanok, good job!

BTW: “ľudia sú na to zvyknutý” – asi by malo byt makke “zvyknutí” – mn. cislo

Avatar

joosi

December 18th, 2010 at 19:34

ja som bol vtedy na touch stránke facebooku a uz aj tu, na slovensku mi fungovali Facebook Places ;)

Avatar

Jakub Ptačin

Január 28th, 2011 at 12:23

@MartinRajec @mladykreativec @peter_kucerka miso o tom pisal uz davno http://t.co/f3Cw1CN

Avatar

Facebook redizajnoval stránky « Midra blog

Júl 27th, 2011 at 10:26

[...] nových stránkach, respektíve ich dizajne som už informoval v článku, ktorý som napísal v polovičke decembra. Vtedy boli však dostupné len pár minút, ale aj [...]

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska