Jún 16, 2011 | In: Nezaradené

Výzva ministrovi kultúry

Kedže SOZA dostala povolenie na vykonávanie svojej činnosti od ministerstva kultúry, tak som sa rozhodol napísať pánovi ministrovi tejto inštitúcie, či by neprehodnotil udelené povolenie, kedže sa SOZA podľa mňa dopustila porušovania zákona a preto, by im malo byť povolenie odobrané.

Znenie odoslaného emailu:

“Dobrý deň,

rád by som sa dozvedel, či plánuje Ministerstvo kultúry prehodnotiť udelené oprávnenie Slovenskému ochrannému zväzu autorskému (ďalej len “SOZA”) nakoľko sa SOZA dopustila trestného činu podvodu, kde citujem:

“§221 Podvod (1) “Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.”

Vzhľadom k tomu, že SOZA vyberala poplatky protiprávne a dokonca sa “vyhrážala” majiteľom web stránok, že v prípade vloženie hudby/videa pomocou embed/iframe kodov je povinný zaplatiť mesačný paužál. V píipade, že nezaplatí  naplní skutkovú podstatu trestného činu porušovania autorského zákona. Dokaz: http://midra.sk/wp-content/pokuta_soza.jpg

SOZA však neskôr potvrdila, že si zle vysvetlila zákon a poplatky vyberala neoprávnene, čím sa dopustila trestného činu podvodu. Celkovo bolo poškodených 35 ľudi (podľa vyjadrenia SOZA). Je preto na mieste otázka, či ministerstvo kultúry nie je oprávnene odobrať oprávnenie, nakoľko SOZA nerešpektuje zákon a sama si vykladá zákon po svojom.”

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

3 Responses to Výzva ministrovi kultúry

Avatar

Miko

Jún 16th, 2011 at 15:49

Napr. v Polsku existuju tusim 3 take organizacie ako SOZA, cize nikde nie je napisane, ze musi byt u nas len SOZA. Keby sa naslo par sikovnych ludi, mozu si nieco podobne zaregistrovat u nas na ministerstve kultury a fungovat podla svojich predstav, podpisat zmluvu s Googlom atd…

Avatar

Roman

Jún 18th, 2011 at 9:35

Ja by som sa rád, k tomu vyjadril, ale ja nemám slov čo sa už tu dorába .. nikto nechce pracovať ale všetci chcú byť bohatý .. nech SOZA vyplatí výšku škody, ktorá bola spôsobená, + úhrada za nepríjemnosti tým spojené dotyčným dotknutým osobám, a potom by som nechal zodpovednému pracovníkovi “SOZY” odpykať plnú výšku trestu, čo už Smith spomenul podľa §221 podvod (1)…odňatie slobody na 2 roky. Podľa mňa sú tresty na Slovensku príliš nízke a preto, si tu každý robí čo chce ….

Avatar

Peter

Jún 18th, 2011 at 15:25

Miko: Pokus založiť ďalšiu organizáciu zastupujúcu autorov a riešiacu kolektívnu správu ich práv tu bol, ale neuspel. Pretože z pohľadu používateľov diel by došlo iba k tomu, že by platili novej organizácii ďalšie poplatky bez toho, aby platili menej existujúcej organizácii. Prípadne aby platili iba jednej. Existencia jedinej fungujúcej organizácie na Slovensku je daná populáciou resp. množstvom autorov a veľkosťou primárneho trhu, na ktorom sú ich diela používané.

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska