Júl 23, 2011 | In: Podnikanie

Dôvera je vždy viac ako zmluvy

O tom, že na Slovensku sa takmer všetko rieši cez zmluvy som už v jednom článku na blogu písal. Vtedy  som písal o situácii, keď sme s Johnom riešili doménu barter.cz

Tento článok nebude o zmluvách, bude o dôvere. Lebo dôvera je dôležitejšia ako akákoľvek zmluva. Na dôvere staviame ako pracovný tak aj súkromný život. Raz darmo, dôvera má väčšiu hodnotu ako papier. Na papieri máte podmienky, sankcie, platnosti a množstvo ďalších klauzúl ale nikde tam nie je vyčíslená hodnota dôvery.

Ako je možné, že množstvo firiem medzi sebou funguje len na základe dôvery a nerieši zbytočné zmluvy? Nezdá sa Vám to lepšie a jednoduchšie ako zmluvy? A potom sú tu firmy, ktoré si na všetko spisujú zmluvy, lebo partnerom nedôverujú. To však nie vzťah, to je už  … (neviem ako to nazvať).

Budovať vzťahy na dôvere je lepšie ako budovať ho na zmluvách. Dôveru získate len jednu a keď o ňu prídete ťažko ju získate späť. Preto vzťahy založené na dôvere medzi subjektami vydržia dlhšie ako vzťahy založené na zmluvách. Všetci sa snažia to, čo je do nich vkladané nestratiť, preto dbajú na všetko viac ako keby mali zmluvy.

Platí to aj v osobnom živote. Ako príklad manželstvo, môžete sa oženiť ale to nemusí znamenať nič. Sľúbite si vernosť a tie ďalšie omáčky, ale nikde nie je zaručené že to tak bude. Za to, ak partneri žijú spolu a dôverujú si tak majú lepší vzťah ako nejaké manželstvo.  A o tom to je, alebo že by nie?

Pre vzťah na založený na dôvere je potrebné splniť jednu základnú vec. Vzťah nemôže byť založený na tom, že jeden z partnerov je viac a druhý je podradený. Omyl, vzťah medzi subjektami musí byť “milenecký” a rovnocenný, inak stráca zmysel. Ale to tom už napíšem druhý článok ;)

Snažte sa neriešiť všetko zmluvami, skúste staviť na dôveru a hlavne, riešte biznis s tými, ktorí tomu chápu. Vedia, že vzťah je rovnocenný a nie nadradený/podradený.

P.S. ušetríte kopu času, ušetríte za právnika a hlavne, budete šťastnejší ;)

pošli na vybrali.sme.sk Páčil sa ti článok? Tak ho pošli, alebo mu pridaj hlas na vybrali.sme.sk

1 Response to Dôvera je vždy viac ako zmluvy

Avatar

Martin

December 20th, 2011 at 0:46

Podľa mňa tento pohľad je idealistický. Tiež som mal podobný názor až kým ma partner nepodviedol. Odvtedy to zmluva vždy istí :). “Čo je psáno, to je dáno.”

Comment Form

O mne

Marketér, lektor, bloger, mudrlant a zanietenec do Facebooku. Články na tomto blogu vyjadrujú moje osobné postoje. Kontakt: michal(at)chbs.sk

Zaujímavé odkazy

Využívate bartrový obchod? Zaregistrujte sa na Bartrujeme a pridajte sa ku firmám, ktoré majú záujem o bartrový obchod.

Najnovšie komentáre

skuska